18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Stolica w kolorze

~Mieszek_Kiler • 2012-12-20, 18:26
Przedwojenna Warszawa, 1938 rok



Mieczysław Fogg - Na Krakowskim Przedmieściu

Wdr

2012-12-20, 18:36
zajebiste czasy Polska jeszcze w tym czasie coś reprezentowała i była Polska kler nie zapie**alał ziem Polskich polityk sk***iel nie pchał się do koryta ahhh szkoda że dziś Polska nie jest Polską

kamuha

2012-12-20, 21:04
Wdr napisał/a:

zajebiste czasy Polska jeszcze w tym czasie coś reprezentowała i była Polska kler nie zapie**alał ziem Polskich polityk sk***iel nie pchał się do koryta ahhh szkoda że dziś Polska nie jest Polską


Nasza ojczyzna taka krystaliczna przed 39-tym nie była.

panowie szlachta, weta , sejmiki .
Coś Ci to mówi?
Gdyby było tak cudownie nie doszłoby do rozbiorów.

Ostatnim razem kiedy coś znaczyliśmy mieliśmy ziemię od morza do morza. Potem już raczej było pod górkę.

Spalecidom

2012-12-20, 21:24
Jak to wszystko spokojnie i ładnie wygląda ... a teraz to co jest to masakra

wisnia9202

2012-12-21, 00:11
@kamuha
Co ty pierdzielisz za głupoty ? 20 lecie międzywojenne to okres największego rozkwitu Polskiej gospodarki! W latach 20 Piłsudski już zadbał o to! Zdobyte ziemie, technologia! Najlepsze okręty!
I sam powiedział - beze mnie na wojnę nie idźcie bo przegracie.

Honor uratowaliśmy nie wchodząc w układ z Adolfem ale za jaką cenę ? Wszystko to co w tym filmiku widzisz zostało zbombardowane a Polska do teraz boryka się z konsekwencjami tej decyzji = patrz rząd.

Szkoda II RP, która moim zdaniem była najlepszym okresem w historii naszego kraju.

xqvz

2012-12-21, 00:21
Wg mnie II RP była jedynym prawdziwie polskim państwem od czasu rozbiorów. Nikt nie miał wątpliwości w imię czego to wszystko, dziś nie można tego samego powiedzieć. Przynajmniej ja tego nie czuję.

Rabanesq

2012-12-21, 00:21
Przedwojenna Warszawa,spokój,codzienność,żydzi na ulicach...za chwilę kilkunastoletni sadol wychowany po 89 coś pie**alnie o żydach i o tym jak wielkim jest patriotą

job_twaju_mać

2012-12-21, 00:24
Ładnie to wszystko wygląda, a w 1:18 prawie jak Nowy Jork :-D Warto zastanowić się, jak mogłaby wyglądać chociażby Warszawa, gdyby nie II wojna światowa i komunizm.

adresikpuma

2012-12-21, 00:36
drogi jakie równe :)
@ Rabanesq 2:30 idzie żyd,pewnie pradziadek?

arathorn

2012-12-21, 00:48
Teraz bardzo widać bezsens i głupotę w wybuchu Powstania.


// Zaraz zacznie sie pojazd pseudo-patriotów że komunista i ch*j wi jaki czerwony
// ale pomyslcie sami który kraj poza ZSRR zyskał na powstaniu a który do niego najbardziej dążył

Kaciaj

2012-12-21, 02:54
Cytat:

Teraz bardzo widać bezsens i głupotę w wybuchu Powstania.




dex123

2012-12-21, 03:06
Jedna rzecz mi się podoba, a mianowicie Polacy i Żydzi żyli jak brat z bratem.
Polak w Warszawie wtedy to był człowiek z wyższych sfer, a Żydzi byli biedni ale pracowici i uczciwi.
Nienawiści wśród zwykłego ludu nie było, tylko politycy/pieniacze próbowali wiatr zasiać.
Mówi się, że wojnę myśmy wygrali ... Gówno prawda. Wygrali zachodni i wschodni alianci.
Ale niemcy tej wojny wcale nie przegrali, udało im się nienawiść w nas, Polakach zasiać.
Kiedyś nie było ważne czy Polak-Żyd czy Polak-Katolik czy Polak-"Ślązok" czy Polak-"Górol"
Polak był Polak a naród był zjednoczony i silny mimo podziałów u władzy.
A teraz ... Teraz jak jest to sami widzicie ...

anonymousm

2012-12-21, 07:25
up
Ty masz fantazję.
Niestety nacjonalizmy rozrywały przedwojenną Polskę. Obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej piłsudczycy otworzyli dla nacjonalistów ukraińskich, ale ONR też zaraz zaczął być wysyłany do obozu. Podobnie jak opozycjoniści z innych ugrupowań, chociażby legendarny premier z PSL Wincenty Witos. Tam musieli żreć własne gówno, byli bici i gwałceni.
II PR zaczęła się od zabójstwa prezydenta Narutowicza - pod pretekstem, ze wybrany został m.in. głosami mniejszości narodowych.
Niestety nasza nienawiść jest produkcji krajowej i sami musimy się z nią zmierzyć.

raf999

2012-12-21, 11:56
Dzisiaj obraz II RP jest moim zdaniem mocno wypaczony. Stwierdzenia "najlepszy okres w historii naszego kraju", "jedyne prawdziwie polskie państwo od czasu rozbiorów" nie są w pełni zgodne z prawdą. Opierają się na relacji słownej mojej prababki: Stwierdziła ona iż w Galicji żyło jej się najlepiej za czasów zaboru austriackiego - było więcej pracy, produktów, handlarzy itd. Należy pamiętać o iż rozwój o którym się mówi w komentarzach był miejscowy - Gdynia, COP, Warszawa... i to by było na tyle. Dalej było już tylko gorzej:
- PKB (wg PSN, ceny roku z 1997) na mieszkańca wynosiło około 1700 dolarów (dziś 20 334),
- umieralność niemowląt koło 200 na 1000 urodzeń,
- średnia długość życia – około 50 lat,
- wysoki poziom analfabetyzmu (około 70 proc. ogółu ludności umie czytać i pisać),
- system opieki zdrowotnej dopiero w powijakach,
- emerytura nie jako powszechność, tylko jako nagroda dla nielicznych, którzy przeżyli dziesięciolecia ciężkiej pracy,
- ponadto odbudowa zniszczonej zaborami i wojną Polski. Liczne walki o nowo utworzone granice,
- w latach Wielkiego Kryzysu bezrobocie wzrosło do 43,5 proc., a płace spadły o 38 proc.
Rolnictwo w Średniowieczu (często trójpolówki) drogi - mniej niż jeden procent z 340 tys km. miał kategorię droga lepsza utwardzona („Słowa skandal, potworność, ohyda, klęska itp. są jeszcze za słabe dla zobrazowania obecnego stanu naszych dróg” - ówczesne gazety), podziały społeczne (z tego co mówił mi dziadek, delikatnie mówiąc nie lubiano żydów) i można by tak w nieskończoność.

Lubię sobie popatrzeć na tamte czasy przez pryzmat filmów takich ja Vabank czy Lata dwudzieste... lata trzydzieste. Cieszy mnie siła polskiego przemysłu i przedsiębiorczości. Siła rządzących. Wspaniała reforma monetarna. I te samochody...

Ale nie zapominajmy że teraz jest najlepszy okres w historii Polski. I wypadało by coś z tym zrobić a nie gloryfikować reminiscencje.