18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Stary Kościół

ORMOWIEC • 2013-01-03, 18:28
Kochani sadyści !
Chciałbym zaprezentować Wam kościółek już dość stary, który znajduje się w mojej małej miejscowości. Myślę, że większości się spodoba, a gimbusy dupa cicho.

Także tego... miłego oglądania :)

Żeliszów leży na Dolnym Śląsku, w gminie Bolesławiec. Kościół zbudowany jest na planie elipsy. Dwa pięta empor przynoszą na myśl Kościół Pokoju ze Świdnicy, albo z Jawora. Powstawał w latach 1796-1797, zaprojektowany przez Carla Langhansona, projektanta Bramy Brandenburskiej. Obecnie kompletnie zdewastowany i w stanie ruiny. Ukradziono ołtarz, chrzcielnicę. Powyrywano płaskorzeźby. Budynek grozi zawaleniem.

Zabytek najwyższej klasy historycznej i architektonicznej można w chwili obecnej kupić za przysłowiową złotówkę, ale jego renowacja pochłonęłaby miliony.


Tak kościół wygląda w środku


A tak z zewnątrz (wybaczcie za te bachory w tle)


Jacyś mi nieznani muzycy nagrali tam nawet teledysk (Mayu B. - "Solitude")


Jak się podoba to dorzucę zdjęcia w komentarze :)

booore

2013-01-03, 19:19
Ciekawe, szkoda budowli.

Crossblade

2013-01-03, 19:21
Zamknijcie oczy ( bez pamięciówy )) i wyobraźcie sobie jak by wyglądał odnowiony w środku. Światła i lasery na górnych lozach..a na dole okrągła scena i koncert Slasha ( zamiast w katowickim Spodku gdzie qrwa będę się przepychał z bydłem na płycie ) Piekny budynek. Wiem, że kościółek,ale na takie iwenty i przeznaczenie dające radość młodym ludziom Bóg by się napewno nie pogniewał ;D ( TAK jestem katolem i mam w dupie innowierców i agresywnych ateistów z ich opiniami )

Alpot

2013-01-03, 20:00
Bardzo podobnie od środka wygląda kościół w Księginicach Małych pod Sobótką, tylko jest odnowiony i funkcjonujący.

Z innej beczki, interesująca pani w tym teledysku występuje. :>

ORMOWIEC

2013-01-03, 20:39
Niestety miałem tylko tyle, reszta gdzieś się zapodziała :/

@Crossblade,
Też o takim czymś myślałem i kozackie by to było ale nierealne niestety









Brzydkii

2013-01-03, 21:47
Przykre, że takie budowle są zdewastowane. Ale księża zamiast odłożyć na remont takiego kościoła wolą sobie kupić Merca.

Qunda

2013-01-03, 22:28
To ja się podczepię pod temat. Jest w moim województwie dyskoteka zrobiona z kościoła.
Wieldządz- okolice Grudziądza.
tu- watch?v=zMG7wvXiFa4
oraz tu:http://wikimapia.org/13360627/pl/Nieistniej%C4%85cy-ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82-obecnie-dyskoteka
loader nie działa, moderacja niech przezuci potem.

bachi1997

2013-01-03, 22:55
Spoko, proboszcz sprzeda swój samochód i kościołek jak nowy :) Co ja mówię... Gdzie ksiądz miałby bulić na kościół z własnej kieszeni.

Garulec

2013-01-03, 22:55
Właściwe nie jestem zainteresowany tym tematem, ale postarałeś się, innym się może bardziej spodoba niż mnie.
Ale i tak piwo!

~zsakuł

2013-01-03, 22:56
o kościele stało się głośniej po filmiku "The Chapel. A short film" Twórca Patryk Kizny. Warto zobaczyć

dumad

2013-01-03, 22:59
piękne to za małe słowo. Kocham historię. szkoda że się marnuje, ale sądzę że gdyby go remontowali, usunęli by 80% oryginalnego wyglądu. Sam napis jest super.

kmalina

2013-01-03, 22:59
idealne miejsce na zrobienie Baletów!! :D

surojak

2013-01-03, 23:02
Idealne miejsce na otowrzenie jakiegoś klubu dla tajnego barctwa Sadoli.

Sztajero88

2013-01-03, 23:07
Jak was interesują takie perełki to zagłębcie się w Historie architektury Polski... I jak dla mnie to mało ma ten kościółek wspólnego z kościołami pokoju http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościoły_Pokoju rzuca się charakterystyczny mur pruski (konstrukcja ryglowa)...
Ale wnętrze robi wrażenie :)