18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Stara fabryka benzyny syntetycznej w Policach

SmoczQ • 2012-09-02, 14:00
Fabryka benzyny syntetycznej w Policach (niem. Hydrierwerke Pölitz)-
- jedna z 12 fabryk wzniesionych przez IG Farben Industrie produkująca paliwo płynne z węgla (benzyna syntetyczna). Produkcja benzyny odbywała się według procesu technologicznego Bergiusa opracowanego w latach 20. XX wieku. Paliwo było produkowane na potrzeby niemieckiej armii, ponieważ Niemcy nie posiadali dostępu do złóż ropy naftowej. W roku 1943 zakład ten produkował 15% niemieckich paliw syntetycznych (577.000 ton). Benzyna najlepszej jakości trafiała na lotniska Luftwaffe, bardzo wysokiej jakości przeznaczona była dla U-Bootów, gorsza – dla okrętów nawodnych Kriegsmarine, natomiast paliwo ciężkie, oleje i smary - dla czołgów i pojazdów Wehrmachtu. Produkty uboczne, takie jak: smoły, sadza, odpadki były przeznaczone dla przemysłu farmaceutycznego.




Jednoosobowy bunkier

Widok fabryki z lotu ptaka, po prawej widoczne kratery od bomb


Reszta w komentarzach

Leviax

2012-09-04, 19:41
No w końcu ktoś zabrał się za opisanie tej fabryki z mojego miasta. Aktualnie wszystko niszczeje a każdy może wejść, mimo zakazów, nikt za przebywanie tam nikogo nie ściga, a ludzie jak ludzie, niszczą.

Skid17

2012-09-04, 19:59
produkcji z wegla by nie wznowili bo wiekszosc kopalni juz pozamykana i oddana z uzytku, caly dzisiejszy wegiel importowany jest z afryki i innych krajow biedoty co by sie nie oplacalo w produkcji, a tym bardziej cena takiego paliwa bylaby w h*j wyzsza

Stalovy

2012-09-04, 20:51
Bomby zostawiają leje, a nie kratery :)


irish

2012-09-04, 21:06
Feniks napisał/a:

Jestem ciekawy ile teraz by wynosiła cena za baryłkę ropy z węgla ciekawe czy przy obecnych cenach ropy byłoby to opłacalne. Węgla mamy dużo a jak nie to zawsze można go sprowadzić z Australii czy Ukrainy i uniezależnić się bardziej od Rosji.



podobno i tak sprowadzamy wungiel z chin i rpa, bo u nas sie nie opłaca go wydobywać :lodowka:

pexa93

2012-09-04, 21:58
szczerze wam powiem, ze mieszkam tam, bylem pare razy i jedynie poza zajebistymi budynkami to ludzi napie**alajacych asg i od zajebu skinow

b1ackd0g

2012-09-04, 21:59
Z tego co piszą na internecie wynika, że w latach 30 XXw. do otrzymania 1 tony benzyny syntetycznej ( przyjmijmy, że w litrach byłoby to podobnie jak dla benzyny U95 czyli 1300 litrów ) potrzeba było 7 ton węgla, z czego 2 tony służyły do wyrobu paliwa syntetycznego (pozostałe 5 ton to "paliwo" do przeprowadzenia całego procesu , stąd jest to metoda jakby niezależna energetycznie, bo energie potrzebna do wytworzenia paliwa z węgla pobieramy również z węgla, nie trzeba budować elektrowni i tak dalej, czy dostarczać jakiejś dodatkowej energii)

zresztą pewnie w obecnych czasach są już lepsze metody, bardziej ekonomiczne i wydajne (na przykład gazyfikacja węgla przy użyciu wysokotemperaturowych reaktorów atomowych)


cena węgla to coś kolo 600 zeta , myślę, że dla dużego odbiorcy biorącego setki tysięcy ton była by sporo niższa (już nie mówiąc o opcji, że fabryka benzyny jest państwowa i kopalnia też państwowa, bo to zbija cena w stopniu bardzo dużym, odpadają różnego rodzaju narzuty i podatki)

więc surowcowy koszt wytworzenia to około 4500 PLN za 1300 litrów benzyny - co daje 3,46 za litr benzyny

jeżeli państwo nie było by tak pazerne i dowalało do tego tylko VAT, to litr takiego paliwa na stacji kosztowałby koło 4 zeta

można powiedzieć, ze państwu by się nie opłacało sprzedawać tego tak tanio i nie nakładać akcyzy - a to guzik prawda, bo przy masowej produkcji na ogromną skalę (surowca by nam raczej nie zabrakło) gdzie takie paliwo mogło by zdominować rynek i tak wpływy nawet z głupiego VATu byłby ogromne

poza tym dawało by to zatrudnienie bardzo dużej ilość osób (sama produkcja paliw,wydobycie węgla , które jest teraz niby nierentowne, transport, przetwórstwo substancji powstających podczas produkcji i całkiem sporo innych)

a zasada jest prosta - Ci ludzie mają kase - wydają ją kupując coś- państwo ma pieniążki z podatków - sprzedawcy mają kase, znowu wydają ją , znowu państwo ma kase z podatków - ludzie więcej kupuja (konsumują) bo mają więcej kasy - trzeba produkować więcej - inne branże się rozkręcają, kolejni ludzie mają wiecej siana co prowadzi do tego, że państwo kosi więcej kasy z podatków - państwo ma więcej siana z podatków, mamy kase na dobre drogi, służbe zdrowia, szkolnictwo itd

to takie samo napędzające się koło - tak banalne, ale nasi qrwa w dupe ich zapie**olona mać politycy nie potrafią tego od 20 lat zrozumieć i wprowadzić w życie, uważając, że najlepiej jest kosic jak największe podatki i ch*j z ludźmi

Klint Westwoood

2012-09-04, 22:44
@blackdog

ale pieprzysz głupoty. Cena Ci wyszła po 3,46 zł czyli o 70 groszy więcej niż benzyna rzeczywiście kosztuje. Cena benzyny Pb95 to 2,76 zł. Do tego dochodzi akcyza, vat, opłata paliwowa i marża sprzedawcy.

morti90

2012-09-04, 23:40
Osobiście jestem z Polic, a na tym skrawku ziemi właściwie się wychowałem. Cieszę się, że ktoś opisał tu to fascynujące miejsce. Szkoda, że ta fabryka niszczeje tylko z powodu głupiej bitwy o ten grunt pomiędzy gminą Police, Zakładami Chemicznymi Police oraz towarzystwem "Skarb" pilnującym tego obiektu. Aktualnie można pozwiedzać, ale tylko po wyznaczonych ścieżkach, gdyż jest to objęte ochroną przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, a wiadomo jak to w Polsce działa...zostało to zostawione same sobie i pewnie samo się wszystko rozpadnie.

P@...........@C

2012-09-04, 23:42
Ver0 napisał/a:

Polecam zwiedzić, jestem ze Szczecina i to miejsce robi niesamowite wrażenie



jakbyś był ze Szczecina, to nie poleciłbyś nikomu wycieczki do polic :roll:

szuleq

2012-09-04, 23:46
P@N K@C napisał/a:



jakbyś był ze Szczecina, to nie poleciłbyś nikomu wycieczki do polic :roll:



ja jestem z Polic i nie polecam..... nuda w hvj

sebi88pl

2012-09-05, 00:52
Jestem z Polic i z czystym sumieniem mogę powiedzieć ze pie**olicie głupoty idealne miejsce do strzelania rożnego typu niejednokrotnie widziałem tam alpinistów kretów łażących po tunelach czy ludzi z wykrywaczami jak ktoś lubi takie klimaty to znajdzie tam mnóstwo radochy a jak sie woli łazic po galeriach handlowych to trudno.

nowypl

2012-09-05, 01:26
ch*jowe zdjęcia i filmiki :P większość już w rozsypce ( złomiarze atakują ) szkoda że nie wrzuciłeś silosów na benzynę robią wrażenie i tunele podziemne które się ciągną kilometrami ( większość za młodu pozwiedzana :) )

Sz...........jk

2012-09-05, 09:10
@skid07

Nie wiem skąd wpadłeś na pomysł, że węgiel do Polski przybywa z Afryki. W Europie to Polska jest największym eksporterem węgla, mamy Kompanie Węglową oraz Katowicki Holding Węglowy oraz największy przemysł wydobywczy tego surowca w całej UE.

Jeśli chodzi o importowany węgiel, bierzemy go głównie z Rosji i Kazachstanu, jest to węgiel słabej jakości z niskich pokładów węglowych. Ostatnio nieco węgla przychodzi z USA po 80$ za tonę, ale ten węgiel nie jest zbyt dobrym paliwem do ogrzania domu, nadaje się jedynie w miejscach gdzie spala się go masowo (np. elektrownie) bo jest tani, ale mało kaloryczny.

Ktoś kto powiedział, że przeciętna cena węgla to 600zł powinien sprawdzić wykaz cen KHW. Po pierwsze wszystko zależy od sortymentu węgla i nie można ustalić jednej ceny dla wielu sortymentów (kostka, miał, groszek I i II, ekogroszek, orzech I i II, koks). Po drugie, jeśli już to tyle płaci się netto (dochodzi jeszcze akcyza i vat, najdroższy węgiel bez tych podatków kosztuje 575zł) za węgiel na polskiej kopalni, trzeba doliczyć jeszcze transport na miejsce (nawet 90zł za tonę!). Autoryzywani sprzedawcy otrzymują około 30-40zł zniżki na tonie węgla. Liczac na szybko 575zł + 22% + 90zł = 701 + 90 = 791zł. Do tego sprzedawca też chce coś zarobić więc wyjdzie około 900-1000zł za tonę... Jak sprzedawca nie posiada autoryzacji musi odkupić węgiel od autoryzowanego dystrybutora, a wtedy dojdzie jeszcze akcyza.

xardas322

2012-09-05, 19:43
Też jestem z Polic i gały mi z orbit wyleciały jak zobaczyłem znajome miejsca na zdjęciach! Cieszę się ,że świat jeszcze o tym miejscu nie zapomniał (mimo tego po co tam przychodziłem) Pozdrawiam wszystkich którzy chętnie tam wracają i zapraszam zainteresowanych. Naprawdę niesamowite miejsce.

Dr.Kafar

2012-09-05, 21:28
No proszę, jest i o Policach na sadolu ;] Ja na "starej fabryce" się wychowałem, do tego byłem jednym z założycieli Skarbu. Szkoda tylko, że teraz same mendy społeczne tam zostały i zmanipulowane dzieciaki ;]

Fabryka także popada w ruinę, pod "opieką" aktualnego Skarbu, wszystko zarasta i jest powoli rozkradane przez złomiarzy. Ogólnie jak ktoś lubi te tematy, to zwiedzenie fabry, będzie niezapomnianym przeżyciem, oczywiście z kimś ogarniętym trzeba iść na wycieczkę, Skarb odradzam.