18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Spotkanie gwiazdy z czarną dziurą

go...........et • 2013-10-09, 10:25
Ot takie spotkanie w kosmosie.

Od razu przypomina mi się była żona i mój portfel.

McMenel

2013-10-09, 18:54
pietras_ja napisał/a:

Jak uwięzionej? Przecież to wszystko wciąga więc jak ta materia się opiera przy samej dziurze? Tego z czarnych dziur nie jarzę.


Kod:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dysk_akrecyjny

Poczytać dowiedzieć się i gotowe ciocia wiki zawsze czuwa...
Ta materia w końcu znajdzie się w osobliwości lecz nie tak szybko jak wielu się wydaje. Można to porównać do wiru w umywalce. pod względem efektów.

mandel9

2013-10-09, 19:37
cos jak kokakola i mentos tylko inaczej :D

pi...........ja

2013-10-09, 20:15
@McMenel To i ja wyszukałem, ale nie wyjaśnia to dlaczego ten pył nie jest wsysany jak dziura nawet światło wsysa.

xts

2013-10-09, 20:30
ch*j wie jakaś animacja

czarna dziura w naszej galaktyce jeszcze nie wciągneła żadnej gwiazdy, a najbliższa planeta dostaje takiej siły odśrodkowej przy samej czarnej dziurze (prędkość 5000km/s), że jest znów wyrzucana w orbitę.

"The star, known as S2, follows a small, very elongated orbit (eccentricity 0.87) with a period of just 15 years. "We were lucky to get it so rapidly," says Genzel.

At its closest approach last March, the star swung within 17 light-hours of the hole, only three times the average distance of Pluto from the Sun. But while Pluto moves at a leisurely pace of less than 5 kilometers per second, S2 traveled more than 5,000 kilometers per second"

_P...........K_

2013-10-09, 20:36
pietras_ja napisał/a:

@McMenel To i ja wyszukałem, ale nie wyjaśnia to dlaczego ten pył nie jest wsysany jak dziura nawet światło wsysa.



To ja Ci kolego wytłumaczę, tak na logikę to weź ;-) Jak byś miał linkę, której jeden koniec dajesz psu do mordy, pies to trzyma(załóżmy, że się nie puści choćby nie wiem co). Zaczynasz tym psem kręcić, on kręci się wokół Ciebie, teraz dodajmy do tego, że masz pierdyliard ton masy jak ta czarna dziura, a do tego kręcisz się trochę szybciej. Szczena psa trzyma, zaczyna ją wsysać, ale siła odśrodkowa zaczyna urywać resztę cielska psiego, bo cielsko psa takiej siły odśrodkowej nie wytrzymuje. Zwykła analogia. Potem powolutku sobie całą resztę tych rozrzuconych gazów ta dziura dossie, no chyba, że "ogon psa" wyrwie się poza działanie jej pola grawitacyjnego, wtedy się ogonek uwolni i przeżyje. Kapisz? :kawa:

broxy

2013-10-09, 22:57
Ta animacja powstała w programie-zabawce "powder toy". Pozdro dla wszystkich ekspertów...

_P...........K_

2013-10-09, 23:49
broxy napisał/a:

Ta animacja powstała w programie-zabawce "powder toy". Pozdro dla wszystkich ekspertów...




Dobrze, że to napisałeś, bo pewnie wszyscy pomyśleli, iż to autentyczne nagranie zarejestrowane telefonem-zabawką w notatniku windowsa. :facepalm:

ojojoj

2013-10-10, 16:18
i pomyslec ze byc moze nasze slonce leci prosto na taką