18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Sosnowiec - betonowy ogród

ik...........ea • 2013-10-26, 22:11
Witam serdecznie!

Zapewne pewna część z Was wie, że jestem ze Śląska. Zaskoczeniem może być temat jakiego się podejmuje, aczkolwiek jestem człowiekiem bez uprzedzeń i nie kieruję się stereotypami w naszym lokalnym rozumieniu.

Przez sprawę małej Madzi, rozdmuchanej do niebotycznych rozmiarów, Sosnowiec dostał wizerunkowo po dupie na najbliższe 20 lat. Nazwa miasta jest teraz kojarzona jedynie z patologią. Jest to bardzo krzywdzące uogólnienie, ale ludzie są debilowaci w masie i wszystko co wymaga przemyślenia wolą upraszczać. Ja chcę pokazać Sosnowiec takim jaki jest na co dzień.



Sosnowiec choć znajduje się na terenie woj. Śląskiego, od początku leżał w krainie geograficznej zwanej Zagłębie Dąbrowskie. Samo pojęcie Zagłębia wyklarowało się dopiero w XIX w. kiedy to w zaborze rosyjskim zaczęto tworzyć ośrodki przemysłowe. Z racji posiadania na swoich terenach pokładów węgla i innych rud kopalnych, naturalnym się stało tworzenie miastowości na terenach zagłębiowskich. Było to miasto na styku trzech granic (tzw. kąta trzech cesarzy) Rosji, Prus i Austrowęgier.
Sosnowiec jest miastem stosunkowo młodym. Prawa miejskie otrzymał w roku 1902 i był to pierwszy przypadek nadania praw miejskich na ziemiach zaboru rosyjskiego po powstaniu styczniowym. Już w trakcie nadawania praw miejskich Sosnowiec był miastem prężnym - miał swój własny dworzec, teatr, szpital, szkołę realną, pałace (Sielecki, Dietla, Schoena), ilość mieszkańców przekraczała 60 tyś. Było to miasto budowane z wielkim kunsztem architektonicznym, zabudowa centrum Sosnowca wykształtowała się w tym czasie.





Tuż po odzyskaniu niepodległości Sosnowiec zmienił swoją rolę. Władze polskie podjęły decyzję o budowie miast prestiżowych, z typowo polską architekturą, które miały być prężnymi ośrodkami przemysłu i handlu, urbanistyczną wizytówką. Prócz m.in. Gdyni i Katowic, taki zaszczyt przypadł także miastu Sosnowiec. Rozpoczęto rozbudowę tkanki miejskiej, budowano z rozmachem, w duchu modernizmu:



Po ciężkich doświadczeniach wojny, Sosnowiec nie rozwijał się zbyt szybko. Cały kraj pogrążony w powojenny chaosie wymagał odbudowy i nikt wtedy nie myślał, żeby kogokolwiek wyróżniać. Punktem zwrotnym dla miasta było powołanie na pierwszego sekretarza Edwarda Gierka - rodowitego sosnowiczanina. Ze względu na przywiązanie do miejsca swojego pochodzenia, Gierek traktował Sosnowiec jak oczko w głowie. W latach 70' rozpoczęła się kolejna w historii tego miasta rozbudowa, która ukształtowała Sosnowiec taki jaki widzimy dzisiaj. Na ogromnej powierzchni miasta zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe. Niektóre cechował wyszukany układ urbanistyczny, niektóre forma budynków, aczkolwiek wszystko to było budowane technologią betonowej płyty - byle szybko. Powstawały kolejne arterie drogowe i połączenia komunikacyjne. Liczba mieszkańców w przeciągu 10 lat podniosła się o ponad 100 tyś!





Po roku 90, kiedy zaczęły się masowe zwolnienia, wzrosło bezrobocie Sosnowiec jak i inne miasta przemysłowe musiał się borykać z problemami natury społeczno-finansowej. Jest to miasto, które straciło wiele na przemianach ustrojowych w Polsce. Po dziś dzień Sosnowiec jest miastem o największym odpływie mieszkańców. Brak pracy, zbyt duże nagromadzenie ludności źle wpłynęły na społeczeństwo: zaczęły się pojawiać patologie, wzrosła przestępczość. Dopiero po roku 2000 sytuacja zaczęła się stabilizować i choć mieszkańcy dalej odpływają, tak Sosnowiec powoli wraca do życia. Jest pełen parków, życie akademickie z roku na rok jest większe, pojawiają się nowe inwestycje, ale jeszcze dużo wody w Brynicy upłynie zanim Sosnowiec znów stanie na nogi.



Mam nadzieję, że to wam pozwoli trochę inaczej spojrzeć na to miasto i choć pewnie dalej będziecie nań pociskać, stereotyp Sosnowca na pewno straci na sile ;) Pozdrawiam!

KiecolPB

2013-10-26, 22:28
- Co najlepszego może spotkać człowieka w sosnowcu?




- Autobus do Katowic :trollencjusz:

raf-ret

2013-10-26, 22:45
Niestety ale dupy nie urywa :( i architekta miejskiego powinni zmienić bo nic do siebie nie pasuję

liana

2013-10-26, 22:51
I tak debilom nie przemówisz bo i nie msz do czego.Piwo za zapał jak na kormela.( mieszkaniec górnego śląska,inaczej oberscheissen -czyli górne gówno zwane górny śląsk)

ik...........ea

2013-10-26, 22:51
raf-ret napisał/a:

Niestety ale dupy nie urywa :( i architekta miejskiego powinni zmienić bo nic do siebie nie pasuję



Nie oczekuj pracy naukowej, bo nikt mi tutaj tego nie przeczyta. Kilka ogólnych stwierdzeń na temat miasta, którego na pewno większość no life'ów nie odwiedzi - tak po prostu żeby ubogacić ich wiedzę ;)

liana napisał/a:

I tak debilom nie przemówisz bo i nie msz do czego.Piwo za zapał jak na kormela.( mieszkaniec górnego śląska,inaczej oberscheissen -czyli górne gówno zwane górny śląsk)



Zastanawiałem się czy dać Ci piwo za odkopanie tak starego określenia na Ślązaków, ale generalnie drugą częścią wypowiedzi przegrałeś szansę na normalne życie.

anakin

2013-10-26, 22:58
lumpy z Lwowskiej juz się o Ciebie dopytują pod Żyletą :) ) POZDRAWIAM STUDENTÓW Z DS 3 4 5!

Bazuka50

2013-10-26, 23:01
Sosnowieś* :lodowka:

liana

2013-10-26, 23:21
[quote="ikea"]

Nie oczekuj pracy naukowej, bo nikt mi tutaj tego nie przeczyta. Kilka ogólnych stwierdzeń na temat miasta, którego na pewno większość no life'ów nie odwiedzi - tak po prostu żeby ubogacić ich wiedzę ;)



Zastanawiałem się czy dać Ci piwo za odkopanie tak starego określenia na Ślązaków, ale generalnie drugą częścią wypowiedzi przegrałeś szansę na normalne życie.[/quote]

Kormel to stare określenie ?.Po polskiej stronie rzeki to określenie brudasa ze śląska od daaawna istnieje.
ps.to jest sadistic ( wiem nuudne i nadużywane zdanie) więc nie oczekuj elaboratów naukowych.

idontgiveafuck

2013-10-27, 00:06
Śmiejecie się z innych miast (w szczególności Sosnowiec, Radom) , a u was jest nie lepiej. Prawda jest taka że w innych miastach działy się gorsze rzeczy, o których zapomnieliście ponieważ mainstreamowe media pruły wam mózg o tej całej Katarzynie. Pozdro dla autora tematu, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej.

psiwytrysk

2013-10-27, 00:09
Piwo za to, że próbujesz dokonać niemożliwego.

reloop

2013-10-27, 01:02
Obywatelu! Wjeżdżając do Sosnowca pamiętaj o paszporcie!

ProtocultureX

2013-10-27, 04:57
Jadąc do Sosnowca, nie zapominajcie o najważniejszym!

minimaluser

2013-10-27, 06:55
Jako kolejną ciekawostkę dodam, że Sosnowiec, to najdalej na południe wysunięta dzielnica Warszawy.

~Faper Noster

2013-10-27, 08:05
Byłem w Sosnowcu i mi się podobało
Szczególnie zapadła mi w pamięć ta niemal rodzinna atmosfera towarzysząca paleniu zniczy na ruinach w parku miejskim

qubus93

2013-10-27, 13:47
też byłem w sosnowcu i żyję ;) mieszkam na Górnym Śląsku, nawet na terenach poniemieckich i na samą myśl o potrzebie wyjazdu do sosnowca rosło mi ciśnienie, ale w sosnowcu żyją świetni ludzie i jako ciekawostka dodam, że jest tam potężna społeczność fanów 126p :D
jako druga ciekawostka dodam, że na moich terenach na sosnowiec mówi się z niemieckiego Altreich czyli stara rzesza ;)