18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Soldaten des Heeres

Kominek1993 • 2015-02-25, 19:10
Witajcie! Wprawdzie niby pasuje to bardziej do "dokumentalnych", to jednak wrzucam na ogólny, aby dotarło do większej ilości osób, a także dlatego, że filmy takie, jak Polimaty, czy Historia bez cenzury z powodzeniem odnajdują się na ogólnym.

Jesteśmy Grupą Rekonstrukcji Historycznej Infanterie-Regiment 73 z Bełchatowa, która odtwarza żołnierzy Wehrmachtu z 1939 roku. W toku naszej nauki (tak, REKONSTRUKCJA, to przede wszystkim nauka) zauważyliśmy, że wiele informacji jest porozrzucanych po kilku źródłach. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw militarystom i fascynatom, zbierając to wszystko do kupy :kupa:

Przedstawiam poniżej kolejne odcinki naszego felietonu (poprzednie wrzuciłem już raz na Sadola).

5. O koszulach M34, szelkach wewnętrznych i spodniach M37


6. O niemieckich butach marszowych i pasie z klamrą


7. O karabinku Mauser i ładownicach doń



Miłego oglądania!

Moderatora proszę, żeby pomógł mi wstawić tu filmik tak, aby była możliwość jego odtworzenia na stronie, bo mi coś nie wychodzi...


Pozdrawiam!

ja...........87

2015-02-25, 22:57
Ciekawi mnie dlaczego wybór padł na tą akurat formację?
Rozumiem jednak, że jest to rekonstrukcja.
Sam jestem zbyt antyniemiecki i siłą nie dał bym się wpakować w szwabski mundur.
Dllatego interesuje mnie skąd decyzja o rekonstrukcji tej właśnie jednostki.

Genitalius

2015-02-25, 23:49
all up ale wy marudzicie wszyscy... nie znacie się na rekonstrukcji czy jak? Jak wyobrażacie sobie rekonstrukcję bez odtwarzania kogoś innego niż jednostki Polskie, przecież na inscenizacji nie będą strzelać do niczego... sam odtwarzam Niemieckiego spadaka i jakoś mi to problemu nie robi bo po prostu fascynuję się Niemieckim umundurowaniem który jest o wiele lepszy ładniejszy od jakiegoś ch*jowego ( tak ch*jowego) brzydkiego munduru Polskiego z września 39', potem jak straciliśmy niepodległość i walczyliśmy u boku czy to Ruskich czy Brytoli to nie mieliśmy własnych mundurów, a alianckie umundurowanie również ssie (no chyba że Brytyjscy, Kanadyjscy czy Polscy spadochroniarze). Po drugie Niemiecki mundur jest też elementem historii... wszystko jest ciekawe, a nie w kółko ta husaria, kampania wrześniowa czy wyklęci trzeba poznawać wszystko, po za tym jestem Polakiem więc w rekonstrukcji nie muszę też nim być i kręcić z siebie jakiegoś wielkiego patriotę...

oc...........an

2015-02-25, 23:59
@Lenin96, ale taliowane mundury oficerów enkawude to ty szanuj ;) No i o amerykańskich mundurach dla spadochroniarzy też trzeba wspomnieć, bo bardzo jakościowe były to ubiory.

Co do sowieckich mundurów to były brzydkie jak noc, ale w odróżnieniu od niemieckich zimowe były szyte z wełny (i były duchowymi następcami całej linii ubiorów zimowych z wełny, które pierwsi wymyślili jeszcze jeźdźcy tatarscy) i trzymały o wiele dłużej ciepło, co okazało się niezwykle ważne w czasie walk w 1941-42.

Wot taka ciekawostka.

Kominek1993

2015-02-26, 08:59
@jaku87 Wybór na tę formację padł właściwie głównie dlatego, że w naszym mieście jest już grupa odtwarzająca Wojsko Polskie - chcieliśmy po prostu zrobić kontrast. Również wybraliśmy tę formację dlatego, że po prostu podobają nam się te mundury, podoba nam się ta broń, to wyposażenie. Nie ma tu ŻADNEJ ideologii.

@r5k5 Rekomenduję sprawdzić w słowniku, co oznacza termin "hołubić". Absolutnie nie pasuje on do tego, co my przedstawiamy. W żadnym wypadku nie jesteśmy związani ideologicznie z tym, co robimy. Zdecydowana większość moich podwładnych, to patrioci. W mniejszym lub większym stopniu, ale jednak. Panują w mojej Grupie wyraźne zasady, także te dotyczące ewentualnego propagowania - tacy propagujący są po prostu oddawani prokuratorowi.

@Lenin96 No i tu się zgadzam. Sam rekonstruowałem przez 5 lat żołnierza WP i z przykrością stwierdzam, że o ile wyposażenie mi się podobało, o tyle mundur wz36, to (przepraszam, ale szczery jestem) szmata uszyta z worka na kartofle. Bez porównania są mundury szeregowców i podoficerów niemieckich a polskich. Tu jednak paradoks, bo akurat polskie oficerskie podobają mi się bardziej, niż niemieckie. W mojej ocenie z niemieckimi mundurami szeregowców i podoficerów w 1939 roku mógł jedynie konkurować polski mundur wz19. Piękny, elegancki i... ach. Polacy pod względem wyposażenia wcale Niemcom nie ustępowali, bowiem sporo sprzętu było po prostu podobnego.

@DUST DEVIL Szanuję mundur polski, z pewnością podobnie, jak kolega Lenin96. To jednak, że coś się kocha i szanuje nie znaczy, że nie można tego krytykować, czy porównywać. Poza tym, nie tyle mówimy tu o jakości, co o wyglądzie mundurów. Co do mundurów sowieckich, to zgadzam się w pełnej rozciągłości.


P.S. Nie każdy rekonstruktor Wehrmachtu, to neonazista tak samo, jak nie każdy rekonstruktor WP, to patriota :)

kustoszpan

2015-02-27, 22:36
Zajebisty temat.
Łap zimnego k***a browara!

ghor

2015-03-05, 12:13
Byliście zaangażowani w odnowę tego bunkra przy drodze na Słok?

Genitalius

2015-03-05, 23:09
Powiem krótko, każdy mundur trzeba szanować bo to jest część historii która jest ważna i trzeba pokazywać innym ludziom, że historia nie jest czarno biała oraz nie można wszystkiego co kiedyś było związane z czymś złym to wymazywać i cenzurować bo wpadamy w błędne koło historii które właśnie stworzyły wszystkie totalitaryzmy i chore ideologie jak komunizm czy nazizm...