18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Słowacja: Cyganie domagają się specjalnych praw

Hauer88 • 2013-01-29, 16:36
Cyganie na Słowacji domagają się od rządu “godnych warunków życia”. Właśnie rozpoczęto kampanię zbierania podpisów pod odpowiednią petycją. Organizacją kampanii zajmuje się Partia Romskiej Unii (SRU) zrzeszająca wiele małych organizacji cygańskich, lecz nie posiadająca swojego miejsca w parlamencie.



Akcję zainicjowano w miejscowości Humienne, leżącej na wschodzie Słowacji – czyli terenach najbardziej dotkniętych ich obecnością. SRU domaga się od rządu kompleksowej pomocy, zarówno w sferze socjalnej, kulturalnej, edukacyjnej, jak również w sferze zarobkowej poprzez tworzenie stałych miejsc pracy. Partia wystosowała też apel do mediów elektronicznych, aby informowały w sposób “wyważony”, a nie “tendencyjny” o problemach cygańskich społeczności.

“My naprawdę chcemy pomóc krajowi. Jesteśmy obywatelami Słowacji, ale nie obywatelami drugiej kategorii. Nie separujcie się od nas. Nie budujcie sztucznych murów. Dajcie nam pracę, a odwdzięczymy się wam w dwójnasób. Nie piszcie o nas jak o leniach i pasożytach społecznych” – mówi przewodniczący SRU, Frantiszek Tanko. Twierdzi też, że żaden ze sprawujących władzę rządów Słowacji nie został rozliczony z działalności na rzecz Cyganów.

Wypowiedź Tanko brzmi obiecująco, ale mocno kłóci się z praktyką dnia codziennego. Na terenie Słowacji żyje według oficjalnych danych ponad 300 tysięcy Cyganów; w rzeczywistości ich liczba może sięgać nawet do pół miliona. Społeczność cygańska dotknięta jest wysokim bezrobociem i utrzymuje się głownie z pomocy socjalnej lub nielegalnych źródeł, takich jak kradzieże czy żebranie. Jest również bardzo młoda (55% populacji poniżej 18 roku życia).

Większość cygańskich problemow jest jednak generowana ich mentalnością, a nie polityką rządu. Ogromna dzietność bez jakiejkolwiek finansowej kalkulacji owocuje biedą. Osiedla lub wsie, które zamieszkują, pełne są odpadków i nieczystości wprost piętrzących się między niszczejącymi budynkami i nikomu nawet nie przyjdzie do głowy by samemu coś naprawić. Większość mężczyzn spędza czas bezczynnie nawet nie próbując podjąć pracy. Społeczności cygańskie charakteryzują się również sporą agresją względem Słowaków.

Na porządku dziennym są pobicia, biali sąsiedzi Cyganów czują się zastraszeni i kompletnie porzuceni przez instytucje państwowe. Brzmi nieprawdopodobnie lecz wystarczy wybrać się na Słowację, by stracić wątpliwości.

Postawę Słowaków doskonale obrazują badania opinii publicznej, mówiące, że od 75 do 95 % z nich nie chce mieć Cyganów za sąsiadów. Boją się o swoje życie lub zdrowie, które mogą stracić poprzez atak bezpośredni lub katastrofalny stan higieny panujący na cygańskich osiedlach.

Cyganie jednak całą odpowiedzialność zrzucają na innych. Biali Słowacy są po prostu “niewrażliwi na ich problemy”, a media jedynie “podsycają incydenty”. Cyganie nie potrafią zadbać o swoje domostwa, ponieważ kolejne rządy są “pasywne” i “niekompetentne”. Narracja tego typu doskonale wpisuje się w wizję świata oferowaną nam przez media jednak nie mającą wiele wspólnego z rzeczywistością.


Poniżej kilka zdjęć przedstawiających jedną z cygańskich osad na Słowacji:







Oraz:




rune323

2013-01-30, 16:52
Jakieś dwa lata temu spędzałem urlop w Bieszczadach, razem ze znajomymi wybraliśmy się na wycieczkę na Węgry, jechaliśmy przez Słowację, zaraz za naszą granicą było całe osiedle brudu. Nie wiem czy mnie pamięć nie myli ale były to chyba zwykłe czteropiętrowe bloki, takie same jak u nas. Stada rozwrzeszczanych, małych paprochów ganiających się tam i z powrotem. Pod tamtejszym Tesco ciaweksy sterczały przez cały czas, bo w drodze powrotnej znowu widziałem ten sam brud. Jedynymi Słowakami byli chyba tylko pracownicy Tesco. W żadnym kraju nie będzie z nich pożytku, nie potrafią i nie chcą się przystosować. Jedyną chyba nadzieją na obronę przed ścierwem, jest aby w Polsce, tak jak w Rosji powstały dobrze zorganizowane grupy walki z brudem i aby politycy i policja im nie przeszkadzały w oczyszczaniu naszych miast.

Koniec Świata

2013-01-30, 18:34
Kiedyś czytałem jakiś artykuł o cyganach i ich sposobie myślenia. Oni pomimo tego, że żyją w syfie uważają się za lepszych od nas. "Cygan zawsze sobie poradzi". Dla nich jesteśmy "gadziami", czyli podludźmi. Oni nie posyłają swoich dzieci do szkół, bo nie chcą żeby uczyły się z Polakami, ale jak zrobią im szkołę dla cyganów to też nie będą chodzić. Wszystkie te cygańskie zachowania to ich kultura. Kiedyś byli narodem koczowniczym i popie**alali taborami, a że teraz tabory są zakazane to budują sobie te forty ze śmieci. :lol:

Osobiście unikam wszelakich uprzedzeń, ale z cyganami jest problem. Mają swoją kulturę, swój nacjonalizm, swoją specyficzną dumę i nie chcą się asymilować. Nie mają też specjalnego szacunku do prawa zewnętrznego, ani zewnętrznych obyczajów. W Polsce jest kilka organizacji, które starają się im pomóc, ale z romami jest tak, że jak podasz im palec to wezmą całą rękę i naplują na buty.

kropelkasiku

2013-01-30, 18:55
nie wiedzialem, ze na psach mozna tak utyc

bimbastah

2013-01-30, 19:18
Tylko czekać aż ta bańka "multikulti" jebnie z solidnym hukiem,już teraz co rusz jakieś Europejskie państwo otwarcie mówi że to pie**oli a brudasy mają wracać do siebie wyniesione na kopach.

Co do cyganów - to jest prawdziwe robactwo...często nachodzi mnie pewna myśl odnośnie holocaustu... żydzi jacy są tacy są ale np. można w tym narodzie znaleźć wielu wybitnych ludzi i naukowców a cyganeria? do czego to się k***a nadaje ? wymieńcie mi jednego,słownie JEDNEGO cygana który cokolwiek osiągnął ? to jest ewenement na skalę historyczną - nawet u Afrykańskich murzynów znajdą się wybitne jednostki w historii a tu? literalnie null.

Podobna sprawa ma się obecnie z Arabami a raczej muzułmanami w ogóle,chociaż historycznie Arabowie wnieśli wiele do nauki i kultury to są spaczeni przez Islam,dla przykładu znam jednego Syryjczyka który nie jest muzułmaninem i uwierzcie mi że jest to naprawdę ogarnięty i kumaty gość.

Krótko mówiąc - Cyganie i Muzułmanie do pieca.

Koniec Świata

2013-01-30, 19:36
@bimbastah

Muszę cię zmartwić. Bańka multikulti nie pęknie. Mieszanie się kultur to naturalne następstwo dzisiejszej cywilizacji. Tego nie da się cofnąć. Żadne państwo nie jest w stanie nic zrobić z niepokornymi, obcymi kulturowo grupami. Można jedynie infiltrować i rozbijać ekstremistyczne bandy. Tak jak pisałem wielokrotnie to nie jest wina jakiejkowiek strony politycznej, tylko nieuniknione zmiany. W każdym społeczeństwie na świecie istnieją problematyczne jednostki i grupy. W Polsce nie brakuje również Polaków, którzy mają mentalność podobną do cygańskiej i są piątą kolumną społeczeństwa. Tak wygląda nasz świat i kijem rzeki nie zawrócisz.

stalowyszczur

2013-01-30, 21:12
Ja pie**ole, świat naprawde schodzi na psy, gdy 95% społeczeństwa nie chce obcej nacji na swoim terenie i ch*ja najwidoczniej mogą zrobić. Przecież tam powinno się zrobić wspólną akcje wszystkich organizacji rządowych, pobudować obozy internowania, zaprząc wojsko i policje, wyłączyć brudasom łączność i prąd i wyłapać to gówno co do ostatniego, po czym wypie**olić, najlepiej spowrotem do indii, milion brudasów w tą czy w tą nie zrobi tam nikomu różnicy. Mogliby zaprosić inne kraje do współpracy w ramach ćwiczeń, myśle że chętni by sie znalezli.

merh

2013-01-30, 21:25
O k***a.. znowu żebrzą. "Daj!" to ich ulubiony zwrot. Ja pie**ole...Cygańskie pasozyty.

ptaq1987

2013-01-30, 21:35
domy z dykty i blachy ale TV satelitarna jest ;]

LICH0

2013-01-30, 22:29
Szkoda, że nie domagają się podatku od tego co zajebią.

redwoo

2013-01-31, 00:23
przynajmniej na Słowacji nie mają problemu z przepełnionymi schroniskami dla psów :P

SuchySzczepan

2013-01-31, 02:01
Jak się oprą na petycjach to nie ma problemu, ścierwo pewnie pisać nie umie. ;)