18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Sienkiewicz i jego talent pisarski...

jonasz88 • 2013-11-25, 16:26
Witam.
Ostatnio przeglądając trylogię (nie władcy ale Naszą Sienkiewiczowską) natknąłem się na parę cytatów wartych przedstawienia na Sadisticu:

"Dlatego co wieczora spokojnie odmawiał różaniec przy blasku płonących osad niemieckich, a gdy krzyki mordowanych zmyliły mu rachunek, tedy zaczynał od początku, aby duszy grzechem niedbalstwa w służbie bożej nie obciążyć." Potop tom III, 2848 akapit

Myśli Pana Zagłoby: [źródło: "Krotochwile i maksymy imć Pana Zagłoby" Ewa Rojewska-Olejniczuk, Warszawa 1999]

"... dlaczego w Polsce najlepsza jazda [...]
Oto gdy Pan Bóg konia stworzył, przyprowadził go przed ludzi, żeby jego dzieło chwalili. A na brzegu stał Niemiec, jako to się oni wszędzie wcisną. Pokazuje tedy Pan Bóg konia i pyta się Niemca: co to jest? A Niemiec na to: Pferd!
-Co- powiada Stwórca- ty na moje dzieło "pfe" mówisz? A nie będziesz za to, plucho, na tym stworzeniu jeździł- a jeśli będziesz, to kiepsko. To rzekłszy, Polakowi konia darował. Oto dlaczego polska jazda najlepsza, a zaś Niemcy, jak poczęli za Panem Bogiem drałować a przepraszać, tak się na najlepszą piechotę wyrobili"

O miodzie pitnym:

"Wiedział Pan Bóg , dlaczego pszczoły stworzył!


Mam nadziej że się spodoba, mogę wrzucić więcej, same cytaty i myśli Pana Zagłoby mogłyby zapełnić niejeden temat i niejednego zwalić z nóg ;D
BTW. lektura a przynajmniej znajomość wyżej wspomnianych dzieł obowiązkowa. :jezdziec:
*to mój pierwszy temat wiec gdyby coś nie tak to proszę o kontakt, dzięki.

Smutas

2013-11-25, 16:53
Ja pierdziu... Jeszcze niedawno Trylogia była kanonem literatury czytanym przez każdego kto się za Polaka uważał. A teraz jakiś półinteligent zachwyca się jej fragmentami, które przeczytał w książce ( i to nawet nie w Trylogii). Normalnie wstyd.

koolowsky

2013-11-25, 16:54
Tu jeszcze inne mądrości pana Zagłoby.


SolarisN1

2013-11-25, 16:58
Niech zgadnę. Lektura w szkole?

Crossblade

2013-11-25, 16:58
@up O ten text właśnie chodziło :) Piwo

DeepInLove

2013-11-25, 17:19
jonasz88 tego nie znał.
88
Beka..

jonasz88

2013-11-25, 19:46
Smutas napisał/a:

Ja pierdziu... Jeszcze niedawno Trylogia była kanonem literatury czytanym przez każdego kto się za Polaka uważał. A teraz jakiś półinteligent zachwyca się jej fragmentami, które przeczytał w książce ( i to nawet nie w Trylogii). Normalnie wstyd.



No niestety tutaj racja- jeszcze niedawno było to obowiązek dla każdego a teraz... o usunięciu Pana Tadeusza ze szkół gimnazjalnych nawet nie wspomnę. Nie wiem jak jest teraz ale ja jakies 8 lat temu chyba byłem jedynym który przeczytał Potop z klasy, zawiodłem się jak poświęciliśmy mu 2 lekcje...
Po tak krótkiej mojej "wypowiedzi" ( poście) stwierdzasz że jestem półinteligentny- weź lepiej nie smuć i podaj adres do "z kraju barbarzynców" to wyśle koszulkę ze smerfem marudą. Przepraszam że karmie trolla...

koolowsky- tego nie wrzucałem bo już jest na sadolu ,poza tym jest to jego chyba najbardziej znana maksyma, dlatego też wrzuciłem tutaj te mniej znane.

@up x3: gdyby któregokolwiek z was zapytać ot tak na ulicy co sądzi Zagłoba dlaczego w Polsce najlepsza jazda, nie twierdźcie że odpowiedzielibyście powyższym cytatami. Post miał na celu przypomnienie dzieła które w naszych czasach mimo upływu lat nadal jest aktualne... Znajdźcie fragment przemowy na pogrzebie Wołodyjowskiego, zwłaszcza dotyczący budowy meczetów i napływu islamu... jakie to współczesne...
btw. jak można przypuszczać że ktoś trylogii nie zna...

koolowsky

2013-11-25, 20:06
wiem, że jest bo sam wrzucałem ;)

Zagłoba

2013-11-25, 20:46
Za Zagłobę zawsze piwko ;-)

Camel_06

2013-11-25, 23:44
Muszę w końcu nadrobić zaległości i przeczytać Trylogię. Ale jak sobie, k***a, pomyślę jak się czytało "Krzyżaków", to aż mnie telepie.

Trzyszcz

2013-11-26, 11:56
Władca to nie trylogia...

szopenfeldziarz

2013-11-26, 12:04
Smutas napisał/a:

Ja pierdziu... Jeszcze niedawno Trylogia była kanonem literatury czytanym przez każdego kto się za Polaka uważał. A teraz jakiś półinteligent zachwyca się jej fragmentami, które przeczytał w książce ( i to nawet nie w Trylogii). Normalnie wstyd.



Sienkiewicz jest właśnie literaturą dla półinteligentów. To nie są wielkie dzieła literackie, tylko zwykłe dobrze się sprzedające czytadła, takie jak dzisiaj Grochola czy inny Sapkowski.

Ta sama historia opowiadana w kółko, czasem tymi samymi zwrotami (jak się przyjrzycie opisom walki, których niestety dużo, to łatwo zauważyć), z prawym głównym bohaterem i złymi wrogami oraz zacięto-betonowa katolska propaganda. Że nie wspomnę o przeinaczeniach historycznych w "Ogniem i mieczem" - chronologia sienkiewiczowska początku wojny domowej nie zgadza się z chronologią rzeczywistą.

Dużo lepszą literaturą jest Prus, no ale nagrody nie dostał, za granicą się nie sprzedawał i nie grzebał piórem w polskim grajdołku.

Zarammoth

2013-11-26, 12:25
Sienkiewicz tworzył jak to się mówi "ku pokrzepieniu serc" - musiał przeinaczać, wymyślać i przesadzać, by napompować dumę Polaków. Można nazwać to propogandówką. Jednak jest to na swój sposób wartościowe dzieła również dzisiaj - można wyciągnąć trochę historii i barwnego języka.
A od Sapkowskiego to się proszę odstosunkować ;)

Uprzejmy

2013-11-26, 13:24
szopenfeldziarz napisał/a:



Sienkiewicz jest właśnie literaturą dla półinteligentów. To nie są wielkie dzieła literackie, tylko zwykłe dobrze się sprzedające czytadła, takie jak dzisiaj Grochola czy inny Sapkowski.

Ta sama historia opowiadana w kółko, czasem tymi samymi zwrotami (jak się przyjrzycie opisom walki, których niestety dużo, to łatwo zauważyć), z prawym głównym bohaterem i złymi wrogami oraz zacięto-betonowa katolska propaganda. Że nie wspomnę o przeinaczeniach historycznych w "Ogniem i mieczem" - chronologia sienkiewiczowska początku wojny domowej nie zgadza się z chronologią rzeczywistą.

Dużo lepszą literaturą jest Prus, no ale nagrody nie dostał, za granicą się nie sprzedawał i nie grzebał piórem w polskim grajdołku.



W Newsweeku to przeczytałeś? Oczywiście, że fakty się nie zgadzają, bo takie było zamierzenie (powieść historyczna). Nie rozumiem porównania do grocholi czy Sapkowskiego, to książki z zupełnie innym celem. Jaki był cel napisania trylogii? Pojawiło się już tutaj, wzbudzenie dumy u Polaków, pokazanie ludziom, że były takie momenty w historii, z których należy być dumnym! Polska, to nie tylko przegrywanie. Sam Prus który za twórczością Sienkiewicza nie przepadał (praca organiczna i te sprawy) mówił o chłopach, którzy nauczywszy się rozróżniać znaki pisane ze łzami w oczach czytali "Potop" wyobrażając siebie jako panów Wołodyjowskiego - umiejącego obracać szabelką, czy Zagłobę - krzyczącego o niedawanie szlachetnych trunków "chamskim gardłom", nie wiedząc że to oni właśnie do tego stanu chamskiego należą..

szopenfeldziarz

2013-11-26, 13:34
Zarammoth napisał/a:

(...)A od Sapkowskiego to się proszę odstosunkować ;)



Sam bardzo lubię, Sienkiewicza też zresztą z przyjemnością przeczytałem. Denerwuje mnie tylko wychwalanie wniebogłosy. Żeleński pięknie podsumował Sienkiewicza, że był znakomitym pisarzem w swojej klasie - ale ta klasa nie jest najwyższa.

Uprzejmy napisał/a:

W Newsweeku to przeczytałeś?(...)



A ty we "W Sieci"? Co to za tekst?