18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Rytuał Ma’nene

PanFajek • 2023-09-05, 18:10
Ma’nene – rytuał odprawiany wśród ludu Toradżów na wyspie Celebes (Sulawesi) w Indonezji. Podczas tego święta, obchodzonego ku czci zmarłych, otwiera się groby zmarłych przodków. Podczas ceremoniałów tradycyjne groby są otwierane, aby przekazać zmarłym wyrazy hołdu. Ponadto zawartość wielu grobów zostaje wydobyta na zewnątrz, gdzie ciała poddaje się różnego rodzaju zabiegom odświeżającym. Ekshumacji towarzyszy przeniesienie zwłok do nowej trumny bądź też ich oczyszczenie i wymiana ubrań.


ArkSa

2023-09-12, 12:07
chceszczynie napisał/a:

brzmi jak ślepy antyklerykalizm. porównaj sobie owoce tego postępu z tymi państwami, w których nie trzeba było chodzić do kościoła i być dobrym.
życzę powodzenia
ps. listy wyborcze już są gotowe. na kogo będziesz głosował ?



Niestety, trochę wchodzi to w antyklerykalizm, ale nie powiedziałbym, że ślepy. Ale to skutek działań ostatnich lat. Wcześniej miałem zupełnie inny, dużo bardziej neutralny stosunek.
Porównuję postęp w Europie - Średniowiecze to epok "sąsiednich" Jako osoba interesująca się naukami ścisłymi, szczególnie matematyką oraz fizyką, patrząc na to, jak długo trwała epoka i jakie był efekty w tych dziedzinach(co jest konsekwencją tego, że nowe odkrycia nie pasujące do konkretnego postrzegania, były uważane za herezję a takie osoby były, m.in. palone na stosie) to uważam epokę za regres, jeśli chodzi o te dziedziny. Oczywiście był też takowe, które kwitły, ale często były powiązane właśnie z religią. Ale tego nie ujmuję. żałuję tylko tego, że nie wszystkie mogły się rozwijać. A 1000lat w historii to ogrom czasu.

A nie wiem jeszcze na kogo, nie orientowałem się dokładnie w tym temacie, póki co.