18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Ruszyły dwie e-usługi: Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus

ASAKKU • 2014-07-02, 13:26
Coś dla zmotoryzowanych, co na pewno się przyda... 8-)

"Zgodnie z zapowiedzią, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło dwie e-usługi, które pozwolą on-line sprawdzić informacje o pojazdach oraz autobusach . Obie udostępnione usługi są bezpłatne.

Historia Pojazdu
www.historiapojazdu.gov.pl



Zakup używanego samochodu lub innego pojazdu zawsze napawa wieloma obawami: czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne ze stanem faktycznym. Teraz w dokonaniu wyboru może pomóc bezpłatna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Historia Pojazdu. Dzięki niej będziemy mogli bezpłatnie, szybko i w łatwy sposób sprawdzić podstawowe informacje o pojeździe zarejestrowanym w Polsce.

Usługa skierowana jest głównie do:

kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce,
sprzedających używane samochody, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.
Dzięki usłudze można sprawdzić m.in:

czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne - informacje o badaniach technicznych zbierane są od 2010 r.),
jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa,
liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja,
oraz czy nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.
Informacje o pojeździe pochodzą z pewnego i wiarygodnego źródła, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych, na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Aby uzyskać dostęp do informacji o pojeździe należy podać trzy dane na stronie serwisu www.historiapojazdu.gov.pl:

unikalny numer pojazdu nadawany przez producenta - VIN,
datę pierwszej rejestracji pojazdu,
numer rejestracyjny,
które można uzyskać od właściciela lub sprzedawcy.

Strona usługi jest dostępna z każdego urządzenia z internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Usługa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach usługi udostępniane są wyłącznie informacje o pojeździe, bez danych o właścicielach.

Bezpieczny Autobus
www.bezpiecznyautobus.gov.pl

Bezpieczny Autobus to e-usługa, która pozwoli szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.

Usługa skierowana jest m.in. do:

podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób,
przewoźników autobusowych, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.
Dzięki niej sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar:

ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu,
komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.
Uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC.

Usługa będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie dostępna z każdego urządzenia z Internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Informacje wyświetlane w ramach usługi są wiarygodne, bo pochodzą bezpośrednio z rejestru państwowego, jakim jest Centralna Ewidencja Pojazdów, prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.

***

Usługi Historia Pojazdu i Bezpieczny Autobus są częścią projektu CEPiK 2.0. W ramach projektu realizowanego przez MSW we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki planowane jest uruchomienie kolejnych usług, które pozwolą na dostęp do danych z ewidencji."
Źródło

sebe13

2014-07-02, 20:34
O tym pisałem w innym poście, Polakom nigdy k***a nie pasuje. Robią coś, aby ułatwić życie, to cebulaki i tak muszą narzekać.

sevenbrother

2014-07-02, 20:56
hmm podejrzanie dobry pomysł :)

forest1600

2014-07-02, 20:57
camson napisał/a:

@forest1600
Teraz, gdy strona dopiero ruszyła, a dane zbiera od 2010 jest jeszcze mało przydatna, ale za parę lat, gdy cała historia pojazdu od jego wyprodukowania będzie dostępna do przeglądania, pomoże w sprawdzaniu pojazdów krajowych- z zagranicznymi jest gorzej. Niestety system jest jeszcze dziurawy i wciąż łatwo wprowadzić samochód z kręconym przebiegiem na rynek, ale Polacy sami są sobie winni. To my wymusiliśmy przebiegi do 200k, na autach z zagranicy, które już jak do nas przyjechały miały po 300-400k. Sprawdźcie ile aut chociażby na allegro ma przebieg do 250k, a ile powyżej 400k. Paranoja.



taaa ja o tym wiem, co nie zmienia faktu, ze auta sprowadzane z niemczech i tak beda krecone i dopiero na przeglad zabierane

nobas

2014-07-02, 20:58
1 sprawa ze za duzo danych trzeba podac tak jakby np nr vin i rejestracja nie wystarczyla
2 sprawa duzo samochodow nie ma podanych informacji o stanie licznika
3 sprawa korekciarze licznikow zarobia teraz jeszcze lepsza kaske bo ludzie co rok beda krecili

sebe13

2014-07-02, 21:05
up
Dopóki Polak będzie chciał kupić piętnastoletnie Audi z przebiegiem 5000km w przystępnej cenie, to 'korekciarze' będą kręcili kasę.

bravoteampolska

2014-07-02, 21:07
Ktoś Polonezem zrobił 503 tys km :shock:
Bardziej realne jest że jakiś matoł zamiast cofnąć licznik wykręcił go do przodu

nobas

2014-07-02, 21:09
najlepsze jest to ze kazdy wie ze disel z niemiec robi rocznie 30-50 tysiecy km a i tak na necie 10 letniego disla ktory ma przebieg 350 tysiecy + trzeba ze swieca szukac

wxx

2014-07-02, 21:12
Po samej tablicy rejestracyjnej lub tylko numerze VIN można sprawdzić ważność polisy posiadacza pojazdu. Warto mieć ten link w telefonie, nie wiadomo co nas zaskoczy na drodze:

Strona główna Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego:
ufg,pl

Patrz link: Jesteś poszkodowany -> Sprawdzenie OC sprawcy wypadku

Bertol

2014-07-02, 21:21
pewnie kosztowało to sto milionów PLN a roczne utrzymanie pewnie połowę tego.

Dobrodziejj

2014-07-02, 21:40
sebe13 napisał/a:

O tym pisałem w innym poście, Polakom nigdy k***a nie pasuje. Robią coś, aby ułatwić życie, to cebulaki i tak muszą narzekać.



Mwahahaha, nie zrozum mnie źle, tu nie chodzi o narzekanie. Raczej o pewne wątpliwości. Bo skąd oni wezmą te dane ? Hmmm, z serwisów ASO ? W których jak można się przekonać, bezproblemowo można wyrobić sobie książeczkę serwisową "10 letniego auta z przebiegiem 80 tys. "

urteusz

2014-07-02, 21:41
Ciekawe ilu swoich juz zarobilo na tej stronie. (w sensie lapowki)

dziubczyk

2014-07-02, 21:41
jak to projekt MSW, to za ministrem sienkiewiczem powiem: "ch*j,dupa i kamieni kupa..."

Leniwy Leonard

2014-07-02, 21:50
Uważam, że ma to przyszłość. System jest nowy a my nie uczymy się od najlepszych, ale powstała podwalina pod dobry system. Jeśli będzie rozwinięty i połączony za ASO i ubezpieczycielami, którzy będą mieć obowiązek zgłaszania do systemu każdej stłuczki, może coś z tego wyjść.

Madroxx

2014-07-02, 22:17
Jak się auta kupuje ch*j wie skąd (niemcy) to nie wiadomo co przeszło a tak krajowego przynajmniej będzie można poznać historię.

T34v2

2014-07-02, 23:32
ch*ja tego.

Mi pokazuje że przegląd techniczny: brak danych a mam podbity