18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Rośnie liczba "Polaków" deklarujących się jako Żyd

Szron • 2013-07-02, 11:44
Mówienie o żydowskich korzeniach staje się w Polsce modne, a liczba osób deklarujących się jako Żydzi wzrosła w ciągu ostatniej dekady ośmiokrotnie – pisze tygodnik "Wprost".
Do Żydowskiego Instytutu Historycznego coraz częściej przychodzą ludzie, którzy nie mają wprawdzie żadnych racjonalnych podstaw, by sądzić, że są Żydami, lecz proszą, by odnaleźć im żydowskich przodków.

- Powołują się na przykład na zwyczaje pielęgnowane od pokoleń w domu. Chociażby, że babcia w domu oddzielała mleko od mięsa albo że w sobotę w domu było wyjątkowo cicho. Czasem dowodem ma być to, że w domu nie było antysemityzmu – wylicza Anna Przybyszewska-Drozd z Działu Genealogicznego ŻIH.

Według najnowszego spisu powszechnego aż 52 proc. polskich Żydów ma wyższe wykształcenie, 83,3 proc. – co najmniej średnie. Jest to wynik nieporównywalny z jakąkolwiek inną mniejszością.

Dlatego też, jak pisze "Wprost", dla wielu ludzi marzenie o byciu Żydem staje się odtrutką na pospolitość i daje poczucie przynależności do elity. Motywacje są jednak zróżnicowane.

Malka Kafka, restauratorka, nie ukrywająca swoich żydowskich korzeni, uważa, że żydowskie fascynacje Polaków są odpowiedzią na silną potrzebę duchowości, która nie jest obciążona instytucją religijną.

- Katolicyzm i protestantyzm kładą nacisk na pokorę. Judaizm – na budowanie pewności siebie – tłumaczy.

Izraelska socjolożka Paulina Celnik wskazuje natomiast, że "moda na bycie Żydem" nie zmienia tego, że polski antysemityzm ma się dobrze.

- Macie trend na Żydów, jak na całym świecie. Uczycie się kabały, słuchacie klezmerów, celebryci fascynują się naszą muzyką. Mam jednak poważne wątpliwości, czy jest to głęboka zmiana społecznej mentalności, czy powierzchowna tendencja – stwierdza.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".

Źródło



Bauman wygwizdany na UWr
watch?feature=player_embedded&v=QVIFnMbre3g#at=489]

Poszedłem nagrać Baumana - zadyma i terror okiem blogera.

watch?annotation_id=annotation_476820&feature=iv&src_vid=QVIFnMbre3g&v=L_LAGLzMkxk]

Judeopolonia

Coś z tymi "Polakami" nie tak.
Albo jest to zwykła nieprawda.
Albo promowanie narodu przyklapniętego.


Ps. linki do YT są ucięte, serwer nie chciał ich przyjąć.

BongMan

2013-07-02, 11:49
Szron napisał/a:

- Katolicyzm i protestantyzm kładą nacisk na pokorę. Judaizm – na budowanie pewności siebie – tłumaczy.


I właśnie dlatego Izrael, który istnieje 60 lat z hakiem, ma na świecie więcej do powiedzenia niż liczące sobie tysiące lat narody europejskie. Trzeba mieć jaja. Moglibyśmy się od nich uczyć.

Mr.Drwalu

2013-07-02, 11:58
Piszesz to jako goj czy żyd? :wtf:

borisklinga

2013-07-02, 12:01
To nie moda, to żydki wyłaża z ukrycia bo czują się coraz pewniej i odważniej w tym łez padole.


disvision

2013-07-02, 12:07
Mieszkam na górnym i stwierdzam, że nikt nie tęskni.

Caban1908

2013-07-02, 12:12
Jak tak będą budować sobie za dużo pewności, to znowu będzie lament i zgrzytanie zębów, że holokaust v2.0 nastąpił. No ale to Polacy będą wszystkiemu winni.

stefan szufla

2013-07-02, 12:14
Nie no k***a nie wierzę, czy tym POlakom do reszty odj***ło ?

ds...........gr

2013-07-02, 12:15
Nie wiem jak bardzo trzeba mieć naj***ne w głowie, żeby takie brednie wypowiadać.

Dymekx

2013-07-02, 12:19
Jak można tęsknic za komuszymi kolaborantami, za kimś kto żąda od twojego państwa 60 mld. i przekłamuje historię twojego państwa. Żydzie wracaj do Polski bym mógł ci przyj***ć osobiście.

Caban1908

2013-07-02, 12:34
A tak poza tym tytuł powinien brzmieć zamiast "rośnie liczba Polakow deklarujacych się jako żydzi" to byłoby krócej jakby napisać: "rośnie liczba polaków-cebulaków", bo to jest prawdziwe cebulactwo.

Pater patriae

2013-07-02, 13:19
BongMan napisał/a:


I właśnie dlatego Izrael, który istnieje 60 lat z hakiem, ma na świecie więcej do powiedzenia niż liczące sobie tysiące lat narody europejskie. Trzeba mieć jaja. Moglibyśmy się od nich uczyć.



Hheheh, żeś doj***ł. Izrael miałby gówno do powiedzenia gdyby nie USA, któremu był na rękę taki koń trojański na bliskim wschodzie.

W dodatku jakoś nie chcę mi się uczyć od narodu, który dał się po prostu wyrżnąć w czasie II WŚ. Mówisz, że trzeba mieć jaja, no więc oni raczej ich nie mają/mieli bo każdy myśli tylko o sobie, dlatego tak chętnie wydawali swoich ziomków Niemcom..

LICH0

2013-07-02, 13:20