18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Reduta ordona

sweetie69 • 2013-06-24, 01:53
Ostatnio na sadisticu widziałem wiele patriotycznych filmików. Z ciekawości sprawdziłem co kryje się pod tagiem "Reduta Ordona". Smutno mi się zrobiło, że znalazłem jedynie jakąś paskudną parodię (na całe szczęście w sucharach), więc wrzucam fragment "Syzyfowych prac".



oc...........an

2013-06-24, 02:25
Miejmy nadzieję, że ten zryw patriotyczny minie niedługo... -_-

gabrychchch

2013-06-24, 02:38
minie jak tylko z kraju się lewactwa i żydostwa pozbędziemy...

Brzydkii

2013-06-24, 08:43
Szkoda, że 90% osób podniecających się Redutą Ordona nie wie co to reduta ani kim był Ordon. Smutne lecz prawdziwe.

Dymekx

2013-06-24, 11:05
Reduta - odizolowana część umocnienia zdolna sama prowadzić działania obronne. Czyli jest kilkunastu chłopa przed główną linią obrony i napie**ala się przeważnie aż do śmierci. Ordon wiem tylko to, że to był kozak który odpierał atak Moskali w ów reducie w czasie powstania Listopadowego. Mit mówi, że to on osobiści wysadził redutę. Jednak Ordon wycofał się lub zbiegł (jak kto woli) a redutę wysadził jeden z jego podkomendnych oddając życie by zapasy nie dostały się w ręce wroga. Ordon opowiedział tą historię Mickiewiczowi a ten zdecydował się napisać "Redutę Ordona".

truskawkowabuba

2013-06-24, 16:48
Dymekx, to nie Ordon opowiedział tę historię Mickiewiczowi. Adaś dowiedział się o wysadzeniu reduty od swojego przyjaciela, Stefana Garczyńskiego. co ciekawe Mickiewicz od początku wiedział, że Ordon przeżył wybuch, ale jak na romantyka przystało, zdecydował się trochę podkoloryzować tę historię w swoim utworze, coby było bardziej dramatycznie :roll: . to tak dla sprostowania ;) .

majorbień

2013-06-24, 21:45
cieszę się, że miałem taką możliwość się o tym uczyć, teraz strach posłać dziecko do szkoły bo jakiś gender jeba_ny i zażydzone książki
na pohybel czarnym i czerwonym !

Ork.Fajny

2013-06-24, 23:09
DUST DEVIL napisał/a:

Miejmy nadzieję, że ten zryw patriotyczny minie niedługo... -_-


Zaraz po tym jak ostatni z was do piachu trafi nie będzie po co wielkich "zrywów" już robić...

japie**olewszystkozajete napisał/a:

Szkoda, że 90% osób podniecających się Redutą Ordona nie wie co to reduta ani kim był Ordon. Smutne lecz prawdziwe.


Tu chodzi o symbol który można innym pokazać by próbowali się tacy stać. Bądź co bądź trudno o jakiegokolwiek nam znanego wielkiego Polaka który by w swoim życiu skaz nie miał. Doskonale znamy ich skazy i głupoty które robili, ale to nie przekreśla ich znaczenia dla naszego narodu a czasem i świata.

oc...........an

2013-06-25, 00:58
Co do Reduty Ordona to Ordon przeżył i w Paryżu opowiadał jak to bronił reduty i nagle podskoczył do niego jakiś młokos (Mickiewicz) i zaczął wrzeszczeć, że "Jak to tak, pan powinien był zginąć tam!" Jeśli wierzyć temu co mówił Ordon, to Mickiewicz wyszedł z tej "konwersacji" z obitym ryjem.

A sama reduta wyj***ła w powietrze bo jakiś żołnierz był dupą i podpalił skład amunicyjny niechcący. No ale jako, że u nas wszystko trzeba przekuć na martyrologię to do dziś uczymy się o "reducie, która wybuchła, bo Ordon wolał zginąć niż się poddać" :roll:


@Ork.Fajny

Ostatni z nas... czyli kogo? Rocznika 92? Oj Arashel idź trolować gdzie indziej -_-

Dymekx

2013-06-25, 10:43
DUST DEVIL napisał/a:

Co do Reduty Ordona to Ordon przeżył i w Paryżu opowiadał jak to bronił reduty i nagle podskoczył do niego jakiś młokos (Mickiewicz) i zaczął wrzeszczeć, że "Jak to tak, pan powinien był zginąć tam!" Jeśli wierzyć temu co mówił Ordon, to Mickiewicz wyszedł z tej "konwersacji" z obitym ryjem.

A sama reduta wyj***ła w powietrze bo jakiś żołnierz był dupą i podpalił skład amunicyjny niechcący. No ale jako, że u nas wszystko trzeba przekuć na martyrologię to do dziś uczymy się o "reducie, która wybuchła, bo Ordon wolał zginąć niż się poddać" :roll:


@Ork.Fajny

Ostatni z nas... czyli kogo? Rocznika 92? Oj Arashel idź trolować gdzie indziej -_-



Czemu z góry zakładasz, że to my się mylimy z kąt masz info, że redutę wysadzono przypadkowo. Zawsze było tak jak bitwa przegrana to wysadzało się skład amunicji, twierdzisz, że za każdym razem to był jakiś idiota? Łatwiejsza śmierć w eksplozji niż w torturach kiedy cię wezmą do niewoli a przy okazji nici z arsenału. Od razu zakładasz, że twoja teza jest prawdziwa a w niej mniej rzeczowych informacji niż w tych co mówią, że redutę wysadzono umyślnie. Gdyby nie byli oddani sprawie Polski to by i w powstaniu nie brali udział, myślisz, że ludziom, którym zależało na ojczyźnie pozwolili oddać zapasy wrogowi by te posłużył do dalszego zabijania swoich? Twoja teza jest błędna o tej przypadkowości bo ktoś ci w necie tak powiedział a nie zapytałeś o źródła. Skoro Ordon obił pysk Mickiewiczowi to czemu Mickiewicz go dalej gloryfikuje wszystko kupy się nie trzyma.

Ork.Fajny

2013-06-25, 11:58
DUST DEVIL napisał/a:

Ostatni z nas... czyli kogo? Rocznika 92? Oj Arashel idź trolować gdzie indziej -_-


Ostatni z takich ludzi jak ty, czyli takich którzy by sprzedali Polskę i resztę polaków wraz z własnymi rodzinami.
Jak ci nie podoba się to jedź sobie gdzieś na pustynie afryki i załóż własny komunistyczny kraj gdzie patriotyzmu nie będzie.

oc...........an

2013-06-25, 18:23
Dymekx napisał/a:



Czemu z góry zakładasz, że to my się mylimy z kąt masz info, że redutę wysadzono przypadkowo. Zawsze było tak jak bitwa przegrana to wysadzało się skład amunicji, twierdzisz, że za każdym razem to był jakiś idiota? Łatwiejsza śmierć w eksplozji niż w torturach kiedy cię wezmą do niewoli a przy okazji nici z arsenału. Od razu zakładasz, że twoja teza jest prawdziwa a w niej mniej rzeczowych informacji niż w tych co mówią, że redutę wysadzono umyślnie. Gdyby nie byli oddani sprawie Polski to by i w powstaniu nie brali udział, myślisz, że ludziom, którym zależało na ojczyźnie pozwolili oddać zapasy wrogowi by te posłużył do dalszego zabijania swoich? Twoja teza jest błędna o tej przypadkowości bo ktoś ci w necie tak powiedział a nie zapytałeś o źródła. Skoro Ordon obił pysk Mickiewiczowi to czemu Mickiewicz go dalej gloryfikuje wszystko kupy się nie trzyma.



Cóż, o wybuchu reduty opowiadział mi historyk w liceum, pan Arkadiusz Pikulski. Z tego co on powiedział, Ordon nigdy nie wydał rozkazu wysadzenia reduty, a na dodatek reduta wybuchła zanim pojawili się na niej Rosjanie, co wskazuje na błąd ludzki. Co do zapasów, to wydaje mi się, że dla Rosjan nie były one problemem w tamtym czasie. A co do obitego ryja, to rzekomo Ordon tak powiedział, ale możliwe, że to już pan Pikulski podkolorował :mrgreen: Ale faktem jest, że Mickiewicz spotkał Ordona w Paryżu, dowiedział się o tej historii z samego źródła, po czym uśmiercił bohatersko Ordona (nie jestem pewien, ale chyba można to potraktować w pewnym sensie za zniewagę dla Ordona, bo to niby wskazuje, że Ordon nie walczył aż tak walecznie skoro nie zginął na swojej reducie - pamiętajmy, że wtedy wszystko inaczej postrzegano).

Tu masz fragment "Wprost":
Cytat:

Gdy na salonach Wielkiej Emigracji we Włoszech i Francji pojawił się weteran używający nazwiska Ordon, wszyscy pytali, czy jest krewnym bohatera "Reduty Ordona" Mickiewicza. Oficera, który zginął podczas obrony Woli. Kiedy weteran twierdził, że to on jest owym dzielnym obrońcą i że wcale nie zginął, traktowano go jak prowokatora. Ordon był bohaterem pod warunkiem, że był martwy. Juliusz Ordon nie zniósł ciężaru mitu stworzonego przez Mickiewicza i ostatecznie popełnił samobójstwo.


http://www.wprost.pl/ar/10982/Tajemnica-Ordona/?I=980

Jak widzisz, do końca nie pieprzę ;)


A na koniec - nie zakładam, że mam rację, a Ty się mylisz, ale wydaje mi się, że przynajmniej w połowie mam rację, bo to nie znalazłem w internetach, a dostałem takie info od historyka z zawodu, który brał odpowiedzialność za swoje wypowiedzi ;)



@Arashel aka Ork.fajny oj, rozgryzłeś mnie, tak! Marzę o wprowadzeniu żydokomuny w PL i obiecuję, że pierwsze co zrobię to zastąpię Mickiewicza Puszkinem. Dziwne tylko, że taki cerastes, co jest super patriotą itp. nazwał ciebie, cytuję:
Cytat:

...to jest zwykła pejsata kurhwo bladź żydowska.


:krawaciarz:

zejfi

2013-06-27, 13:37
majorbień napisał/a:

cieszę się, że miałem taką możliwość się o tym uczyć, teraz strach posłać dziecko do szkoły bo jakiś gender jeba_ny i zażydzone książki
na pohybel czarnym i czerwonym !



"Czarni" to akurat są po Twojej stronie...

Vilibert

2013-07-11, 02:38
Jestem dumny z bycia Polakiem i nikt mi tego nie odbierze, mimo prób lewaków i im podobnych pseudointelektualistów.