18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Raport FOR: Gospodarka Polski 2015-2017

lesiot • 2017-11-24, 14:14
Niejaki poligon6 bardzo chce się skonfornować z wynikami Raportu FOR: "Perspektywy dla Polski. Polska Gospodarka w latach 2015-2017 na tle lat wcześniejszych i prognozy na przyszłość"

Więc najpierw co zrozumiał krzykacz:
poligon6 napisał/a:

To chyba jakiś inny raport czytałeś. Dostali po głowie za brak inwestycji w 2017 roku, konsumcja PKB beą cały czas rozły i wzrosły w porównaniu w zeszłym rokiem, z resztą co bede to tłumaczył tumanowi co nie wie że wolny rynek odpowiada za wzrost cen i jak konsumcja rośnie to ceny tak samo.



A w skrócie raport:
Cytat:

Najszybszy przyrost długu publicznego wśród państw UE

Forum Obywatelskiego Rozwoju w 2015 roku jeszcze przed wyborami parlamentarnymi przedstawiło raport „Następne 25 lat”, kreśląc przyszłe scenariusze rozwoju Polski i ostrzegając przed kierunkiem, w którym dzisiaj zmierza rząd Prawa i Sprawiedliwości. W długim okresie kontynuacja polityki gospodarczej PiS zatrzyma doganianie zachodniego standardu życia przez Polskę. Tymczasem obecny rząd przypisuje sobie efekty silnej koniunktury gospodarczej w Europie, wykorzystując dobre czasy do rekordowego zwiększania wydatków socjalnych zamiast reform i konsolidacji finansów publicznych. W efekcie, w trakcie dwóch lat rządów PiS, Polska zanotuje najszybszy przyrost długu publicznego wśród wszystkich państw członkowskich UE, coraz bardziej wyczerpując przestrzeń fiskalną na wypadek przyszłego odwrócenia koniunktury światowej.

Niska stopa inwestycji przedsiębiorstw

Dobrej koniunkturze w gospodarce światowej i rekordowemu wykorzystaniu mocy produkcyjnych
w polskim przemyśle towarzyszy niska stopa inwestycji przedsiębiorstw. Polska jest w niechlubnym gronie pięciu krajów UE, w których inwestycje przedsiębiorstw i gospodarstw domowych były w II kw. 2017 r. niższe niż 2 lata wcześniej. Szacujemy, że łącznie w 2017 r. luka w inwestycjach przedsiębiorstw prywatnych i gospodarstw domowych, powstała na skutek nieprzewidywalnej polityki rządu, wyniesie między 30 a 40 mld zł.

Nieprzewidywalność zmian prawnych i wypychanie sektora prywatnego

Przedsiębiorcy prywatni wstrzymują się z inwestycjami pomimo silnego popytu ze względu na rosnącą nieprzewidywalność zmian prawnych (szczególnie zmian podatkowych) oraz politykę rządu nastawioną na wypychanie sektora prywatnego przez państwowe firmy i instytucje. Malejący zakres wolności gospodarczej i rosnąca rola państwowych firm nie tylko ogranicza inwestycje prywatne, ale także negatywnie wpływa na ich efektywność. Doświadczenia międzynarodowe wskazują, że wzrost inwestycji w krajach o dużym zakresie wolności gospodarczej ma o 74% silniejszy wpływ na wzrost gospodarczy niż w krajach o małym zakresie wolności gospodarczej.

Niska stopa krajowych oszczędności

W przypadku ograniczenia niepewności i wzrostu wolności gospodarczej kolejną barierą hamującą wzrost inwestycji w polskiej gospodarce będzie niska stopa krajowych oszczędności, co utrudni sfinansowanie wyższej stopy inwestycji. W Polsce oszczędza tylko sektor przedsiębiorstw - oszczędności gospodarstw domowych pozostają niskie, a państwa - na skutek chronicznych deficytów - ujemne.

Wzrost wydatków socjalnych

Rząd PiS zamiast wykorzystać dobrą koniunkturę w gospodarce światowej do eliminacji deficytu i ograniczenia długu publicznego skoncentrował się na wzroście wydatków socjalnych, który w 2016 r. miał rekordową skalę ponad 1% PKB.
W rezultacie dług publiczny w relacji do PKB w Polsce w latach 2015-2017 według prognoz MFW wzrośnie najszybciej ze wszystkich państw UE, a według prognoz KE odnotuje trzeci najszybszy wzrost.

Trwałemu wzrostowi wydatków socjalnych (przede wszystkim Program Rodzina 500+ i obniżenie wieku emerytalnego) towarzyszy znacznie mniej pewny wzrost dochodów, który jest wypadkową wzrostu PKB, czynników cyklicznych, działań jednorazowych i trwałego wzrostu ściągalności podatków. Dopiero następne spowolnienie gospodarcze pozwoli na pełną weryfikację poprawy ściągalności podatków.



Cały raport, wraz z PDFami:
https://for.org.pl/pl/publikacje/raporty-for/raport-for-perspektywy-dla-polski-polska-gospodarka-w-latach-2015-2017-na-tle-lat-wczesniejszych-i-prognozy-na-przyszlosc?podglad=bnkvhjkf7hrjksd7fdhsvkxcvxckvx

Tak wiem... FOR to Balcerowicz, Fundacja Batorego, Soros... i dlatego nie miałem zamiaru "promować" (akurat prawdziwego i słusznie oceniającego PiS) raportu, ale skoro jakiś chłystek broniący PiSu zażyczył sobie tego... to macie, zapoznajcie się, poczytajcie, narzekajcie na kogo chcecie, ale dyskutujcie z poligonem6 bo on tak jakoś ten raport wywołał i prawie pochwalił raport, ale pewnie przez własną wrodzoną skromność sam nie chciał go tutaj wrzucać.

poligon6

2017-11-24, 14:38
Nigdy nie broniłem Pis-u lemingu, tylko smieszyły mnie twoje kłamstwa, jak to lud teraz bieduje bo wazrosły ceny, taki lament słyszałem dwa lata temu jak to źle w Polsce za Tuska i tak samo wysmiewałem takie beczenie. Kazdy słyszał jak to Polska w ruinie lezy itp bzdety. teraz słychać podobne ujadanie z drugiej strony.

Przypominam było kilka okresów kiedy ceny wzrastały i to bardziej "zauwazalnie", oj jak wtedy barany beczały, że ludzie tynk ze ścian będa jeśc

Co do raportu to jest to jedna strona monety, przedstawia pewne bolaczki, pewnego srodowiska

Ad1 odnośnie długu, rośnie, ale mieści sie jeszcze w przepisach unijnych, bogacace się panstwo z dynamicznym wzrostem (trzeci w UE) moze sobie pozwolic na wieksze wydatki

Ad 2 inwestycje leza i kwiczą

Ad3 raczej odnosi sie do zeszłego roku, teraz rzad wycofał sie z tych pomysłów, o czym swiadczy niewielki wzrost w rankingach oraz zainstalowanie jednego z najwiekszych banków inwestycyjnych w Polsce pewnego zyda :-)

AD4 oszczedności to nic nowego, zawsze szukano pieniedzy tam gdzie nie tzreba np OFE.

Ad5 Tak wwydatki socjalne wzrosły, a dzieki temuu że nie wzrastały Pis doszedł do władzy bo poprzednia władza sama wyhodowała wyborców Pis-u, błedne koło sie zamkneło