18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

bonCziki

2012-09-11, 11:16
proponuje wam wybic wszystkie pszczoly, zobaczymy jak dlugo wytrzymacie bez nich a raczej bez zarcia

Zihat1

2012-09-11, 16:22
Poj***ny Płód napisał/a:

Ja pie**ole jak czytam, że pszczoły są agresywne... Wyjdź k***a z domu i nie pie**ol, idź na łąkę, do lasu albo idź wp*zdu.

k***a jedynym agresywnym owadem są OSY, pszczoła nie atakuje jeśli nie jest zagrożona, mocno zagrożona, szerszeń to samo, choć w jego przypadku dochodzi obrona terytorium.

Bąki i trzmiele mają wszystko w dupie.

Osy to p*zdy. Zabijanie pszczoły to jak kopanie leżącego.



LuxOFF napisał/a:

@Zihat1 weź nie gadaj takich głupot bo pokazujesz baaardzo niski poziom swojej wiedzy.




Odezwali się ci co nosa za dom pewnie nigdy nie wytknęli.
Jak nie macie żadnej, ale to żadnej wiedzy na dany temat, to nie kwestionujcie słów tego co ją ma (tzn. mnie).

Pszczoła atakuje bez powodów bezpośrednio jej zagrażających, jest to efekt tak zwanej inteligencji roju, gdzie dla jego bezpieczeństwa robotnice podejmują określone działania. Jednym z takich działań jest właśnie żądlenie, po którym pszczoła ginie, ale w mechanizmie jakim pszczoły się kierują (tzn.inteligencji roju) nie pojedyncza pszczoła jest ważna, a rój. Aby sprowokować pszczoły do podjęcia takich działań, nie trzeba wiele, a już na pewno nie można tego nazwać realnym zagrożeniem dla samej pszczoły .np Przejście jedynie w pobliżu większego skupiska pszczół może sprowokować takie działanie. Innym przypadkiem jest kiedy taki rój postanawia przenieść się w nową lokalizację przykładowo obok siedliska ludzi (zwykle wybiera miejsca ustronne jej zdaniem od potencjalnych niebezpieczeństw, ale pomyłka rzadkością nie jest), wtedy człowiek staje się zagrożeniem i zachowanie pszczoły jak to było w przykładzie pierwszym kończy się znowu użądleniem.
Tak dzieje się w przypadku nieostrożnego(tzn np.gwałtowne ruchy podczas poruszania się ) jedynie przebywania wokół roju pszczół. Nie tylko obok roju jesteśmy narażeni na użądlenie, z dala od niego również. Np. Idąc przez łąkę nawet lekkie otarcie się z lecącą pszczołą, może być przyczyną jej agresji, a w konsekwencji użądlenia (nie musimy się poruszać wystarczy,że wiatr powieje i sama na nas wpadnie). I te wszystkie informacje dotyczą jedynie pszczoły miodnej europejskiej, czyli jednej z ,,najłagodniejszych w śród pszczół'' trzeba pamiętać, że prócz tego gatunku jest cały szereg znacznie bardziej agresywnych, w tym licznie występujące (choć nie u nas w Polsce) pszczoły afrykańskie, czy pszczoły miodne afrykańskie będące prawdziwą plagą Afryki, Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej. Czyli aż 3 kontynentów, gdzie przez ich agresywną sławę nadano im przydomek pszczół zabójców. Roje te nie potrzebowały żadnych racjonalnych prowokacji mogących spowodować jakiekolwiek zagrożenie. Pszczoły z tych dwóch gatunków np. Przelatując z miejsca na miejsce, choćby poprzez zmianę lokalizacji przez rój, żądlą wszystko co się rusza, nie wiadomo dla czego, na razie odkryto jedynie część powodów z jakich podejmują się takich działań jednym z nich są np. Zapach pochodzący choćby z niektórych perfum , czy też wibracje np.pracującego silnika. Dodajmy do tego, że żądło pszczoły zostające w ciele wydziela feromony, które są sygnałem dla innych pszczół, aby atakować.
W przypadku gatunku pszczoły afrykańskiej czy miodnej afrykańskiej konsekwencją tego feromonu jest atak setek pszczół na jedną ofiarę, który często kończy się śmiercią. Bowiem pszczoły póki ktoś się rusza będą żądlić.

Dobra teraz przejdźmy do osy, co zrobić aby sprowokować osę do żądlenia ? Trzeba się tu postarać, bo w przeciwieństwie do pszczół same przebywanie w ich towarzystwie nie wystarcza, zderzenie się z nią, a nawet gwałtowne ruchy tuż obok niej nie doprowadzą jej do użądlenia (o ile nie jesteśmy tuż obok ich gniazda podczas wyjątkowych upałów, które podwyższają ich agresję), aby sprowokować taką osę do użądlenia należy ją przycisnąć mniej czy bardziej, ale dopiero możliwość bezpośredniego zagrożenia jej życia spowoduje użądlenie.

To tyle na temat tych różnic. Negatywne nastawienie do os przez ludzi spowodowane jest postrzeganiem ich jako szkodniki, a pszczół jako pożyteczne i wiele w tym racji, choćby produkcja miodu przez pszczoły, ale nie powinno to kwestionować różnic w ich agresji.

Zacytowane na początku wiadomości, wręcz idiotyczne komentarze, ukazują totalny brak wiedzy, a także głupotę (bo czym innym nazwać komentowanie tematu i jeszcze krytykowanie czyiś wypowiedzi, bez nawet znikomej wiedzy o tym temacie) użytkowników ,,Poj***ny Płód'' (nick wiele wyjaśnia :P ) oraz ,,LuxOFF''. Zresztą sama zawartość w tym użyte słownictwo wypowiedzi, zwłaszcza użytkownika Poj***ny Płód,
Poj***ny Płód napisał/a:

Ja pie**ole jak czytam, że pszczoły są agresywne... Wyjdź k***a z domu i nie pie**ol, idź na łąkę, do lasu albo idź wp*zdu.

chyba wszystko wyjaśnia ;)

LuxOFF

2012-09-11, 18:07
@Zihat1 Pszczoły są w mojej rodzinie od kilku pokoleń i sam też je posiadam. Nie jeden raz miałem taką we włosach i jakoś nic się nie wydarzyło więc może wyjdź ty na dwór ze swoją teorią i zapoznaj się z jakimś miejscowym pszczelarzem.

tigerqaz

2012-09-11, 21:47
O jaaaa zabił bezbronną pszczółkę Chwała Bohaterom!! A może Hwała Bochaterą ???

Zihat1

2012-09-16, 12:46
LuxOFF napisał/a:

@Zihat1 Pszczoły są w mojej rodzinie od kilku pokoleń i sam też je posiadam. Nie jeden raz miałem taką we włosach i jakoś nic się nie wydarzyło więc może wyjdź ty na dwór ze swoją teorią i zapoznaj się z jakimś miejscowym pszczelarzem.


Czytałeś wogóle co napisałem, czy będziesz się upierał przy swoim, gdzie jedynym argumentem jaki posiadasz jest to, że pszczoła która zaplątała Ci się we włosy, nie użądliła Cię.
Po pierwsze jak pisałem nasza europejska pszczoła miodna jest jedną z najłagodniejszych gatunków pszczół jakie wogóle występują.
Po drugie to, że cię nie użądliła świadczy jedynie, że miałeś szczęście bądź też nie próbowałeś jej ściągnąć, a pozwoliłeś aby sama się wyplątała.
Po trzecie Twój argument jest bez sensowny, bo jaki ma sens stwierdzenie, że coś jest bardziej agresywne niż pszczoła w oparciu jedynie o zdarzenie, gdzie pszczoła akurat nie użądliła ?
Po czwarte jak sam rzekłeś jesteś z rodziny pszczelarzy, a to znaczy, że do pszczół będziesz podchodził subiektywnie bo Ty i Twoja rodzina czerpiecie z nich większe korzyści niż inni .
Po piąte gdyby nawet te nasze(jedne z najłagodniejszych wśród pszczół) pszczoły były choć trochę nie agresywne, to pszczelarze w ich towarzystwie nie stroili się w odzież ochronną.
Więc nie gadaj mi, że mam gdzieś wychodzić ze swoją teorią, bo to nie jest tylko moja teoria, lecz ogólnie powszechna, poparta licznymi badaniami i obserwacjami setek naukowców, którzy zajmowali się badaniem pszczół.
Jedyne co mogę dopowiedzieć do tego to to, że wiele nie trzeba aby na własnym przykładzie się przekonać kto ma rację.
Przykładowo podejdź do pszczoły pacnij ją lekko, by ją zdenerwować i czekaj na rezultat ;)
To samo zrobisz z osą i nic się nie stanie co najwyżej pokręci się obok i odleci.
Dla czego ? Dla tego ponieważ pszczoły są znacznie bardziej agresywne jeśli pod pojęciem agresji rozumiemy tu użycie żądła.
Osy owszem mówimy, że są natrętne bo częstokroć jak taka się przyczepi to ciężko ją odpędzić, dla tego tak się dzieje bo osa wyczówa od nas woń pożywienia np. okruchy dajmy na to jakiejś drożdżówki pozostaną na odzieży, jest to dla niej tak samo wabiące jak dla nas nie wiem np. czekolada w sklepie. Ona próbuje dostać się do tego pożywienia, człowiek jej wogóle nie obchodzi. Oczywiście człowiek będzie wykonywał nagłe ruchy w celu odpędzenia natręta i tu znowu w przeciwieństwie do pszczoły osa nie użądli, co najwyżej po wnerwia nas swoją obecnością.
Dopiero przyciśnięcie jej w jakiś sposób (np. wpadła za koszulkę, a ktoś brzuchem przygniata ją do tkaniny) ,czyli realne zagrożenie życia osy zmusza ją do użycia żądła. U pszczoły jest inaczej, jeżeli interesuje się nami to raczej nie po to aby poszukać u nas pożywienia, a w najlepszym razie odpędzić od danego miejsca, lecz wystarczy przy takiej zrobić kilka gwałtownych ruchów i użądlenia można oczekiwać. Oczywiście cały czas mówię o tej naszej stosunkowo łagodnej w porównaniu do innych gatunków pszczół, pszczoły miodnej europejskiej. Gatunki jakie wymieniłem w poprzednim poście, zamieszkujące co najmniej 3 kontynenty, a więc obszar nie tylko większy niż Polska, ale i cała Europa, nie potrzebują ,,takich'' powodów do użądlenia, tam wystarcza jedynie obecność człowieka w pobliżu roju. Więc jak już podsumowałem wcześniejszy post nie pisz głupot i nie popisuj się kompletnym brakiem wiedzy