18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

promienie słoneczne stopiły Jaguara XJ

rolinka • 2013-09-08, 18:55
Warty 200 mln Funtów wieżowiec na Fenchurch Street w Londynie, z założenia miał być olśniewający, ale chyba wyszło to zbyt dosłownie. Budynek jest zaprojektowany przez architekta Rafaela Viñoly i posiada on wielką wklęsłą powierzchnię na długości całego jednego boku. W niektórych porach dnia, ta część budynku koncentruje i odbija światło słoneczne, które skupia się na jednym odcinku Eastcheap Street. Światło razi przechodniów i powoduje podgrzanie temperatury. Jest to na tyle intensywne zjawisko, iż stopiło karoserię (jej fragmenty wykonane z tworzywa sztucznego) zaparkowanego kilka dni temu Jaguara XJ . Ucierpiał też Vauxhall Vivaro oraz siodełko stojącego tam roweru.
Zarządcy budynku obiecali pokryć koszty uszkodzeń pojazdó.





















Chociaż Viñoly jest utalentowanym architektem z dużym dorobkiem, jego inny budynek boryka się z podobnym problemem. Vdara Hotel w Las Vegas ma wklęsłą powierzchnię na jednej ze ścian i skupia ona w ten sam sposób promienie słoneczne. W Las Vegas światło skupia sie jednak nie na ulicy a na tarasie przy hotelowym basenie. Podoba się to hotelowym gościom żądnym szybkiej opalenizny, jednak zdaniem lekarzy nie jest to bezpieczne.

źródła:
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-london-23930675
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2409073/Walkie-Talkie-melted-Jag-Londons-Fenchurch-Street-skyscraper-melts-businessmans-car.html

bbartek

2013-09-08, 19:34
W moim golfie III nie do pomyślenia żeby karoseria się stopiła ;) ale jak widać gówno w papierku dobrze się sprzedaje

in...........an

2013-09-08, 20:18
bbartek napisał/a:

W moim golfie III nie do pomyślenia żeby karoseria się stopiła ;) ale jak widać gówno w papierku dobrze się sprzedaje



To Volkswagen robi samochody?? Myślałem, że tylko taczki i traktory, bo na wioskach to ich pełno. :amused:

wiesiors4

2013-09-08, 20:37
Ciekawa jaka temperatura musiała panować wewnątrz samochodu :P

rolinka

2013-09-08, 22:14
ach*jciwcycki napisał/a:

pojazdÓ!



Miało być pojazdÓW, ale byłam głodna i zjadłam "w" (tak, zarządca obiektu, obiecał pokryć koszty uszkodzeń dwóch samochodów, nie tylko jaguara).

Achtung88

2013-09-08, 23:28
Cytat:

podgrzanie temperatury

pie**olisz?

maXikinght

2013-09-08, 23:40
dzięki ze o tym napisałaś bo k***a nie mam internetu i nie zauważyłem ze się tym wszyscy ''jarają''

Zielonek92

2013-09-09, 00:25
Ten budynek działa jak lupa ;D A ludzie jak mrówki

Fifka

2013-09-09, 00:25
Mi się w te 30-sto stopniowe upały stopiła ta "trzymajka" od kamerki co się ją przykleja do szyby w samochodzie. Jakoś kamerkę ustabilizowałem i jeszcze coś dla Was nagram.

Matmer

2013-09-09, 00:27
A ja się pytam dlaczego jaguar za 200 tysięcy ma plastikowe lusterka i jakieś osłony na tylnich słupkach? Jeśli tak wygląda jaguar to niech pod tym wieżowcem zrobią praking "tylko dla jaguarów" Niech płonie indyjski badziew.

Jebus_Chytrus

2013-09-09, 02:37
maXikinght napisał/a:

dzięki ze o tym napisałaś bo k***a nie mam internetu i nie zauważyłem ze się tym wszyscy ''jarają''



No ja nie mam internetu i nic nie wiedziałem, więc zamknij ryj :roll: .

Newbie2010

2013-09-09, 03:07
Matmer napisał/a:

A ja się pytam dlaczego jaguar za 200 tysięcy ma plastikowe lusterka i jakieś osłony na tylnich słupkach? Jeśli tak wygląda jaguar to niech pod tym wieżowcem zrobią praking "tylko dla jaguarów" Niech płonie indyjski badziew.



To raczej nie ze względu na oszczędność, bardziej chodzi o zmniejszenie masy. Samochód nie waży wtedy ponad 2 tony i nie spala średnio 20 litrów prowadząc się przy tym jak wóz z węglem.

Poprzedni mercedes CL miał drzwi i tylną klapę z plastiku. Corvette C6/Z06 też ma sporo plastikowych elementów, także lepiej tam nie parkować :roll:

bisfhcrew

2013-09-09, 09:38
bbartek napisał/a:

W moim golfie III nie do pomyślenia żeby karoseria się stopiła


W golfie masz tak zajebiste wyposażanie, że nawet nie trzeba zbijać wagi.