18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Projekt Ruchu Palikota (firma na próbę) - odrzucony

agentspecjalny85 • 2013-07-17, 10:41
Nie będzie firmy na próbę. Sejm odrzucił projekt Ruchu Palikota

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt zmiany ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przewidywał możliwość otwierania firmy na próbę.

Jakie zmiany zakładała nowela ustawy? Osoba zakładająca firmę przez 90 dni nie musiałaby płacić podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo, jeśli nowy przedsiębiorca nie miałby ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, przez trzy miesiące płaciłby za niego urząd pracy. Składki emerytalne nie byłyby odprowadzane wcale, a firmę można by prowadzić na podstawie samego zgłoszenia w dowolnej formie, w tym za pośrednictwem formularza na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej.

Przedsiębiorcy "na próbę" musieliby natomiast odprowadzać inne podatki, np. VAT i akcyzę, oraz informować o swoim statusie kontrahentów i klientów. Preferencje byłyby zarezerwowane wyłącznie dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.

- Chodzi o to, by każdy, kto ma jakiś pomysł na uruchomienie własnego biznesu, mógł go przetestować w praktyce i w ten sposób przekonać się, czy opłacalne jest dalsze w niego inwestowanie - podano w uzasadnieniu do projektu.

Pomysł od samego początku krytykowali przedstawiciele PO i PSL. Podkreślali m.in., że zwolnienie z płacenia podatku dochodowego może prowadzić do nadużyć. Łukasz Gibała z Ruchu Palikota, który był sprawozdawcą projektu, podkreślał, że możliwe jest modyfikowanie poszczególnych zapisów, tak aby uniknąć sytuacji patologicznych.

Według niego wprowadzenie zmian byłoby pozytywnym impulsem dla gospodarki, m.in. poprzez tworzenie miejsc pracy czy dodatkowe wpływy podatkowe do budżetu.

Obecnie firmy przez pierwsze dwa lata działalności mogą odprowadzać składki do ZUS na preferencyjnych warunkach. Minimalny ZUS to 153,12 zł miesięcznie, składka zdrowotna wynosi 261,73 zł.

Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu przygotowanego przez Ruch Palikota głosowało 220 posłów, 212 było przeciwnych, a ośmiu wstrzymało się od głosu.


Szkoda....

ni...........a

2013-07-17, 10:48
Co za sk***iele. Wszystko byleby nie ułatwić obywatelom życia...

Sam pisałem o tym na sadolu http://www.sadistic.pl/firma-na-probe-bez-zus-przez-3-miesiace-vt205924.htm ale jakoś nie było większego zainteresowania tematem...

Szkoda, że nie przeszedł ten projekt bo wg mnie mógłby to być dobry krok do wprowadzania większego liberalizmu gospodarczego w tym uciskanym kraju.

Może jednak ktoś opracuje podobny projekt i w końcu może coś ciekawego przejdzie.

Roszp

2013-07-17, 10:50
k***a, pisz normalnie i nie pisz o polityce...

borisklinga

2013-07-17, 10:54
i bardzo dobrze bo polactwo znow by kombinowalo jak to obejść i znow bylby ból dupy ze sprytniejsze jednostki by to wykorzystaly

nowepozycje

2013-07-17, 11:11
borisklinga napisał/a:

i bardzo dobrze bo polactwo znow by kombinowalo jak to obejść i znow bylby ból dupy ze sprytniejsze jednostki by to wykorzystaly



Za takie pie**olenie = kara. natychmiast zmień awatar na kozę.


Polactwo by nie skorzystało w ogóle bo wyjechało do Muslim Kingdom, a w kraju zostali Polacy.

tepad.no

2013-07-17, 11:12
borisklinga napisał/a:

i bardzo dobrze bo polactwo znow by kombinowalo jak to obejść i znow bylby ból dupy ze sprytniejsze jednostki by to wykorzystaly


Ten post mi wyglada na polactwo raczej. Wole, zeby kilku idiotow dokonalo kilku naduzyc niz zeby kilkuset biznesmenow, studentow, emerytow nie otworzylo dobrze prosperujacych interesow i zaczelo legalnie zarabiac na siebie.

A od lapania tych co nauzywaja jest panstwo.

Na koniec, rozwiazanie zerzniete z UK gdzie taki system dziala od dawna i nikomu nie przeszkadza, ze jakis ciapaty(lub nie) imigrant czy Anglik tego naduzywa. Dlaczego? Bo sa swiadomi ze taki system w ostatecznym rozrachunku tworzy pieniadz.

agentspecjalny85

2013-07-17, 11:20
Roszp napisał/a:

k***a, pisz normalnie i nie pisz o polityce...



To bardziej sprawa gospodarcza, mająca wpływ na masę ludzi, a nie "pier...." o polityce....malkontencie.

Suka_Blyat

2013-07-17, 11:33
Pierwsza sprawa: palikot chwali się ile to oni zgłosili projektów ustaw, a moje pytanie brzmi ile z nich zostało uchwalonych?
Druga sprawa: skoro są tacy niby spoko, to czemu nie zgłoszą wniosków o likwidację 95% przepisów ograniczających wolny rynek?
Po trzecie: przez te 90 dni nie płaci się tego co muszą płacić normalni przedsiębiorcy, a po tym czasie trzeba płacić już jak każdy. Także ktoś może stwierdzić, że w ciągu tych 3 miesięcy będzie się opłacało,a natomiast później już będzie kapa... Taka trochę pułapka IMO.
Po czwarte: Czy faktycznie można ufać partii, której liderem jest najbardziej nikczemna, dwulicowa postać "polskiej polityki" XXI wieku? Czy można ufać partii, której lider nawoływał do likwidacji państwa polskiego, który mówił, że powinniśmy rozpuścić się w UE? Czy można ufać partii, w gronie której są moralne wykolejeńce pokroju biedronia czy grodzkiego? Czy mam zaufać komuś, kto jawnie fetuje jednego z większych współczesnych zbrodniarzy czyli jaruzelskiego, natomiast z ludzi, którzy chcą demonstrować swój patriotyzm nazywa skrajnymi nacjonalistami itd, a Romana Dmowskiego nazywał faszystą i zrównał do hitlera?
Dziwię się, że ludzie są na tyle głupi i dali mu taki kredyt zaufania. Człowiek, który kiedyś był w partii deklarującej się jako wolnorynkowa i liberalna, a następnie odszedł i stworzył partię jawnie lewicową. Kompas ideologiczny mu się chyba rozregulował...
Na zakończenie dodam "tylko hołota głosuje na palikota"

tepad.no

2013-07-17, 11:51
Wołek napisał/a:

Pierwsza sprawa: palikot chwali się ile to oni zgłosili projektów ustaw, a moje pytanie brzmi ile z nich zostało uchwalonych?
Druga sprawa: skoro są tacy niby spoko, to czemu nie zgłoszą wniosków o likwidację 95% przepisów ograniczających wolny rynek?
Po trzecie: przez te 90 dni nie płaci się tego co muszą płacić normalni przedsiębiorcy, a po tym czasie trzeba płacić już jak każdy. Także ktoś może stwierdzić, że w ciągu tych 3 miesięcy będzie się opłacało,a natomiast później już będzie kapa... Taka trochę pułapka IMO.
Po czwarte: Czy faktycznie można ufać partii, której liderem jest najbardziej nikczemna, dwulicowa postać "polskiej polityki" XXI wieku? Czy można ufać partii, której lider nawoływał do likwidacji państwa polskiego, który mówił, że powinniśmy rozpuścić się w UE? Czy można ufać partii, w gronie której są moralne wykolejeńce pokroju biedronia czy grodzkiego? Czy mam zaufać komuś, kto jawnie fetuje jednego z większych współczesnych zbrodniarzy czyli jaruzelskiego, natomiast z ludzi, którzy chcą demonstrować swój patriotyzm nazywa skrajnymi nacjonalistami itd, a Romana Dmowskiego nazywał faszystą i zrównał do hitlera?
Dziwię się, że ludzie są na tyle głupi i dali mu taki kredyt zaufania. Człowiek, który kiedyś był w partii deklarującej się jako wolnorynkowa i liberalna, a następnie odszedł i stworzył partię jawnie lewicową. Kompas ideologiczny mu się chyba rozregulował...
Na zakończenie dodam "tylko hołota głosuje na palikota"



Kolejny kolega z patriotocznym avatarem czesciowo nie rozumiejacy calej tej sprawy. Co jest z wami nie tak Patrioci? No k***a.

1) Nie należy głosować na Palikota, jak najbardziej, ale to nie oznacza, że nie należy też głosować na dobre projekty ustaw, które zgłasza. To są dwie różne rzeczy.

2) Niech cię głowa nie boli o to czy się komuś będzie opłacało trzymać działalność po 3 m-cach czy nie. Ludzie to nie dzieci, nie trzeba za nich myśleć.

3) Zgodzę się, że najistotniejszych spraw czyli obniżki ZUSu to nie zgłoszą. Dlaczego? Bo mimo, że taki zabieg pomoże gospodarce to nie jest popularny. Nikt nie chce być żelazną damą polskiej polityki.

Suka_Blyat

2013-07-17, 13:38
tepad.no napisał/a:



Kolejny kolega z patriotocznym avatarem czesciowo nie rozumiejacy calej tej sprawy. Co jest z wami nie tak Patrioci? No k***a.

1) Nie należy głosować na Palikota, jak najbardziej, ale to nie oznacza, że nie należy też głosować na dobre projekty ustaw, które zgłasza. To są dwie różne rzeczy.

2) Niech cię głowa nie boli o to czy się komuś będzie opłacało trzymać działalność po 3 m-cach czy nie. Ludzie to nie dzieci, nie trzeba za nich myśleć.

3) Zgodzę się, że najistotniejszych spraw czyli obniżki ZUSu to nie zgłoszą. Dlaczego? Bo mimo, że taki zabieg pomoże gospodarce to nie jest popularny. Nikt nie chce być żelazną damą polskiej polityki.



1. Zgodzę się, że jeśli jakaś opcja zgłasza korzystne rozwiązanie należy je poprzeć, jednak trzeba mieć też na uwadze całokształt działań partii.
2. Obecny system działa właśnie na zasadzie traktowania ludzi jak zwierzęta: nie mogę się sam ubezpieczyć i ogarniać se emeryturkę we własnym zakresie tylko muszę pracować na emeryturkę naszych dziadków oraz nie mogę zadecydować sam za siebie czy chcę się ubezpieczyć, czy nie. To jest złe rozwiązanie.
Jestem zwolennikiem zmniejszania interwencji państwa w sferze gospodarki i każdą propozycję przeanalizuję, jednak tak jak mówiłem, ja palikotowi nie ufam choćby nie wiem co, nie ma z mojej strony żadnego kredytu zaufania