18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Powstanie Wielkopolskie

Cabotin • 2014-12-27, 16:21
Iscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na poznański dworzec kolejowy rozpoczęła w piątek w Poznaniu obchody 96. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 r., dzień po przyjeździe Paderewskiego, rozpoczęły się walki zwycięskiego powstania.

Powstanie wielkopolskie było jednym z niewielu zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem i rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Dzięki niemu ziemie Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej.

W piątek na poznański Dworzec Letni wjechał zabytkowy pociąg ciągnięty przez parowóz. W inscenizacji brało udział kilkaset osób, które okrzykami przywitały aktora odgrywającego rolę Paderewskiego, który pozdrowił zebranych. Później przeszedł przed dworzec i wygłosił przemówienie odnoszące się do tworzenia II Rzeczypospolitej i wyzwolenia Polski spod zaborów.

Przyjazd Paderewskiego zakończył się koncertem kolęd i pieśni patriotycznych w wykonaniu Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego im. Ignacego Paderewskiego, który zorganizował inscenizację.
Szef chóru Ryszard Łuczak przypomniał, że inscenizacja odbyła się już po raz 24.

Co roku jest więcej osób. Przychodzi dużo młodzieży i dzieci z rodzicami oraz dziadkami. Młodsi jeszcze nie rozumieją historycznego wymiaru inscenizacji, bo trudno pojąć skomplikowane wydarzenia z tamtych lat. Z czasem będą sobie przypominać, że tu byli i zainteresują się historią powstania
— powiedział Łuczak.

W sobotę w Poznaniu przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich odbędą się główne uroczystości rocznicowe. Po nich przez miasto przejdzie pochód - na jego trasie są miejsca pamięci o wydarzeniach sprzed 96 lat. Przemarsz zakończy się mszą świętą w poznańskiej Farze. 27 grudnia na placu Wolności i ulicach Poznania zaplanowano inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych.

Część uroczystości rocznicowych 28 grudnia odbędzie się Warszawie. Po mszy w intencji powstańców wielkopolskich uroczystości odbędą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie złożone zostaną kwiaty na mogiłach powstańców spoczywających na cmentarzu wojskowym.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie te wróciły do Polski.

Tekst zaj***ny skądśtam.

Tak na marginesie - sadolowi "Patrioci", którzy srają się o jakieś dyrdymały, piszą peany na cześć Dmowskich, czy innych Piłsudskich, o tak ważnym w dziejach kraju wydarzeniu oczywiście nie pamiętali ;)

Ork.Fajny

2014-12-27, 19:59
Przy okazji powstania warto zapoznać się z tym:
https://www.youtube.com/watch?v=6ZQqusBt5kU
...i zapomnieć o chorym kulcie(który de facto jest na rękę wielu grupom) heroicznego, "patriotycznego" rozlewu krwi w idiotycznych powstaniach jak listopadowe, styczniowe czy warszawskie.

Dymekx

2014-12-27, 20:42
@up ubzduraliście sobie, że ludzie w tych listopadowych i warszawskich powstaniach kultywują "heroiczne dostanie wpie**olu". Walczyli za kraj nie wyszło i mamy im od tak powiedzieć "jebcie się"? Zgadzam się co do tego, że za mało świętujemy powstania śląskie czy właśnie Wielkopolskie

Ork.Fajny

2014-12-27, 21:54
Dymekx, walczyli wiedząc że przegrają i że spotka innych ludzi za to jaką kara. Nie mam nic przeciwko powiedzeniu "jebcie się". Rozumiem wspomnianych w filmie pozytywistów warszawskich albo Wielkopolan, którzy pilnowali aby Polaki się nie dały zrusyfikować/zgermanizować/wykupić albo oddziały AK/NZS na pilnujące na prowincji albo robiący akcje które trudno było potem "zrzucić" na ludność cywilną, ale zrobienie burdelu, danie się pokonać a potem pociągnięcie za sobą do grobów niewinnych ludzi to jest coś co należy jasno karcić.

pi...........ja

2014-12-28, 14:53
Dymekx napisał/a:

Walczyli za kraj nie wyszło i mamy im od tak powiedzieć "jebcie się"?

Oczywiście! Należało postępowo siedzieć na dupie a nie siać zamęt wśród ludu ciemnogrodzkimi, faszystowskimi hasłami nacjonalistycznymi!
Wy pie**oleni agenci z zachodu i ślunska. Chciałoby się precedensu krymskiego, co? A może nadejścia wywoływanej zgodnym zachodnim chórem wojny z ruskimi i nadejścia "bratniej pomocy" zza Odry? Tak wam źle, to wynocha! Schengen działa, droga wolna!

ulifont

2014-12-28, 20:00
Drogi idioto pietrasie, o ile wiem wygraliśmy III powstanie śląskie swoimi rękami oraz przy pomocy drobnej pomocy Wielkopolan, reszta Polaków wbrew zakłamaniu historii siedziała grzecznie pod pachą Piłsudskiego. Więc mowa o "ślunskiej" agenturze jest delikatnie mówiąc nie na miejscu, my na prawdę chcemy żyć z wami, ale tak kurewnie to utrudniacie, że niektórym zaczęło odpie**alać, a inni zaczęli nagle być folksdojczami.

Dymekx

2014-12-29, 13:13
pietras_ja napisał/a:

Oczywiście! Należało postępowo siedzieć na dupie a nie siać zamęt wśród ludu ciemnogrodzkimi, faszystowskimi hasłami nacjonalistycznymi!
Wy pie**oleni agenci z zachodu i ślunska. Chciałoby się precedensu krymskiego, co? A może nadejścia wywoływanej zgodnym zachodnim chórem wojny z ruskimi i nadejścia "bratniej pomocy" zza Odry? Tak wam źle, to wynocha! Schengen działa, droga wolna!



"faszystowskimi hasłami nacjonalistycznymi!" oho już wiem od kogo tak trąci

GejRadar

2015-01-02, 22:39
ulifont napisał/a:

Drogi idioto pietrasie, o ile wiem wygraliśmy III powstanie śląskie swoimi rękami oraz przy pomocy drobnej pomocy Wielkopolan, reszta Polaków wbrew zakłamaniu historii siedziała grzecznie pod pachą Piłsudskiego. Więc mowa o "ślunskiej" agenturze jest delikatnie mówiąc nie na miejscu, my na prawdę chcemy żyć z wami, ale tak kurewnie to utrudniacie, że niektórym zaczęło odpie**alać, a inni zaczęli nagle być folksdojczami.



Nie była to taka drobna pomoc :) 2000 ówczesnych zielonych ludzików przyjechało na Śląsk aby przejąć dowodzenie w oddziałach Śląskich. W tym mój pradziadek uzależniony w tamtym czasie od wojaczki ;D Ale i tak podziwiam, że ktoś o tym jeszcze pamięta.

PA...........SM

2015-01-07, 01:16
To jest poj***ne!!! Z tej j***nej polski już nic nie zostało, więc ch*j w dupę powstańcom!!!