18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Ciekawostki nt. płaskiej ziemi

Imie_jego_44 • 2016-02-17, 16:21
Też na początku się z tego śmiałem, ale w sumie argumentacja logiczna. Warto obejrzeć.

miler4403

2016-02-17, 20:04
Krótko i zwięźle: idiota to wymyślił, zmontował a jeszcze inny tu wrzucił.
A tego gostka "imie jego" za agitację należy wyj..ć stąd na zbity ryj

curt1

2016-02-17, 22:35
nie wiem czy ten koleś wrzuca to tu dla beki czy nie, ale wk***ia mnie, że on też ma prawo głosu w tym kraju.

De...........37

2016-02-17, 22:54
To troll ale przyznaję, że bardzo konsekwentny i nawet czasami dość zabawny. Ja go tam lubię :D .

Marbax

2016-02-18, 02:18
Strasznie mnie wkurza jak ludzie coś obejrzą, przeczytają i stwierdzają no logiczne argumenty, to może być prawda. Ale mało kto zada sobie odrobinę trudu i sprawdzi sam. Pewnych rzeczy samemu się w prosty, tani sposób nie sprawdzi, ale całkiem sporo tak. Swego czasu obejrzałem kilka takich pseudonaukowych publikacji i temat mnie zaciekawił. Sprawdziłem sobie sam kilka rzeczy i ja wiem, jak jest, ale nie dla tego, że tak mówią mądre głowy, tylko sprawdziłem to sam doświadczalnie.

To lecąc z argumentami za filmikiem.

1. Jak wysoko nie wlezę, to horyzont jest płaski.

Czyżby? Kto z was sprawdzał? Ale na podstawie zdjęć i obserwacji własnych. Z przodu, z tyłu, z boku będzie na tej samej wysokości. Bo jak by się zakrzywiał to by był na różnej. Ale w miarę jak jesteśmy coraz wyżej to patrzymy na kule z góry krzywizna zaczyna być widoczna. Nie będę tu wrzucał żadnych zdjęć, bo mi się nie chce, a poza tym zdjęcia łatwo zmanipulować. Weście własne fotki, najlepiej z samolotu i przyłóżcie linijkę do horyzontu. I co? Sprawdźcie sami. Na moich fotkach efektu nie widać z Pałacu Kultury, ale już z Empire State Building tak. Tym bardziej z samolotu.

2. Horyzont jest zawsze na wysokości wzroku.

No jest, tylko że wzrok to nie poziomnica. Wejdź sobie na 10 piętro, ale im wyżej tym lepiej. I spójrz wzdłuż wypoziomowanej poziomnicy na horyzont. Można też wykorzystać, inne przedmioty, bo nie wszędzie akurat chodzimy z poziomnicą. Na płaskim terenie np. w Łodzi, już 10 piętra wcelujesz tak wyraźnie powyżej horyzontu. Oczywiście sprawdźcie sami.

3. Ziemia nie kręci się wokół własnej osi z prędkością 1675 km/h oczywiście to prędkość dla równika.

Tego osobiście nie mierzyłem :) , ale znajdziecie w necie dużo na ten temat. Pierwszy z brzegu link z googla na ten temat jest dla mnie dużo bardziej wiarygodny niż cały powyższy film.
http://www.fizykon.org/wlk_podstawowe/ciezar_uwzglednienie_sily_odsrodkowej_dodatek.htm

4. Geodezja nie uwzględnia żadnego zakrzywienia ziemi.

Tak? Ktoś pytał jakiegoś geodetę?
Podstawy geodezji. Zadania.

http://mailgrupowy.pl/shared/resources/6245,podstawy-geodezji/37253,podstawy-geodezji-pytania-i-odpowiedzi

Jedno z zadań
Cytat:

Określić wpływ kulistości Ziemi na niwelację techniczną.

Przy dokładności pomiaru nie przekraczającej 1mm określić długość,

do jakiej nie musimy uwzględniać kulistości Ziemi.

R=6371km

Poprawka dp na krzywiznę Ziemi wynosi:

dp=d2/2R

Poprawka dp osiągnie wartość 1 mm, odpowiadającą dokładności odczytu z łaty w niwelacji technicznej, dopiero przy długości celowej d=110m. Wpływ krzywizny Ziemi na pomiar wysokościowy w niwelacji technicznej nie odgrywa więc istotnej roli. Gdy podczas pomiarów wysokościowych stosowany jest sposób niwelacji ze środka, to różnica odczytów t-p jest wolna od wpływu krzywizny Ziemi, ponieważ podlega on redukcji podczas odejmowania odczytów.



punkty 5 i 6, sami sobie wytłumaczcie, bo szkoda klawiatury.

7. Kompas zawsze wskazuje północ, nawet poniżej równika.

To ja powiem tak , Kompas zawsze wskazuje południe, nawet powyżej równika. Nie wiem co ten argument ma za zadanie udowodnić.

punktu 8 w filmie brak. Od razu jest 9, ale o biblii sobie nie podyskutuje. I dalej już nie ma z czym polemizować

Ale często pojawia się argument o żyroskopach, kup i sprawdź, żyroskop, albo poczytaj w necie o tym jak działa i jaki wpływ na jego pracę ma sam ruch ziemi i przemieszczanie go po tej ziemi.

Że skoro ziemia krąży wokół słońca to zimą i latem jesteśmy po innych stronach słońca i powinniśmy widzieć inne kawałki nieba. Zachęcam do samodzielnych analiz :) Na początek co, jak, kiedy i dla czego widać na niebie, można sprawdzić w necie, a potem potwierdzić, lub obalić własnymi obserwacjami.
Zresztą wyżej już padł przykład księżyca widzianego z półkuli północnej i południowej.

Padają argumenty o odległości słońca, że gdyby było rzeczywiste tak daleko to różnica miedzy równikiem a kołem podbiegunowym nie mogła by być tak duża. I wiele innych mniej, lub bardziej nietrafionych argumentów.

Ale jednym z najciekawszych jest widok promieni słonecznych przebijających się przez chmury.
http://i.imgur.com/1YqWTti.jpg
Na zdrowy rozum wychodzi że słońce musi być tuż nad chmurami, góra kilka kilometrów.
Jest dyfrakcja światła. Najpierw poczytać w necie, a potem obserwować, przez chmury, Przez korony drzew, albo przez uchylone okno w ciemnym pokoju. Wnioski przyjadą same.

Się naprodukowałem, bo denerwują mnie takie brednie w tym dziale.

oc...........an

2016-02-18, 04:52
Bardziej od filmu rozśmieszyła mnie pasja z jaką udowadniacie, że autor nie ma racji :D Ja rozumiem gdyby to było o globalnym ociepleniu, które negują wszystkie ślunzaki-potomki górników, ale serio, nie warto nawet zajmować się udowodnianiem o kulistości Ziemi, w 2016 roku... :D

C.Z.E.S.I.E.K

2016-02-18, 07:08
@Up
A czego to dowodzi?
Część społeczeństwa cofa się w rozwoju.

dagins

2016-02-19, 00:13
Mógłby jakiś admin się zlitować i przenieść ten temat do sucharów. I następnym razem reagować szybciej...

cola1111

2016-02-22, 22:00
Ludzie...Przecież ten film to totalne bzdury.
Dotrwałem do momentu gdzie autor piszę, że ''geodezja nie uwzględnia okrągłości ziemi''. Ja pie**ole...
A tak się składa, że studiowałem geodezję i na pierwszym wykładzie profesor kazał nam narysować układ współrzędnych z dwoma osiami X,Y. Później kazał dorysować trzecią ukośną oś, mówił, że trzecia oś ma odpowiadać za trójwymiarowość. Później powiedział, że na następnym semestrze będziemy obliczać odległości względem kuli, a na jeszcze późniejszym semestrze dojdzie kolejna zmienna uwzględniająca prawdziwy kształt ziemi (bo przecież Ziemia nie jest idealnie okrągła, jest spłaszczona...). Tyle co wiem o geodezji, bo jak dowiedziałem, się od kumpli po fachu, że zarabiają 3 tysie zł, to zrezygnowałem po semestrze xD

nietryb666

2016-02-25, 23:54
zna ktoś tytuł tej muzyczki?

rudikopf

2018-06-29, 21:11
Matka Ćpie że wiesz?