18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Twierdza Nysa

Riv91 • 2016-01-05, 16:38
Twierdza Modlin, Kłodzko, Srebrna Góra. Każdy o nich słyszał. Tymczasem Nysa pozostaje najsłabiej zbadaną twierdzą w Polsce.
Film nie jest dokumentem, pokazuje jedynie skrawek podziemi, las w którym dochodziło do morderstw i tajemniczy cmentarz. Wyprawa pod osłoną nocy.


Rafcio115

2016-01-05, 16:42
Piękna eksploracja. ♥ Nie wiedziałem, że w Nysie są takie podziemia! Oczywiście piwko i chcę duuużo więcej! W okolicy Częstochowy nie znasz takich miejsc? :P

Riv91

2016-01-05, 16:52
W okolicach Częstochowy bywałem tylko na Jurze. Niektóre jaskinie wciąż są dostępne, inne zamykane dla takiego pospólstwa jak my. Świetne są zamki na szlaku orlich gniazd, ale wiadomo, na dziko tam nie wbijesz. Rejony Częstochowy będziemy dopiero przeszukiwać. Może uda się trafić na coś ciekawego.

MortenSM

2016-01-05, 18:57
"Jak ja wygram to wracamy i pijemy" Wymiękłem. W sumie mieszkałem w Nysie dość długo ale w takich tunelach nie byłem :)

kazikus95

2016-01-05, 19:00
Znam gości którzy eksplorują podobne miejsca i są z Częstochowy jednak niestety robią wypady właśnie w okolice Kotliny Kłodzkiej gdyż na śląsku władze wykorzystują takie tereny i są one niestety bądź "stety" (myśląc o gospodarce i ochronie zabytków)niedostępne dla takich jak my.

ayawaya

2016-01-05, 19:48
To nie jest gdzieś za wieżą ciśnień w Nysie? chodziłem tam i jest dużo takich zakamarków, podobno tunele pod Nysą są tak rozległe, że dało się nimi przejść do Kłodzka, możecie to sprawdzić :D

PanJacekPierwszy

2016-01-05, 20:11
A z kłodzka do berlina da się przejść.Up nie fantazjuj już

PanKukuruźnik82

2016-01-05, 21:39
trochę naiwna ta eksploracja (nie będe sie rozpisywał w szczegółach bo by się tego trochę zebrało) chodzi o całokształt... ale... brawo dla chłopaków za zajawkę i zaangażowanie!!!Złotego pociągu nie odkryją ale nauczą się trochę odpowiedzialności za innych i pracy w zespole. Może za parę lat (jak im nie przejdzie ) odkryją coś ciekawego... kto wie :)

Zielonek92

2016-01-05, 21:43
To co tam pozwiedzaliście to nic. Pod Nysą jest od zaj***nia tuneli. Jakbyście się tam wybrali to chętnie bym pozwiedzał razem z wami :D

Riv91

2016-01-05, 22:48
Tak, to fragment Fortu Prusy za wieżą ciśnień. Legendę o przejściu do Kłodzka słyszałem, ale bądźmy poważni (choć raz) ;)
Zielonek92 Nysę eksplorujemy od jakichś 7 lat, nie wiem czy coś się przed nami uchowało, mam nadzieję, że tak. :) PanKukuruznik82, uwielbiam ten ton doświadczonego pradziadka, dawaj dalej. To jest film, który ma za zadanie rozbudzić u młodszych widzów ducha przygody, a nie dokument z TVP Historia. Nie przyszło Ci do głowy, że te legendy, skarby itd. to jedynie pretekst do odkrywania opuszczonych miejsc i poznawania ich historii na żywo? Pytanie retoryczne, nie zamierzam wdawać się w dyskusję bo jeśli myślisz, że poszliśmy tam z zamiarem wyniesienia z tuneli wrocławskiego złota to sorry, ale nie wiem co o tym myśleć ;)

Super100lec

2016-01-06, 01:05
Byłem tam ostatnio na imprezie ASG i powiem szczerze ze miejsce niesamowite :)

czarny001

2016-01-06, 01:37
Myślę, że Twierdza Przemyśl jest w gorszym stanie tak technicznym, jak i ,,inwestycyjnym", choć na pewno nie ma tak rozbudowanej sieci przejść podziemnych, czy potern.

Odnośnie przejść- ojciec mojej dziewczyny, wychowywany w Nysie nie raz i nie dwa wspominał o przejściu z okolic wieży ciśnień w stronę cmentarza. W latach 60 ponoć potrafił z kolegami spędzić cały dzień w podziemiach, którymi jakoby pokonywał trasę z jednego końca miasta na drugi. Historie o zagubionych ludziach, w tym dwójce dzieci, które znaleziono po 10 latach przewijały się cały czas. Część z tych historii na pewno jest prawdziwa- jeszcze w 90 latach można było wejść do studzienki koło wierzy ciśnień i udać się w bliżej nieznanym kierunku.
Ojciec wyżej wspomnianego, który był zawodowym wojskowym ponoć brał udział w sprawdzaniu owego mitycznego tunelu, który miał prowadzić do Kłodzka. Jeden oddział ludzi prowadził rozpoznanie pod ziemią, a nad nimi poruszał się drugi oddział, który nanosił współrzędne na mapę. Ponoć wyszli jakieś 10km za Nysę i trafili na zarwane ściany. Wszyscy mieszkańcy Nysy, których o to pytałem, będąc tam w wolnym czasie, mówią, że to bajka i niemożliwe. Z kolei znajomy upiera się, że w polach na trasie Nysa- Kłodzko można znaleźć pozostałości po kanałach wentylacyjnych, wystających z ziemii.
Z innych ciekawostek o których mówił, ponoć w jedno z miejsc w pobliżu miasta ściągano wszystkie wraki powojenne, które na poligonie przy forcie Prusy stały do późnych lat 60-tych. Wraki te miały zostać całkowicie zasypane przez wojska inżynieryjne.

Na ile to prawda? W trakcie obecnych robót grupa robotników w wolnym czasie przebija się przez ściany i szuka zaginionych skarbów ;) Zazwyczaj ze stali, bo dobrze idzie na kg. Takich zamurowanych przejść już znaleźli kilka, w tym jedno w studni, do której nie chcieli pozwolić mi zaglądnąć. Jak z resztą widać na powyższym filmiku, przejść i korytarzy jest cała masa. Część uległo zasypaniu w XIX wieku, część w trakcie II wojny światowej, a jeszcze inne zamurowało wojsko w trakcie użytkowania fortów. Również obecne prace rewitalizacyjne powodują, że część zabytkowej tkanki jest zastępowana np. żelbetem, tak jak w przypadku wieży ciśnień, co zdecydowanie utrudnia eksplorację. Sprawdzenie wiarygodności zeznań zostawię innym- osobiście zajmuję się Twierdzą Przemyśl, głownie z racji tego, że mam zdecydowanie bliżej ;)

longinus

2016-01-06, 16:13
hehe rozj***ł mnie ten jezusek z pomalowanym ryjem