18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Porównanie dźwięku silników bloidów F1 w 2013 i 2014 roku

d3zet • 2014-03-17, 20:17
Cytat:

Zmiany jakie zaszły w Formule 1 w sezonie 2014 można określić mianem największej rewolucji, jaka miała miejsce w historii tego sportu. Od tego roku bolidy są napędzane silnikami o pojemności 1,6 litra w układzie V6 z pojedynczym turbodoładowaniem. Niestety, jak sami za chwilę usłyszycie, zmiany wprowadzone przez FIA najbardziej negatywnie odbiły się na dźwięku jednostek. Już tęsknimy za hukiem, który towarzyszył wysokoobrotowym, wolnossącym V-ósemkom z zeszłego sezonu.

Nagranie zostało wykonane z trybun na GP Australii w zeszłym sezonie, a dla porównania ta sama scena przedstawia też wczorajszy wyścig w Melbourne. Wrażenia dźwiękowe są nieporównywalne! W tym sezonie kibicom nie przydadzą się raczej zatyczki do uszu. Nie chcemy zbytnio demonizować zmian w przepisach, ale mamy wrażenie, że ujęły one nieco piękna tego sportu.







Źródło: adrenalinemotorsport

Kolro

2014-03-17, 22:52
Jak samochodziki zdalnie sterowane (te elektryczne oczywiście , spalinówki lepiej brzmią niż to teraz co tu prezentują)
Super fajna sprawa polecam i pozdrawiam
Piotr Frączewski

siwySK

2014-03-17, 23:01
Aż tak wam to przed telewizorami przeszkadza? :amused:

leszkowiecki

2014-03-17, 23:13
mam audi a1
brzmi lepiej, tez 1.6 ale bez turbiny

pelepele

2014-03-17, 23:34
j***ne eko. Popie**olone czasy, wszystko musi być eko. Niedługo jak się wysram to moje gówno będzie musiało być bardziej eko.

dziarski

2014-03-17, 23:51
dają mniejsze silniki bo jest lepsza technologia i osiągają taką samą moc przy mniejszej pojemności, klienci za to oszczędzają na benzynie. nie wiem czy wiecie ale samochód się wygłusza żeby w środku nie było słychać pracy silnika więc w jego brzmienie też wszyscy mają wyj***ne za wyjątkiem samozwańczych znawców i wielbicieli motoryzacji. jeśli chodzi o wyjątkowe auta to się zgodzę że dźwięk może być atutem ale jak ktoś ma ból dupy bo dali silnik nowej technologi do forda focusa to pojęcie rozwoju chyba jest mu obce, pewnie by chciał mieć focusa z silnikiem z forda T (2,9 litra i 22,5 KM)..

bujak81

2014-03-18, 00:04
Brzydkii napisał/a:

Nie oglądam F1 ale sie zgodze. Wszędzie wpie**alają te małe silniczki. Patrzcie chociażby przykład Forda Focusa. Wrzucili do niego silnik 1.0 z turbiną. k***a 1.0 do takiego samochodu. Motoryzacja umiera przez pieprzoną "ekologie".

nie ekologię tylko przez pieprzone ceny paliw

bionico

2014-03-18, 00:23
Nie rozumiem... 30 lat temu bolidy Formuły 1 też jeździły na 1.6 uturbionych, więc nie wiem o co spina.

Sithios

2014-03-18, 00:38
W przypadku F1 bolid ma zapie**alać, a nie brzmieć jak amerykańskie lata 90. Im lżejszy tym lepszy. Chociaż prawda że to sp***oliło atmosferę F1. Sam oglądam to od paru lat i widać zmiany nie tylko na przestrzeni 2013/14.

Kakushkin

2014-03-18, 00:56
xts napisał/a:

ekologia? nie istnieje

1 samolot podczas startu wyjebie do atmosfery tyle co wszystkie bolidy podczas jednego wyścigu.



Samolot?
Jedna erupcja wulkanu wypie**oli w atmosferę więcej CO2 niż wszystkie pojazdy od czasów wynalezienia silnika spalinowego. Ekologia to j***ny chwyt marketingowy pozwalający upchać grube miliardy w kieszenie polityków i aktywistów.

sadystycznie bolesny

2014-03-18, 00:57
bionico napisał/a:

Nie rozumiem... 30 lat temu bolidy Formuły 1 też jeździły na 1.6 uturbionych, więc nie wiem o co spina.



Tamte 1.6 (w zasadzie 1.5) robiły 1000KM i kręciły się w kosmos.


Teraz bolidy w GP2 czy WSbR brzmią lepiej niż obecne w F1...

Sithios napisał/a:

W przypadku F1 bolid ma zapie**alać, a nie brzmieć jak amerykańskie lata 90. Im lżejszy tym lepszy. Chociaż prawda że to sp***oliło atmosferę F1. Sam oglądam to od paru lat i widać zmiany nie tylko na przestrzeni 2013/14.



Bolidy nie są lżejsze niż rok temu :roll: Już abstrah*jąc od tego, że są wolniejsze (nie mówię już o Vmax).

escimo

2014-03-18, 13:19
k***a, pamiętam jak byłem 2 lata temu w Spa, pierwszy raz na wyścigu F1. Jak bolid przejeżdżał (a właściwie przelatywał) koło mnie, to puszka z browarem mi się trzęsła, pogadać z nikim nie było opcji, a pod koniec wyścigu napie**alała mnie głowa od hałasu (bo stwierdziłem, że stopery są dla dzieciaków - to był błąd). A teraz k***a jakieś silniki od kosiarek wstawili, które nie wydają żadnego fajnego dźwięku. Liczyłem, że dźwięk turbo, albo blow-offu będzie wynagradzał te śmieszne 1.6 V6, ale byłem w błędzie :(

Leouch

2014-03-18, 13:47
Ekologicznie to bedzie jak dadza pedały zamiast silnika

Sigonek

2014-03-18, 13:52
Komuchy mają nieprzeciętną umiejętność niszczenia wszystkiego, co piękne i przyjemne.

chetek

2014-03-18, 20:56
To samo zrobili kilka lat temu z żużlem. Zamiast hałasu, który trząsł płucami, są teraz wyścigi kosiarek...

HEILicopter

2014-03-18, 22:15
Brzydkii napisał/a:

Nie oglądam F1 ale sie zgodze. Wszędzie wpie**alają te małe silniczki. Patrzcie chociażby przykład Forda Focusa. Wrzucili do niego silnik 1.0 z turbiną. k***a 1.0 do takiego samochodu. Motoryzacja umiera przez pieprzoną "ekologie".



A Ty wiesz co pie**olisz, czy pie**olisz, by pie**olic? Ten 1.0 Ecoboost generuje wieksza moc niz niektore 2l silniki. Nie bez przyczyny sa to najlepsze silniki swiata.