18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Pomnik zbrodni katyńskiej w Baltimore, USA

AlvarroPL • 2014-01-13, 19:44
Chciałbym podzielić się z wami krótką historią, która tknęła moje serce.

Cytat:

W Harbor East - nowej (ale nieodległej od pięknego centrum zwanego Inner Harbor), dzielnicy jednego z najstarszych miast Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych - Baltimore, na rondzie między ulicami Felicia, President i Aliceanna, przed reprezentacyjnym hotelem Marriott „Waterfront", stoi niezwykły monument. Nie jest wielki, raczej trzeba go wypatrywać pomiędzy wieżowcami, lecz ściąga wzrok olśniewającym blaskiem, unikalną formą i dedykacją. Na granitowym obramowaniu fontanny wybija się jedno słowo i jedna data: KATYŃ 1940.

Pomysłodawcą uczczenia w Baltimore pamięci ofiar zbrodni katyńskiej był emerytowany oficer armii amerykańskiej, major Clement A. Knefel. Stacjonował w Niemczech w amerykańskiej strefie okupacyjnej, o zbrodni dowiedział się podczas Procesu Norymberskiego. Powziął myśl o ufundowaniu tablicy pamiątkowej dla uczczenia żołnierzy sojuszniczej polskiej armii, zamordowanych w Katyńskim Lesie.

Pieniądze rozpoczął zbierać, jako emeryt wojskowy na początku lat 70-tych ubiegłego wieku. Czy łatwo jest nam wyobrazić sobie starszego pana, który na tzw. Polskim Festiwalu (inaczej mówiąc - festynie), przy stoliku pod parasolem ustawionym w Paterson Park, sprzedaje własnoręcznie przyrządzone kanapki i napoje? Czy łatwo sobie uzmysłowić, jakie wrażenie robiła opowieść starego żołnierza o tej masakrze, na nieznających wojny w swoim kraju mieszkańcach Baltimore?

Po dziesięciu latach samotnej zbiórki i kwestowania wśród organizacji weteranów wojennych, major Knefel zwrócił się o pomoc do marylandzkiego Oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej. Powstał Komitet Katyński, którego był on pierwszym przewodniczącym, a honorowe przewodnictwo objęła Barbara Mikulski - senator US polskiego pochodzenia.
Komitet zaangażował wszystkie siły w celu zwieńczenia pomysłu majora. Władze miasta ofiarowały teren oraz przygotowały go pod pomnik. Z pomocą finansową pośpieszył urząd Gubernatora Stanu Maryland, gmina żydowska i inne związki wyznaniowe oraz rzesze prywatnych darczyńców.

Monumentalną wizję pomnika stworzył artysta-rzeźbiarz Andrzej Pityński. Jest to jego honorowy wkład w dzieło upamiętnienia naszej historii. Rzeźba wyobraża bijący ku niebu płomień, w który wkomponowane są polskie symbole i postacie historyczne.

Wykonanie odlewu rzeźby zlecono Gliwickim Zakładom Urządzeń Technicznych. Niektóre elementy pomnika zamawiane były we Francji, Anglii, Niemczech, a nawet w Australii. Uroczystość odsłonięcia odbyła się w słoneczny, lecz zimny i bardzo wietrzny 19go listopada 2000 roku.


Wśród zaproszonych gości niestety nie było już człowieka, od którego wszystko się zaczęło. Major Knefel zmarł w 1998 roku i nie zobaczył imponującego efektu swej skromnej inicjatywy.



Gdy czytam o obcokrajowcach, poświęcających swoje środki lub po prostu wolny czas dla upamiętnienia polskiej części historii świata, czuję wielką potrzebę powiedzenia tej osobie słowa "Dziękuję". Szkoda, że jest to często niewykonalne...
Wielki szacunek dla majora Knefela! Czekam na podobną inicjatywę w naszym kraju i równie okazałe upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej jak pomnik w Baltimore.

Źródło: Fanpage JWK LUBLINIEC na facebooku.
Jak wszyscy to i ja: Pierwszy temat.

PogromcaDziewic

2014-01-13, 20:11
Aż dziwne, że w stolicy światowego żydostwa postawiono pomnik ku czci pomordowanych przez Żydów. Szkoda tylko, że Hamerykanie nawet nie wiedza gdzie Katyń leży :D

białywęgorz

2014-01-13, 20:21
I o takich małych ludziach z wielkim zaangażowaniem się zapomina... :(

Tassadar

2014-01-13, 20:32
Gybyś nie miał zmartwień o podstawowe potrzeby i czu jutro mnie nie wywalą z pracy, i właściwie gdyby to tyczyło się 75% społeczeństwa to też byłbyś w stanie coś poświęcić. A jak nie ma czego to co.

Dymekx

2014-01-13, 22:18
Ożeż k***a, pomnik jak pałac, miał ten żołnierz gest.

R41NM4N

2014-01-13, 22:35
k***a to lubię w tym narodzie
dopiero 4 komentarze, a w 2 już pie**olą jak potłuczeni :D
polaczki są jednak zajebiste :)
zamiast się cieszyć, że nawet amerykanie potrafią uszanować polską historię wolą wysrywać jakieś z dupy wyssane frazesy o tym jak im źle i jacy amerykanie są niedouczeni, bo nie wiedzą gdzie leży jakaś dziura po drugiej stronie kuli ziemskiej jaką dla nich jest w/w katyń...
jeszcze napiszcie, że to wina tuska :D

PogromcaDziewic

2014-01-13, 22:41
R41NM4N napisał/a:

k***a to lubię w tym narodzie
dopiero 4 komentarze, a w 2 już pie**olą jak potłuczeni :D
polaczki są jednak zajebiste :)
zamiast się cieszyć, że nawet amerykanie potrafią uszanować polską historię wolą wysrywać jakieś z dupy wyssane frazesy o tym jak im źle i jacy amerykanie są niedouczeni, bo nie wiedzą gdzie leży jakaś dziura po drugiej stronie kuli ziemskiej jaką dla nich jest w/w katyń...
jeszcze napiszcie, że to wina tuska :D



Powiedział ten, co sam jej nie szanuje. Nie. Napisze, że to wina takich jak Ty.

Dorquba

2014-01-13, 22:45
@R41NM4N Jak ja to lubię w tym narodzie. Dopiero sześć komentarzy a już jeden wyjechał z wypominaniem innym ich błędów, tym samym pokazując siebie jako wielkiego ynteligenta.
Jeszcze napisz że ty jesteś ten rozsądny a reszta do debile.

R41NM4N

2014-01-13, 23:03
nie cała reszta ale się załapiesz jak się postarasz :D

oc...........an

2014-01-14, 01:50
Kiedyś Słowianie się zjednoczą i razem wszystkich rozpie**olimy i zamiast Kapitolu będzie pomnik husarza :amused: A teraz przepraszam, idę realizować moje utopijne fantazje w Europa Universalis IV ;)

606

2014-01-14, 04:52
Pomnik jest obrzydliwy, ale liczy się gest. I za to szacunek.
Ogromny szacunek za to, że facet nawet nie był Polakiem ani nie był z nami powiązany.
Przeogromny, potężny, masywny, gruby i żylasty ch*j w dupę wszystkim "polskim" mediom, bo pomnik stoi od 2000 roku, a ja się o nim dowiaduję dzisiaj z sadistica.