18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Pomnik radziecki

saseq • 2013-06-11, 11:37

"Pomnik który znajduje się w miejscowości Buczkowice nieopodal Bielska Białej. Na pomniku widnieje sierp i młot oraz napis "Ku chwale bohaterom armii radzieckiej, którzy zginęli w walce o Polskę Ludową ".
Teraz chciałbym się dowiedzieć co ten młot i sierp tam robi skoro jest zakaz prawny propagowania takich symboli?

lopikos

2013-06-13, 15:00
W Bytomiu na jednym z cmentarzy jest masowy grób żołnierzy radzieckich. Stoi tam pomnik, nie wiem ile ma lat ale z 20-30 już ma. Od początku na szczycie pomnika była czerwona gwiazda, bodajże 2 lata temu zdjęli. Na samym pomniku był napis po Rosyjsku (tylko), teraz tylko po Polsku. Po cholere? Przeszkadzała komuś ta gwiazda? Niech se wisi, Jezus Maria.

vajron

2013-06-13, 15:02
Sert93 napisał/a:



Zacznijmy od tego, że Lwów jest POLSKIM miastem, w 100% zbudowanym przez Polaków, ogromna liczba polskiej elity, wielkich ludzi stamtąd pochodziła.
Orlęta Lwowskie ginęły jeszcze wtedy kiedy Lwów należał do Polaków, gineły za SWOJE miasto. Dzisiaj chwilowo poza naszymi granicami Ukraińcy starają się jak mogą, aby zatrzeć ślad naszej historii w tym mieście, chociaż są oni tam gośćmi. Całe szczęście jeszcze długo im się to nie uda, na każdym kroku widać polskie akcenty, gdzie nie spojrzysz. To stary napis na budynku z nazwa ulicy po Polsku "ul. Akademicka", to studzienki kanalizacyjne "Zakłady wodociągowe Lwów" czy nawet głupie puszki energetyczne "Własność elektrowni Lwów".

Fakt, że pod tym pomnikiem leżą praktycznie nic nie znaczący zwykli szarzy żołnierze w większości, ale przydałoby się chociaż zmienić tabliczkę na pomniku z tej propagandowej mówiącej o wielkiej przyjaźni narodu polskiego i SOWIECKIEGO postawionej w czasach Stalinowskich.



Wg Twojego tłumaczenia nikomu we wrocławiu nie powinien przeszkadzać widok swastyk?

rhundz

2013-06-13, 15:22
To ja wam opowiem ciekawostkę z małego miasta Pasłęk na północy Polski:

w Pasłęku był kiedyś cmentarz - zdaje się jeńców wojennych - lub innych wojaków, na ktorym lezeli zolnierze niemieccy. Pewna grupa z Niemiec chciala tam postawic tablice informacyjna o poleglych itd itp etc.

Na poczatku proponowali tam taki napis (parafrazuje w tym momencie): "Ku pamieci niemieckich ofiar poleglych w II WS (...)" costam costam dalej. Problem polgal na tym, ze takie przedsiewziecie musialo uzyskac akceptacje rady miejskiej. Jeden z radnych - historyk, ktorego serdecznie pozdrawiam za cynk - byl bardzo niezadowolony z owego i pogadal sobie z moim ojcem i zorganizowali akcję zbierania podpisów przeciwko takiej informacji na tablicy. Problem w tym, ze burmistrz i przewodniczacy rady juz ustalili i ugadali sie z goscmi z Niemiec, ze tamci przyjada na odsloniecie tablicy (antypozdro panie Sniecikowski i panie Pazdzior, to serio było ponizej godnosci wszelkiej mi znanej), i na ktoryms tam posiedzeniu rady miejskiej panicznie przygotowano inna wersje tego napisu, ktora tez mowila o 'niemieckich ofiarach', wiec znow nie przeszlo. Czas lecial, tablicy nie bylo a autokar niemal jechał do naszego małego i pięknego miasteczka, wiec co zrobiono, zeby wyjsc z twarza? Zorganizowano 'bieg miejski', gdzie pan Hinz z Niemiec jako nagrode glowna ufundował rower zwyciezcy (pozdro dla młodziaka co wygrał, rower spoko rzecz), oraz jakas naaawet ciekawa wystawę o przedwojennym Elblągu ze starymi fotografiami. Podczas tej wystawy posluchalem sobie o czym gada pan Hinz z moim ojcem i dlaczego zablokowalismy tablice, na co moj ojciec mowi: "proponowałem napis "nigdy wiecej wojny, nigdy wiecej przesiedleń", ale jakos naszym władzom sie nie podobało, a na przekłamanie historii nigdy nie pozwolę". Pomijam tez, ze rada miejska (poza wspomnianym wyjatkiem) całą inicjatywę ukryła przed obywatelami. Wstyd panie Sniecikowski, wstyd.

bedzie bez puenty, bo jestem prosty inżynier na emigracji. No moze jedna: wszelkie nazwiska, wydarzenia i lokacje są nieprzypadkowe i maja jak najbardziej pokrycie w rzeczywistosci. aczkolwiek po kiklu latach nie pamietam dokładnie detali, a sens całej sprawy i bardzodokladnie pamietam 'niemieckie ofiary' na tej tablicy.

Pozdrawiam Pasłęczan, niech was reka boska przed śnieciem chroni!

JURIJ_77

2013-06-13, 15:42
rhundz napisał/a:

'niemieckich ofiarach'



a jesteś pewny, że przypadkiem nie chodziło o sformułowanie "niemieckie ofiary wojny"? Bo na podstawie Twojej wypowiedzi ciężko jednoznacznie stwierdzić o czym jest mowa. Jeżeli sformułowanie brzmiało ta jak napisałem - nie ma się do czego przyczepić - bo ofiarami wojny światowej były niemal wszystkie narody i państwa.

Kirk666

2013-06-13, 16:02
W tejże wsi (Buczkowicach) mieszka moja babka, która pamięta armię czerwoną "wyzwalającą" ziemie Polskie. Kiedy ruscy weszli do domu ich uwagę przykuł kran z którego lała się woda, chyba tak z 2 godziny rozkminiali jakie to czary są, toć to woda ze studni jest :D ostatecznie usiłowali zdemontować kran, by zabrać go potem do siebie. Po nieowocnych próbach jednak zaniechali pomysłu

H88tman

2013-06-13, 16:13
Wszystkie te pomniki ku czci czerwonego ścierwa powinno się burzyć. Bez wyjątków.

rhundz

2013-06-13, 16:26
JURIJ_77 napisał/a:



a jesteś pewny, że przypadkiem nie chodziło o sformułowanie "niemieckie ofiary wojny"? Bo na podstawie Twojej wypowiedzi ciężko jednoznacznie stwierdzić o czym jest mowa. Jeżeli sformułowanie brzmiało ta jak napisałem - nie ma się do czego przyczepić - bo ofiarami wojny światowej były niemal wszystkie narody i państwa.

niemieckie ofiary wojny na cmentarzu, na ktorym leza wojacy, ktorzy w tej wojnie byli agresorem?

nie. nie. nie.

szczotkadokibla

2013-06-13, 16:37
remi1982 napisał/a:
Cytat:

Zadziwiają mnie ludzie, którym przeszkadzają pomniki żołnierzy obcych armii, którzy de facto nie z własnej woli ginęli za obcy im kraj. Jeśli chodzi o mnie, to może sobie być na nim sierp i młot, nawet swastyka. Jeśli mamy takie nastawienie, nie powinien nas dziwić fakt, że Ukrainców wk***iał Cmentarz Orląt Lwowskich. Dopie**alając się do takich szczegółów, niczym nie różnimy się od Libijskiej hołoty, która niszczyła cmentarz żołnierzy poległych pod Tobrukiem.
Nie jestem komunistą a moje poglądy nie są lewicowe, tak gwoli ścisłości.



No pies mnie j*bał! To postawmy jeszcze pomnik rannym zomowcom, którzy ucierpieli w starciach ze strajkującymi, do których strzelali. katowi z Katynia, który wpadł do rowu z wapnem i strażnikom w auschwitz, którzy pospadali z wieżyczek. Na miłość Boską, co to za pedalskie myślenie remik1982? Nie jest w naszym obowiązku, ani nawet w dobrym smaku, czcić ofiary OKUPANTÓW. To ludzie reprezentujący tę samą instytucję gwałcili nasze kobiety, wyrywali paznokcie AKowcom i strzelali w tył głowy naszym oficerom. LITOŚCI!!! Brzmi to tak tolerancyjnie i politycznie poprawnie, a jednocześnie idiotycznie, że powinno trafić na pierwszą stronę GW i to tęczową czcionką.

Bociek

2013-06-13, 16:46
@ spinacz saseq, a czy widok dziecka na ulicy to propagowanie pedofilii, to że zobaczysz innego faceta na ulicy to propagowanie gejostwa?

Widać wiesz tyle o prawie co ja o opryskach kukurydzy na Sachalinie, a pewny swego jesteś jak żyd na jarmarku

Poczytaj sobie i nie spinaj
http://prawo.rp.pl/artykul/886671.html

oc...........an

2013-06-13, 17:12
Ale mam darcie z pseudopatriotów, którzy gówno dla Polski zrobili, ale usuwać zwykłe pomniki to są pierwsi w kolejce, bo dziś jest to modne :roll:

Pomnik ku czci ludzi, którzy zginęli z niemieckim okupantem i wielki szacun dla poległych, nie tylko Sowietów, ale również żołnierzy Wehrmachtu, ponieważ walczyli za swój kraj.

Użyszkodnicy pokroju kucma19 to najgorsze co spotkało sadola - gówno wiedzą i gówno wiedzieli, ale teraz są patriotami, którzy na siłę próbują uszczęśliwić społeczeństwo, bo teraz jest cool mówić, że Tusk to agent, a wszystko co ma sierp i młot jest złe. Jesteście żałośni i ile razy czytam wasze bezsensowne wypowiedzi niepodparte żadnymi sensownymi argumentami to mam darcie jak sam sk***ysyn.

A sierp i młot nigdy nie będzie zakazany, bo w krajach pokroju Chin i Wietnamu jest to oficjalny symbol państwa, a jak wiemy Azjaci mają pie**olca na punkcie symboliki, a co dopiero symboliki państwa i zakazywanie sierpa i młota to to samo co zakazywanie orła białego w Chinach lub Union Jacka w Wietnamie :roll:

Na dodatek sam Gowin powiedział nie tak dawno, bo w czerwcu 2012, że sierp i młot nie są zakazane:
http://prawo.rp.pl/artykul/886671.html

Na koniec tylko wspomnę słowa Prokopa w Wprost, co kiedyś powiedział bardzo mądrze: "Ruchy narodowe to papierek lakmusowy zdrowia państwa - kiedy w państwie jest dobrze, to ONR i jemu podobne ścierwa siedzą cichutko i jedyne co robią to naklejki rozklejają. Ale kiedy w państwie jest źle, to nagle te ruchy zaczynają być popularne i się panoszą, propagując najczęściej hasełka rodem z III Rzeszy. Na początku lat 90' pełno było narodowców w glanach, bo było ciężko i teraz znów dochodzą do głosu. Jak sytuacja znów się unormuje, to znowu stracą poparcie".


I na koniec wrzucam taki oto obrazek, udławcie się nim pseudopatriotyczno dzieciarnio!




szczotkadokibla

2013-06-13, 20:10
DUST EVIL huehuehe. Zarzucasz brak argumentów swym rozmówcom, a Twój post to stek bzdur podlany sosem ogólników i banałów. Jeśli zaś chodzi o argumenty to chyba jesteś jaroszem. A skoro trzymamy się już jedzeniowej konwencji, wisienką na torcie było "bo Prokop powiedział"... gratuluję autorytetów, gratuluję poglądów, a teraz wracaj do gimbazy (bo wolę myśleć, że jesteś młody, a nie po prostu niedorozwinięty)

rew123321

2013-06-13, 20:49
remi1982 napisał/a:

/.../
Nie jestem komunistą a moje poglądy nie są lewicowe, tak gwoli ścisłości.


no tak, bo jak napiszesz, że jesteś lewicowy to nie ma znaczenia co mówisz...

oc...........an

2013-06-13, 21:40
szczotkadokibla666, ej no stary, ja uważam, że całkiem dobrze to powiedział Prokop - fakt autorytet to jest żaden, ale tu akurat prawdę powiedział, bo zauważ, że cały ruch narodowy i całe to nagłe pokochanie Polski i wrzucanie avatarów z husarzami i orłami nie miało miejsca jeszcze 5 lat temu, a teraz to jest bardziej niż nagminne. Jeszcze 4 lata temu nawet na sadolu większość pisała "Polska" z małej, a zwrot "polaczki" był niezwykle popularny. Dziś to jest nie do pomyślenia i jak ktoś tak napisze to go żywcem zjada reszta użytkowników (nie chodzi mi o to, że to źle czy dobrze - ja tylko pokazuję zmianę jaką osobiście zauważyłem). To samo Święto Niepodległości - od 2 lat są bijatyki, race i kibole, a jeszcze 3 lata temu były to spokojne pochody. To samo partia Narodowa - jeszcze w 2009 "narodowiec" był synonimem neonazisty, a dziś są to ludzie, którzy niedawno mieli nawet swoją I konwencję i zaczynają powoli przebijać się do opinii publicznej. To samo już było w latach 30' - Hitler doszedł do władzy kiedy w Niemczech panował okropny kryzys.


A co do argumentów, to fakt, że za bardzo nikogo nie przekonają (w sumie to trudno je nazwać argumentami), ale raczej chodziło mi o pokazanie swojego toku myślenia, a nie przekonywania kogoś na siłę ;)

prowler

2013-06-13, 21:54
ten pomnik jest tam po to, żeby pamiętać o historii. dzięki temu mogliśmy przeczytać wiele mądrych, powyższych wypowiedzi światłych ludzi. piwo za Buczkowice, bo koło Bielska

Cupcio007

2013-06-13, 21:59
Gwiazda, sierp mogą zostać i informacja "Tutaj polegli żołnierze radziedzcy", a widzę napis ZGINĘLI W WALCE O POLSKĘ LUDOWĄ. Coś tu się nie zgadza, zaatakowali nas -> walczyli o naszą wolność -> zabrali ją na 44 lata . . . coś jest chyba nie tak