18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Pierre de Lancre: "Sabat czarownic", 1630

Paskudny Stary Dżon • 2013-11-22, 19:03
Czołgiem. To co, dzisiaj zaprezentuję to tekst, który dostaliśmy na zajęciach (translatorium z niemca).
Jest to fragment podręcznika napisanego w 1630 roku, przez sławnego łowcę czarownic, Pierre'a de Lancre
(niektórym, nie bez słuszności nazwisko skojarzy się z Pratchettem ;) ).

Tłumaczyliśmy to na zajęciach, więc teraz było mi łatwiej skrobnąć tłumaczenie, ale ponieważ z niemieckiego jestem tuman, to pod tekstem polskim, moim, dam tekst oryginalny w XVII-wiecznym niemieckim.



Pierre de Lancre: Sabat czarownic
Sabat podobny jest targowisku, na które zjeżdżają się kupcy ze wszystkim stron kraju; przeraża oczy, za to podnosi serca uczestników…

Głównym Mistrzem Ceremonii jest na sabacie Szatan (…) Siedzi na tronie, cały kapiący i żarzący się od złota, a tuż przy nim jest Królowa Sabatu, wiedźma przez niego uwiedziona, przybrana w sztuczne ozdóbki i fałszywą koronę.

Dzikie nabożeństwo odprawiają fałszywi kapłani, czyniący przy tem kpiny z wiary chrześcijańskiej, odwracając Mszę Świętą; pokazują też hostię zrobioną z cuchnącego tworzywa, czarną i osmoloną, na której namalowany jest wizerunek kozła (…) Sabat rozpoczyna się o północy na skrzyżowaniu dróg*, zazwyczaj w środę lub w piątek (…) Uczestnicy jego tańczą przy muzyce skrzypiec i bębnów, z wielką radością popuszczając cugli żądzom i nieskrępowanie uprawiając ze sobą miłość …

Zwłaszcza dlatego, że taniec jest wśród nich tak popularny, tym tylko tłumaczą swoje uczestnictwo w sabacie niektóre czarownice (…) gdy wracają do swej wsi lub parafii.




Pierre de Lancre: Der Hexensabbat, 1630
Der Sabath ist gleich einem Markt, da verschieden Kauffleuth von Allen Ohrten auffkommen, er verschreckht die Augen, aber er erhebt die Herzen …

Der oberste Meister auff dem Sabbath ist der Teufel … Er sitz auff einem Stul und scheint gantz vergült, aber glüend, auff seiner Seite ist die Königin des Sabbaths, welche eine Häxe ist, die er verfüret hat, welche er läßt sehen köstlich zugemacht mit vil falscher zier schmuck und gekrönt wie eine Königin …

Ihr Gottesdienst ist gar wild und verkert, dann ei falscher Priester thut Meß umb mit den Christen zu spotten, er läßt eine Hostie sehen, welche gemacht ist aus stinckender Matery, Schwartz und baraucht, da ein Bock auffgemahlet ist … Der Sabbath allzeit zu Mittenacht gehalten wird, auff einem Vierweg, und gemeinlich Mittwoch oder Freitag … daß man danzete und auf Geygen und Trummeln so alda ein groß gethön und schall gaben, gespielet daß allda ein große Lust und freud sey, und daß man alda öffentlich die Liebe pflegete …

Und dieweil das Dantzen gemein unter den Menschen, wollen sich etliche Zauberinnen darmit entschuldigungen und sagen, daß sy auff dem Sabbath fewesen allein umb zu dantzen …, als gingen sie auff ein Pfarr- oder Dorff Kirmes…




Jakby się spodobało, to jest jeszcze jeden tekst w podobnym temacie, ale z nim zejdzie mi więcej roboty, więc na razie mi się nie chce :P Potem, potem... :P

remi1982

2013-11-22, 20:32
Piwko za ciekawą wrzutę.
Ale mam nowsze zdjęcia z sabatu A.D.2013

Varyz

2013-11-22, 23:00
Ja chyba nawet wiem kto by tam obok Szatana zasiadał jako ta uwiedziona czarownica :D


kaktuz

2013-11-23, 05:32
fajne ale krótkie jak ch*j chciało by się rozwinięcia tematu

rz...........ch

2013-11-23, 06:53
se zobaczcie albrehta durera (przez umlaut)
jego grafiki - akwaforty były tworzone pod "gilotyną" roku 1500 czyli jak ówcześniejsze głąby myśleli -końcem świata -czyli globalnym końcem -dzień sądu ostatecznego, czy jakieś podobne farmazony. a jak się rozpędzicie to może zahaczycie o bosha, albo broiglów (starszy i młodszy)

nie dziwi mnie brak komentarzy pod tym postem, lub żenujące odpowiedzi. w końcu trzeba mieć jakiegoś skilla żeby poruszać się w temacie. mógłbym was zjechać gimby i łyse globusy, ale nie chce mi się. w końcu lekcja historii sztuki kosztuje przynajmniej 50zł/h. dlatego za darmioszkę wysyłam wam tylko parę "ch*jów" -..."jełopów" dostajecie gratis.
dla autora postu brawo i obowiązkowe piwo. więcej takich!

http://www.biblios.info/wp-content/uploads/2010/02/Durer_Revelation_Four_Riders.jpg se popaczcie to tu -to tam

DeepInLove

2013-11-23, 08:05
ja znam lepszy sabat polskich robotnikow Pierre de Ole: Nie robie

is...........ay

2013-11-23, 08:21
Ta z kotem to Gytha Ogg?

białywęgorz

2013-11-23, 09:16
Widzę autor tematu posiadł niebywałe zdolności posługiwania się interpunkcją... Jeszcze długa droga przed tobą :D

Vados

2013-11-23, 10:18
Ogolnie powiem tak : Mieszkam w Niemczech pare lat , jezykiem wladam biegle , ale jak to czytalem to mialem problemy a to dlatego iz to do k***y jasnej jest pisane staro niemieckim. A tak pozatym wajny temat , Piwko :P

specodhec341

2013-11-23, 10:27
@rzepich - to Czterej Jeźdźcy Apokalipsy - Od lewej do prawej - Śmierć, Głód, Wojna i Zwycięzca.
Wbrew pozorom i wszelkim dzisiejszym pomyślunkom, czarownice były uważane za kobiety diabelnie atrakcyjne, przez co ich zdolność usidlania, omamiania innych była jeszcze większa i miała jakieś sensowne wytłumaczenie. Praktycznie każda ładniejsza kobieta mogła w tamtych czasach zostać czarownicą. Wystarczy, że mąż lub chłopak był zazdrosny, wspomniał księdzu, że dziewczyna wychodzi nocami w niewiadome miejsca i ciach... Stos lub balia pełna wody. Powiedzieć, że cudzołożyła to praktycznie tylko pogarszało sprawę. I tak ginęłą jako czarownica, nawet jeśli były dowody.

Chore czasy... I pomyśleć, że to wszystko przez Chrześcijan. Aż wstyd. I pomyśleć, że gdyby nie Chrześcijanie, to już w IV w.n.e. mielibyśmy system heliocentryczny (Hypatia z Aleksandrii).

Temat przedni. Zimny porterek się należy.

nurburgringer

2013-11-23, 13:48
To jak obrady sejmu, schodzą się, a potem to już tylko Sabbath Bloody Sabbath

Paskudny Stary Dżon

2013-11-23, 18:20
@Erdo - wypisz błędy :P Tłumaczenie to nie jest spriawa łatwa i się można łatwo jebnąć przy takich drobnostkach. A swoich błędów człowiek na ogół przy drugim czytaniu nie widzi (chyba, że już wydrukuje np. 15 stron rozdziału licencjatu :D )

Z tymi średnikami też ciężka sprawa, bo weź przenieś staroniemiecką gramatykę na język polski. Nawet mimo tego, że zasady interpunkcji mamy w tej chwili niemieckie. moim zdaniem kompletnie nie pasujące do melodyki języka polskiego, dlatego staram się ich nie używać i zastępować je zasadami przedwojennymi, które są intuicyjne na tyle, że uczy się ich dzieci w podstawówce (za moich czasów tak było przynajmniej) - każdy znak to pauza w mówieniu.

A Durera znam i lubię, ale jakoś zapomniałem.

Drugi tekst wrzucę za jakiś czas :)

DRUGI TEKST

premium122

2013-11-25, 06:11
specodhec341 napisał/a:



Chore czasy... I pomyśleć, że to wszystko przez Chrześcijan. Aż wstyd. I pomyśleć, że gdyby nie Chrześcijanie, to już w IV w.n.e. mielibyśmy system heliocentryczny (Hypatia z Aleksandrii).

Temat przedni. Zimny porterek się należy.



Jesteś pewien?Moim zdaniem mielibysmy islam a europa bylaby jeszcze bardziej podzielona niz wtedy.Inna religia czy tez kilka roznych nie zmienilyby ambicji politycznych i wynikajacych z nich wojen.Mogloby byc jedynie gorzej.
Nie wiem czy slusznie zauwazam ale wyglada na to ze za cale zlo swiata obarczasz chrzescijan.No tak.Stalin jako ateista pewnie w twoich oczach w porzadku byl..