18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Oskar Schindler, czyli moje wywody o Holokauście.

elvis02 • 2013-05-03, 22:43
Powitać ponownie wszystkich szanownych Sadoli. Dziś chciałbym trochę bardziej poważniej, oraz sentymentalniej. Brnąc dalej przez Holokaust, dotarłem niedawno do Oskara Schindlera. Dla niektórych z was może być on znany, dla niektórych- mniej, bądź w ogóle pozostaje zagadką. Temat Holokaustu interesuje mnie od dawien dawna, jednak dopiero podczas przygotowywania się do pracy maturalnej mam sposobność i czas na wgląd w nowe materiały i poszerzenie swojej wiedzy. Chciałbym teraz jednak przejść do tematu. Rozpocznę może od krótkiego cytatu z wiki.

"Oskar Schindler (ur. 28 kwietnia 1908 w Svitavach, zm. 9 października 1974 w Hildesheim) – niemiecki przedsiębiorca, który uratował swoich żydowskich robotników przymusowych przed zagładą w obozach koncentracyjnych."

Postać tą może wam przybliżyć znakomita książka "Arka Schindlera" Thomasa Keneally'ego lub też nie mniej dobry film "Lista Schindlera" Steven'a Spielberga. Dlaczego jednak piszę te kilka zdań o nim?

Człowiek który zarobił dużo pieniążków, człowiek który był członkiem pro-faszystowskich partii SDP oraz nazistowskiej NSDAP, a jednak człowiek który w odpowiednim momencie usunął z oczu klapki i...zaczął ratować żydów. Na początku jednak wykorzystywał ich w niewolniczych pracach w swojej fabryce naczyń, na której sporo się dorobił. Zarobienie tych pieniędzy było jednak niezbędne do jego dalszej działalności. W tamtym okresie zatrudniał ok. 1300 żydowskich pracowników, dla których załatwiał tzn "niebieskie karty" uprawniające żydów do przebywania (w miarę bezpiecznie) w getcie. Jednak zgodnie z planem "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" nawet one w ostateczności nie mogły zagwarantować przeżycia. Kiedy zaczęto rozwiązywać getto, Schindler obracał się już w wysoko postawionym towarzystwie SS, co umożliwiło mu przeniesienie 900 żydów z obozu w Płaszowie (komendantem był Amon Goethe) do obozu niedaleko swojej fabryki.

Jednakże machina nazistowska nie ustawała w trudach zgładzenia wszystkich żydów. Niedługo potem przyszedł rozkaz przeniesienia wszystkich żydów do Oświęcimia, gdzie czekały już krematoria. "Schindlerowi udało się w październiku 1944 roku przenieść 1200 „pracowników” do fabryki w Brünnlitz w Okręgu Rzeszy Kraj Sudetów (dzisiaj Brněnec w Czechach), a gdy transport został po drodze skierowany do obozu w Auschwitz-Birkenau, zdołał ich stamtąd wydostać. Brünnlitz zostało wyzwolone w maju 1945 roku."

Co się dalej stało z Schindlerem? Na sprawę żydowska przeznaczył większość ze swojej fortuny, a niedługo potem zbankrutował. Nie układało mu się także w małżeństwie. Zmarł w Hildesheim, wskutek niewydolności wątroby. Przed tym jednak w 1963 Instytut Yad Vashem uhonorował go „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a rok wcześniej posadził swoje drzewo w Gaju Sprawiedliwych. Obecnie żyje około 6 tysięcy tzw Schindler's jews.
Postać wielkiego serca według mnie, zasługuje na pamięć. Z filmu zapamiętałem kilka cytatów które chwyciły mnie żywo za gardło i serducho. Jednym z nich właśnie chciałbym skończyć ten artykuł.

Każdy kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.



(U góry kadr z filmu. Po tagach nie znalazłem niczego o nim, jak gdzieś jednak było to przepraszam, kosz)

oc...........an

2013-05-04, 00:03
Schindler to był twardy zawodnik. Ale co ciekawe on nie tylko zbankrutował (słowo to szczególnie dziś jest bardzo różnie interpretowane) a został dosłownie w samych skarpetkach. Na szczęście dzięki temu, że uratował tylu ludzi dostał od gmin żydowskich dożywotnią "pensję" która pomagała mu przeżyć.

Szkoda, że teraz wielu żydów uważa europejczyków za swych wrogów, bo w sumie łączy nas tyle, że powinniśmy być braćmi... chociaż z drugiej strony z powodu polityki PiS dziś każdy zwykły Rosjanin, który z miłą chęcią wypije z nami wódki jest postrzegany przez dużą ilość polaczków (pisownia celowa) i gimbazę Sadolską za moskali-zaborców, więc co dopiero mówić o żydach... :roll:

KONRADJAM

2013-05-04, 12:16
bo ja się nie napiję z kacapem i już.

Antoś

2013-05-04, 16:28
Dobry artykuł piwo leci tylko popraw sobie że komendantem obozu w Płaszowie był Amon Göth.

Whisperer

2013-05-04, 16:50
Żydzi w Oświęciumiu powiadasz ?

ru_ziolo

2013-05-04, 17:14
Mógł naszych ratować a nie te ścierwa pejsate.

ElNino

2013-05-04, 17:34
elvis02 napisał/a:

przeniesienia wszystkich żydów do Oświęcimia


To jest fałszywe zdanie.
W Oświęcimiu nie było żydów, tam ginęli nasi rodacy. W Oświęcimiu nie było krematoriów i komór gazowych. Żydzi byli w Brzezince.
Błąd ten jest spowodowany tym, że niemcy numerowali obozy Auschwitz I, II, III.
Auschwitz I (Oświęcim)
Auschwitz II – Birkenau (Brzezinka)
Auschwitz III – Monowitz (Monowice)

salv

2013-05-05, 23:13
up
+1 do eksperta :D

ulifont

2014-01-03, 13:55
a ja słyszałem,czytałem, że taki święty to on nie był