18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Ona jest wiedźmą, spalić ją!

Pater patriae • 2012-07-27, 23:04
Angielski wymagany.




Logika tłumaczenia przypomina odpowiedzi rządu czemu mamy droższe autostrady niż Niemcy.. :lodowka:

Lupido

2012-07-27, 23:36
Niesamowita droga dedukcji...
Jeśli się nie utopi to jest czarownicą, więc trzeba ją spalić. Tak w skrócie z tego co ja zrozumiałem xd

Pater patriae

2012-07-27, 23:57
To mało zrozumiałeś, a matura już niedługo. . . :roll:

_R...........s_

2012-07-28, 00:07
@Lupido
O ile mi wiadomo, to naprawdę był taki test na czarownice, na dodatek przywiązywali jej kamień. k***a, mieli ludzie wtedy naj***ne. Ciekaw jestem co im tak bardzo napie**oliło w głowach :roll:

~ Donnie Darko

2012-07-28, 00:12
Monty Python - piwo dostajesz w ciemno, teraz sobie obejrze

krz2

2012-07-28, 01:23
To jest wspaniały film. Nie powinien być hejtowany przez gimbazę :-(
Tak jak kolega wyżej. Za Monty'iego piwo w ciemno ;]

Prometheus_Coprophagus

2012-07-28, 05:47
kudlaty1125 napisał/a:

test na czarownice



Ordalia, gwoli ścisłości. W żadnym wypadku nie mylić z torturami.

kudlaty1125 napisał/a:

Ciekaw jestem co im tak bardzo napie**oliło w głowach



Uwierzysz, że to (poniekąd) wina Niemców?
Germanie za czasów pogańskich trzymali się koncepcji bogów ingerujących w świat stworzony - tym samym zdarzało im się pojedynkować między sobą dla udowodnienia swoich racji (jeśli mam rację i jestem gotów dać za nią w mordę, to bogowie pomogą mi, abym sam w mordę nie dostał). Potem przyszło chrześcijaństwo i stare zwyczaje trzeba było jakoś osadzić w nowych realiach (w których później rozprzestrzeniły się po całym świecie cywilizacji łacińskiej), stąd ordalia jako metoda weryfikacji dowodowej przez opatrzność Stwórcy (przecież nie pozwoli niewinnej osobie się utopić).

EDIT:
Doprecyzuję, bo zasnę.
Trzy podstawowe ordalia, stosowane w procesach o czary, możemy podzielić na kategorie ordaliów narzucanych przez sąd oraz ordaliów dobrowolnych.
Ordalia dobrowolne - próba żelaza. Podsądny sam je proponował, jako dowód swojej niewinności. Sprawa banalna, przejść się po rozgrzanym żelazie. Później przez kilka dni doglądano ran - jeśli ropiały i się gnoiły, winny. Jeśli goiły się ładnie, niewinny.
Ordalia narzucane przez sąd - próba wody. To z kolei dzielimy na próbę wody gorącej (wyciągamy przedmiot, często krucyfiks, z wrzątku i nie mamy oparzeń - jesteśmy niewinni) i zimnej (hop do wody, Bóg nie pozwoli utopić się niewinnej osobie - nawet jeśli zaczęliśmy się topić, z reguły jesteśmy ratowani, coby nie zemrzeć bez wyroku).
Tak to wyglądało w Europie, nie wiem czy jakąkolwiek formę (a jeśli tak, to jaką i w jakim stopniu zmodyfikowaną) przewieziono za wielką wodę.

W razie pytań, w drodze wyjątku bez szczegółowej bibliografii - Tadeusz Manteuffel, Stanisław Szczur (podręczniki do historii średniowiecza), Katarzyna Sójka - Zielińska (pani zajmująca się przede wszystkim historią prawa) i do biblioteki marsz.

Lupido

2012-07-28, 10:23
Pater patriae napisał/a:

To mało zrozumiałeś, a matura już niedługo. . . :roll:



Rok temu miałem :amused:

yasioo83

2012-07-28, 20:56
Klasyka - zresztą angielski humor jest tylko dla wybranych :mrgreen: :mrgreen:
Tu macie po polsku

czerwo64

2012-07-29, 00:38
dlaczego wycinek filmu nie jest w zbiorczym tylko na glownej?

szereg0wy

2012-07-29, 01:04
Dlaczego tak mało piw dla Monty Pythona? Świat schodzi na psy.

Gr...........3l

2012-07-29, 06:39
Wszystkie Monty Pytony i Agenty 007 tłumaczył Tomek Beksiński R.I.P. GENIALNIE. Świadomie użyłem CapsLocka inaczej nie mogę. Czekam na warna.

Phallucifer

2012-07-29, 14:00
zadna krwi tluszcza, ktora przypomina mi swoja logika przesady o murzynach i kobietach.