18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Oko Moskwy - jebitna antena

lapsikoss • 2012-07-01, 17:00
Дуга, zwana też Okiem Moskwy to nieużywana obecnie instalacja radzieckiego strategicznego radaru pozahoryzontalnego (OTH) pracującego w zakresie fal krótkich, znajdująca się nieopodal Czarnobyla na Ukrainie. Instalacja służyła podobno do wykrywania nadlatujących nad terytorium ZSRR pocisków balistycznych z głowicami nuklearnymi, jako jeden z ważnych elementów systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem na ZSRR.



Rosjanie pracowali nad budową radaru już pod koniec lat 50tych. W okolicy Mikołajowa powstał pierwszy, eksperymentalny, radziecki radar pozahoryzontalny. W 1964 roku za jego pomocą wykryto start własnej rakiety z kosmodromu Bajkonur, co potwierdziło zdolności tej aparatury. W 1970 roku w jego miejscu powstała następnie udoskonalona wersja eksperymentalna o kryptonimie Duga.

Decyzję o budowie systemu Duga-2 w Czarnobylu podjęto w 1969 roku. Stacja rozpoczęła pracę w lipcu 1976 roku. 26 kwietnia 1986 radar został wyłączony, aby ochronić jego elektronikę przed uszkodzeniem, które mogło być wywołane podwyższonym promieniowaniem związanym z katastrofą nuklearną w Elektrowni Atomowej w Czarnobylu. Ostateczne zamknięcie obiektu nastąpiło w sierpniu 1988, gdy okazało się, że z powodu wysokiego promieniowania obiekt nie będzie działać. Są tacy, którzy twierdzą, że to właśnie działanie Oka mogło przyczynić się do katastrofy.



Wśród krótkofalowców i profesjonalnych użytkowników fal krótkich funkcjonuje określenie "Rosyjski Dzięcioł", z powodu charakterystycznego rytmu przypominającego stukanie dzięcioła. Pierwszy raz sygnał wykryto 27 marca 1976 w fińskiej stacji monitorującej.

Jeszcze pod koniec lat 70. poniektórzy zaczęli się zastanawiać, czym mógł być ów sygnał i czemu miał służyć. Pojawiły się spekulacje, iż jego oddziaływanie może mieć charakter "prania mózgu" obywateli świata zachodniego jak też wpływać na zmiany pogodowe (do tej pory nie wiem, w jaki sposób).
Już od początku Zimnej Wojny zachodni specjaliści ostrzegali przed tym, że Związek Radziecki prowadzi zaawansowane badania nad bronią psychotroniczną. Wskazywano na silne sygnały pochodzące z wielu "nadajników typu Tesli" oraz, że "wysyłane z ZSRR sygnały uznawane są za psychoaktywne" i zagrażają zdrowiu wielu ludzi.

Nigdy jednak nie znaleziono ostatecznych dowodów na to, że sygnały emitowane m.in. przez systemy Duga-3 miały za zadanie kontrolowania umysłów mieszkańców Europy Zachodniej czy też USA. Dalsze dywagacje dla wielbicieli teorii spiskowych, ja nie pamiętam żadnego oddziaływania, bo jeszcze mnie nie było.

W bonusie: Duga obecnie



Plus słynny dzięcioł, rozkosz dla ucha:


.:...........:.

2012-07-01, 17:04
Oj, nie przyznali się czy to antena. :P Cały czas milczą po co to. ;-)

orzechccc

2012-07-01, 17:06
NIE SŁUCHAJCIE TEGO sygnału ja włączyłęm i obudzilem sie na balkonie!!! serio nawet nie wiem ile czasu mineło

uookie

2012-07-01, 18:09
mają rozmach sk***ysyny

▲ ▲

2012-07-01, 22:24
Czyżby Mózgozwęglacz ?

krzyzowiec

2012-07-01, 22:24
widzialem z daleka w czasie wypadu do zony, robi wrażenie

Zaebauem

2012-07-01, 22:26
to nie antena tylko radar pozahoryzontalny..

Portnoy

2012-07-01, 22:35
Dobry materiał.Dokładnie to "oko Moskwy" znajduje sie w Czarnobylu II
Piwo leci ;)

estler

2012-07-01, 22:46
U nas już dawno by to na złom rozkradli :D

Ranger

2012-07-01, 22:49
I tam też rozkradają... Tak naprawdę cała ''Zona'' to raj dla złomiarzy, którzy rozkradli już wszystkie kaloryfery z opuszczonych domów, pocięli barki stojące w okolicznym porcie(zimą, kiedy można było do nich dojść po lodzie...), a teraz zabrali się za radar Duga-2.

makabrax

2012-07-01, 22:53
@estler
u nich też, tylko że jest to na terenie Zony gdzie musisz mieć przepustkę inaczej może być niewesoło :]

Dodam tylko że nadajnik do tej anteny znajdował się w miejscowości Homel, a dwa pozostałe nadajniki i odbiorniki w miejscowościach Mikołajów oraz Komsomolsk nad Amurem.
Po co to chyba każdy kto już miał fizyke w podstawówce wie.
I Duga (Oko Moskwy) jest nazwą wspolną dla całego systemu anten, nie tylko dla tej jednej w pobliżu Prypeci

A co do "mózgozwęglacza", że niby miało by to wpływać na mózg itp itd, to chyba bardziej szkodliwe jest wpatrywanie się w tv :D

lotnik_1

2012-07-01, 23:03
@ makabrax
niestety nie wszyscy wiedzą ze sygnały radiowe odbijają się od górnych warstw atmosfery i dzięki temu można obserwować np ruch lotniczy. 3 "anteny" pozwalały oglądać niemal wszystkie lotniska USA. i potem rodzi się teoria że działa na "musk", u amerykanów nie ma na co działać ;p

Ad...........ct

2012-07-01, 23:04
Istny raj dla złomiarzy :)

Kristoff

2012-07-01, 23:04
Czytałem, że instalacja z powodzeniem funkcjonowała do końca lat 90', ile w tym prawdy nie wiadomo, tak samo jak teoria, że katastrofa w czarnobylu to było celowe działanie, aby odizolować cały teren i pozbyć się niewygodnych pytań dot. instalacji. Tak czy siak robi wrażenie zarówno instalacja, cel w jaki miała zostać użyta(bądź używana), a także to, że tak naprawdę nie wiadomo kogo to jest "oko moskwy" bo nikt oficjalnie się nie przyznaje.

Cr...........an

2012-07-01, 23:13
Rosja to taka osobna planeta.