18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

O tym jak niektórzy ludzie pamiętają o weteranach

KI...........R3 • 2015-10-16, 17:56
Witam drodzy sadole :-) Ciekawy filmik IrytującegoHistoryka o tym jak w jego ręce wpadł PRl-owski mundur weterana z licznymi medalami. Materiał pokazuje niewiedzę i ignorancję dzisiejszego pokolenia wobec takich pamiątek jak ten mundur.



Despy

2015-10-16, 18:25
obadaj troche odcinków wiecej to dowiesz sie ze mial przypał od rodziny za ten mundur

W............R.

2015-10-16, 18:45
Szukam dalej, bo coś mi się kojarzy, tylko muszę przejrzeć parę książek.

Kiedyś pewien AK-owiec opowiadał mi, że w LWP była tajna zasada, że jeśli ktoś nie był zbyt dumny z danego odznaczenia lub np. chciał podkreślić przynależność do AK, a nie LWP, to ucinał baretkę z prawej strony (widzianej po lewej - sic!) i tak ją nosił. To wskazówka, która może pomóc w identyfikacji. Dlatego m.in. dwie radzieckie baretki w prawym dolnym rogu są ucięte.

Jedziemy od dołu, od prawej do lewej.

Dolny rząd:
1) Medal "Za zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945" (radziecki, ucięty)
2) Medal "Za zdobycie Berlina" (radziecki, ucięty)
3) Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 r. (ten już polski, cały)
4) Medal Za udział w walkach o Berlin (polski, cały)

Środkowy rząd:
1) Za cholerę nie wiem, co to jest... Stawiałbym na jakieś odznaczenie wojewódzkie z czasów PRL (ucięty z lewej strony). Ta baretka może mieć kluczowe znaczenie dla zidentyfikowania właściciela munduru i określenia powodu, dla którego mundur został wyrzucony.
2) Medal za Warszawę 1939-1945
3) Nie wiem, czy to jest "Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk". To może być też Medal Morski.
4) Order Odrodzenia Polski – Krzyż Kawalerski (cały)


Górny rząd:
1) Brązowy Krzyż Zasługi (żaden tam złoty)
2) Order Virtuti Militari – Krzyż Srebrny (nie jestem pewien)
3) Krzyż Walecznych (albo nawet Krzyż Walecznych nadany dwukrotnie - środek jest wyciągnięty i wypłowiały, ale może tylko mam zwidy)

Ogólnie po tych baretkach i stopniu można zidentyfikować człowieka w IPN - to taka wskazówka dla autora filmiku.

KI...........R3

2015-10-16, 22:39
@Up dobra robota W.S.N.R :)

W............R.

2015-10-16, 23:20
Cieszę się, że pomogłem, aczkolwiek mam ochotę zrobić więcej. Czy mogę poprosić o informację, gdzie ten mundur został zdobyty?

Wrocław? Która dzielnica?

KI...........R3

2015-10-17, 11:10
@up Ja tylko wkleiłem filmik autora z yt. Gościł jest chyba ze świętokrzyskiego.

oc...........an

2015-10-17, 17:28
Najśmieszniejsze jest to, że ten kto chciał wyrzucić ten mundur na śmietnik de facto chciał dokonać najbardziej prawidłowej rzeczy. Poza wąską rodziną weterana, dla większości jest to artefakt przedstawiający dosłownie poprzednią epokę i pięknie symbolizuje bezsens tamtego okresu - wielkie poświęcenia, w ch*j przelanej krwi i zadanego cierpienia, a wszystko kończy się tym, że wartość ma jedynie sentymentalną, głównie dla samego weterana...

Smutne ale prawdziwe, większość ludzi nie daje j***nia o zasługi swoich przodków, ponieważ w ogólnym rozrachunku są one żadne i jedyną prawdziwą zasługą jest fakt, że nie zginęli na wojnie i mogli przekazać dalej nazwisko.

Bohaterstwo jest przereklamowane, bo nikt o nim nie pamięta i nikt nie daje o nie j***nia, a w ostatecznym rozrachunku nie było one wcale dużo warte...

Pięknie pokazują to Niemcy - 1000 z hakiem lat kultury i historii, mnóstwo krwawych konfliktów, wielkie zwycięstwa i ogromne straty, ogromne ilości wydanych medali za najprzeróżniejsze bohaterskie czyny i wszystko tylko po to, żeby nawpuszczać jakichś pie**olonych saracenów, i słyszeć z ust rodowitych Niemek o strachu związanym z wychodzeniem z domu po 21 i poczuciu zagrożenia...

To samo Rosja - w ch*j krwawych wojen, rewolucji i przewrotów, a lud jak był na kolanach i wpie**alał gówno, tak i kontynuuje w podobnym tonie...

ja...........03

2015-10-24, 21:57
za kontuzje rany i cierpienie - środek pierwsze z prawej potem wybitny słuchasz uczeń uczestnik szkolenia obozu etc.

Nocturno

2015-10-27, 17:48
Gdy jeszcze uprawiałem UrbEx znajdowałem takie rzeczy nawet w rozdupconych budynkach i zbutwiałych składzikach na miotły i grabie. Moje największe odkrycia to:
1. Znalezienie przez przypadek pod Biskupinem oryginalnej odznaki Hitlerjugend.
2. Znalezione 2/3 munduru milicyjnego w opuszczonym domu, którego właściciel zmarł wiele lat szybciej. Jako ciekawostkę powiem, że poza niebieską marynarką, butami, beretem i wpinanym orłem bez korony - znalazłem tam także łuski kalibru 9mm (tak, w domu). Broni, kabury ani jej elementów, niestety, nie znalazłem.
3. Monety rosyjskie (do dziś nie rozszyfrowałem, co jest napisane na jednej, gdzie na awersie jest Stalin machający i napis CCCP, a z drugiej symbol ZSRR i rysunek globu z sierpem i młotem)
4. Oryginalna wpinka "Tag der arbeit" z 1935 roku.
5. Kilka medali i odznak (w tym: "Za pracę" i "Wzorowy Żołnierz").
6. Dość sporo dokumentów, legitymacji pracowniczych i weksli.
7. Trochę starych talii do gry w karty (najstarszy, pełen zestaw ma nadrukowaną datkę 1965).
8. Oficerki poznańskie (te akurat dostałem, poprzez zamianę na inne buty, milicyjne z opinaczami).
9. Trochę sprzętu wojskowego (manierki, "łyżelce", stare nierozpakowane opatrunki).
10. Książki.
11. Coś podobnego do wisiorka (wykonane z.. drewna?) z porcelanowym zdjęciem jakiegoś miasta (napis Apolda), a z drugiej strony z wyrzeźbionym myśliwym i napisem ULLR - najpewniej pamiątka z niemieckiego miasta.
12. Trochę starych medalików, figurek i obiektów kultu - głównie prawosławnego i katolickiego.
13. Kilka starych, niemieckich marek i polskich złotówek z okresu II Rp z facjatą Piłsudskiego.
Część najcenniejszych rzeczy oddałem do muzeum, bo nie czułem się na siłach, by je odrestaurować, a nie chciałem ich zrujnować moimi ówczesnymi umiejętnościami.

Co do samej treści filmiku zaś - patrioci, którzy chodzą na Marsze i krzyczą "Raz sierpem, raz młotem" są zazwyczaj dość dobrze zaznajomieni z historią i nie wywalają takich rzeczy. Sam jestem tego przykładem, a znam co najmniej paredziesiąt osób z tego środowiska, które też kitrają po pokoju medale i inne ciekawostki. Przecież to nie oni wywalają do śmieci te mundury, drogi Panie vlogerze. Robi to przeważnie reszta społeczeństwa, która ma w dupie tak Powstanie Warszawskie, jak i dobro narodu. Proponuję więc trochę pokory.