18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Nóż dla każdego - wersja własna

pinio09 • 2013-06-08, 18:04
Zainspirowany tematem: http://www.sadistic.pl/noz-dla-kazdego-trollsky-i-proste-narzedzia-vt200589.htm
Postanowiłem spróbować wykonać coś po swojemu. Poniżej możecie zobaczyć efekty. Zauważyłem, że wiele wyp***ków narzeka na to, że nie ma warsztatu. Ja wykonałem ten nóż z pomocą kątówki, 3 tarcz, piłka do metalu, 2 pilników, prowizorycznie skleconego paleniska, suszarki, worka węgla, 1,5l oleju i imadła. No i oczywiście robiłem go przed domem i na balkonie. Chyba o niczym nie zapomniałem, o tyle ile w tym poście przedstawię tak po łebkach co i jak zrobiłem, to jakby ktoś byłby zainteresowany wyjaśnię więcej szczegółów ;) .
Nóż jest praktycznie skończony, niestety z powodu braku odpowiednich narzędzi do ich zakupu wygląda jak wygląda, a że nie jestem pewien kiedy go skończę to wstawiam taki jaki jest teraz.

I jeszcze chciałbym się zapytać, czy wie ktoś czy taką grawerką z allegro za 50zł coś zdziałam w płaskowniku?

1) Projekt na komputerze w pełnym wymiarze. (ok. 25cm x 3,3cm)

2) Wycięty szablon noża nakleiłem na płaskownik. (kątówka)



3) Wstępne wycięcie kształtu noża. Ja nóż razem z imadłem przymocowałem do krzesła i jakoś poszło. (kątówka + piłka do metalu + imadło)



4) Wyszlifowanie krawędzi do szablonu. Drabina do tego przymocowane imadło z nożem. Niestety nie miałem stołu gdzie mógłbym przymocować imadło więc trzeba było improwizować :D . (kątówka + imadło)

http://imageshack.us/a/img5/3259/wp201306083.jpg

5) Efekt po szlifowaniu.



6) Rozrysowanie kształtu ostrza, dzięki czemu później będzie łatwiej. Ja rozrysowałem po obu stronach oraz brzegach, aby przypadkiem ostrze się nie falowało. (niebieski długopis)



7) Samo szlifowanie. Jest to proces najbardziej mozolny, mi zajęło to około 1,5h. (2 pilniki + imadło)



8) Hartowanie. Wykonałem coś na wzór paleniska. Tym którzy będą mieli taką możliwość proponuję podłożyć coś pod spód (tak, aby została przerwa od ziemi), ja niczego takiego nie znalazłem. Dlatego z suszarką trochę latałem dookoła aby w miarę równomiernie rozgrzać. Oczywiście skupiłem się na ostrzu. Nie wiem jaką temp. osiągnęło, ale było pomarańczowe jak na filmie z samej góry. (worek węgla + suszarka + obcęgi)



9) Nóż po hartowaniu.



10) No i po tym zostaje tylko oczyszczenie i ostrzenie. Tak więc przedstawiam Wam efekt końcowy.


http://imageshack.us/a/img40/6226/wp2013060810.jpg - ma 2MB, więc zostanie tak. Tutaj bardziej widać błysk :D

Koszt zabawy:
- Tarcze -> ok. 12zł
- Płaskownik (40mm x 4mm) -> 5zł / 1m
- Pilniki -> 20zł
- Węgiel -> 9zł
- Olej -> tyle co będzie w kuchni, no chyba, że Cię kobieta przyłapie to -> ok. 5zł

Suma: ~ 46zł + czas własny

Czas własny: Jeżeli masz wszystko na miejscu to ze wszystkim wyrobisz się w pół dnia - dzień. W moim wypadku zajęło to ok. 4 dni, ponieważ codziennie wracając do domu coś czego nie miałem lub zabrakło dokupywałem. Nie mniej jednak jest to też jakiś sposób na spędzenie wolnego czasu. I jakby ktoś nie zauważył, inspiracją był nóż z Assassin Creed, ale nie wiem z którego :) .

Tak więc proszę i opinię i komentarze na temat mojej pracy.

Dodatkowo prosiłbym, aby nikt nie kopiował ani nic ze zdjęciami nie robił bez uprzedniej zgody.

~LeweOkoSaurona

2013-06-09, 10:56
Cytat:

Czy jest sens używać stali ze starego resora czy może być stal konstrukcyjna jednak



Stal z resora nadaje się jak najbardziej, jednak po wcześniejszym przekuciu, wtedy wyjdzie nóż z prawdziwego zdarzenia. Stal konstrukcyjna, nawet po przekuciu, nie nadaje się do niczego... znajomy, miał kiedyś nóż z jakiegoś płaskownika, niby kuty, lecz co z tego skoro po niedługim czasie ostrze się rozwarstwiło.

Arturyo

2013-06-09, 12:26
noże robio! nożowniki j***ne

Devilyn

2013-06-09, 15:01
Rafao napisał/a:

Lavo, widzę, że znasz się na metalurgii. A teraz, kiedy już się popisałeś - zamknij paszczę.



Ty się k***a znasz ;D proponuję dwutygodnik "Zahartujmy coś razem na grillu" .... cymbały wszędzie k***a cymbały.

Zaethrael

2013-06-09, 16:22
LeweOkoSaurona napisał/a:



Stal z resora nadaje się jak najbardziej, jednak po wcześniejszym przekuciu, wtedy wyjdzie nóż z prawdziwego zdarzenia. Stal konstrukcyjna, nawet po przekuciu, nie nadaje się do niczego... znajomy, miał kiedyś nóż z jakiegoś płaskownika, niby kuty, lecz co z tego skoro po niedługim czasie ostrze się rozwarstwiło.



Wiesz co. Nie chodziło mi o właściwości tego oszcza, a sposób uzycia. To tak jak dyskusja co jest lepsze; Miecz czy Dzida. Wszystko ma swoje zastosowanie i sprawdza się w pewnych warunkach i nożyk zrobiony nawet z puszki po aluminium może być dobry dopóki spełnia swoją funkcję (jaką - nie wiem; wymyśl sobię ^^). Nie dysponujemy profesjonalnymi narzędziami ani recepturami do tworzenia stali superdamasceńskiej tylko tworzymy nożyk z tego co jest pod ręką do zastosowań edukacyjnych, własnej satysfakcji lub gablotki. Ja kiedyś stworzyłem replikę miecza Conana ze sklejki i frajde przy piłowaniu miałem niesamowitą. I oczywiście zgadza się, że byłby lepszy gdybym go wykonał ze 500 warstwowej stali kosmicznej i zaostrzył laserowo ale w gruncie rzeczy jego zadanie było takie, żeby powstał. Nic więcej ;)

Nie kwestionuje waloru edukacyjnego wiedzy odnośnie stali. Jednak jestem przekonany iż gdyby bohater tego filmu chciał zrobić profesjonalny nóż zrobiłby odpowiedni rekonesans w branży materiałowej :>

viomatic

2013-06-09, 18:19
Raczej każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że tymi nożami drewna rąbać nie będziemy. Na pierwszy nóż wystarczy kawałek zwykłego płaskownika. Jeśli wyjdzie jakiś kształt i jakoś w miarę to wygląda to jest motywacja do tego aby spróbować na lepszej stali. Ale co ja będę się rozpisywał.. lepiej siedzieć przed komputerem i trzepać kapucyna jak tych kilku ciołków z góry ;)

gawron1987

2013-06-09, 19:09
To ja też wrzucę swoje, własnoręcznie wykonane/przerobione "scyzoryki" :jezdziec:


op...........ve

2013-06-09, 21:13
gdzie rękojeść ? Facet w węglu drzewnym nie nagrzejesz stali do odpowiedniej temperatury do hartowania.Chciałeś się bawić z węglem drzewnym ok, tylko sprężarką dmuchać na ogień większa temperatura, prowizoryczna kuźnia

bezimienny90

2013-06-10, 15:33
Zaethrael napisał/a:

Wiesz co. Nie chodziło mi o właściwości tego oszcza



o szczaniu mówimy bo nie rozumiem...