18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Niezwykła broń

BongMan • 2013-09-04, 23:06
Macuahuitl - broń przypominająca drewniany miecz, używana przez Azteków. Miecz o długości 0,9 - 1,2m z wystającymi, zaostrzonymi kawałkami obsydianu. Przez hiszpańskich osadników broń została określona jako bardzo dobrze skonstruowana, a oderwanie obsydianowych "zębów" od drewna było prawie niemożliwe. Zęby owe były na tyle ostre, że mogły bez trudu odciąć głowę człowieka.


Ostatni oryginalny egzemplarz tej broni został zniszczony podczas pożaru w roku 1884, tak samo jak Tepoztopilli.
Tepoztopilli - broń podobna do Macuahuitl, o kształcie włóczni. Ma te same obsydianowe "zęby", lecz drzewce o długości wzrostu człowieka zapewnia dużo większy zasięg i możliwość zadawania pchnięć.


Kpinga - broń miotana używana przez wojowników ludu Azande w starożytnej Nubii. Kpinga miała około 55cm długości i trzy ostrza, by zwiększyć potencjalne obrażenia u trafionego wroga. Kpinga była także symbolem statusu Azande, którym mogli posługiwać się tylko zasłużeni wojownicy.


Katar - typ hinduskiego sztyletu. Rękojeść przypominająca kastet, broń zaprojektowana do pchnięć. Właściwie używana i przy odpowiedniej sile jest w stanie przebić się przez kolczugę.


Khopesh - egipski miecz wywodzący się od starszych broni sumeryjskich i asyryjskich. Wykonywany z brązu, a później z żelaza. Kształt zaprojektowany do rozbrajania przeciwnika i wyrywania tarcz.


Zhuge Nu - chińska kusza powtarzalna używana w 4 wieku. Była w stanie wystrzelić 10 bełtów w 15 sekund, przy skutecznym zasięgu 60m. W porównaniu ze zwykłymi kuszami, bełty miały niską siłę przebijania, lecz jej szybkość i fakt, że strzały zazwyczaj maczano w truciźnie sprawiły, że kusza ta była używana aż do wojny chińsko-japońskiej w latach 1894-1895.

Mom and Death

2013-09-05, 08:39
fajny ten miecz, napie**alałbym.

76magg

2013-09-05, 09:31
Jak byłem sporo młodszy, to taką kuszę wypatrzyłem w Encyklopedii Broni i zrobiłem z lego i krótkiego łuku.
Paczkę kredek była w stanie wystrzelać w kilkanaście sekund :)

Browaryt

2013-09-05, 09:44
heh nie rozumiem za co ludzie hejtują tego bongmana całego. Dobre żarty ciekawe tematy... A tak z innej beczki mieczyk występuje w age of empires III, sztylecik jak koledzy mówili klasowa broń zabójczyni z diablo2, ten khopesh to arakh z gry o tron. A kusza występuje też w AoE 2 jako broń jednostek Czu ko nu. Fajnie 21 wiek a ludzi dalej korzystają z dawnych rozwiązań.

Cossmos

2013-09-05, 10:22
@Browaryt
To brzmi tak jakby najpierw było Age of Empires a dopiero potem Aztekowie, którzy się wzorowali na grze x)

Browaryt

2013-09-05, 13:50
Cossmos napisał/a:

@Browaryt
To brzmi tak jakby najpierw było Age of Empires a dopiero potem Aztekowie, którzy się wzorowali na grze x)



No przecież napisałem że sie wzorowali na dawnych czasach

pi...........ja

2013-09-05, 14:02
Lubiłem nawalać Czu-Ko-Nu ale jeszcze bardziej Długimi Łukami:)

Klapu

2013-09-05, 16:16
Obsydianu się nie ostrzy, obsydian się łupie. Wtedy ma on największą ostrość.

Podobną metodę stosowano zresztą do produkcji narzędzi krzemiennych, wypartych potem przez brąz i żelazo.

A tu macie przykład ciekawej broni z własnego podwórka : berło sztyletowe kultury unietyckiej.
http://wodolot.files.wordpress.com/2013/01/dscn9078.jpg

ssadol

2013-09-05, 17:58
To nie jest obsydian... każdy debil pozna smocze szkło

N3roX509

2013-09-05, 18:18
Myślałem, że Katar to tylko w Diablo 2, ależ zadziwiający jest ten świat!

maurycy_zych

2013-09-05, 19:10
BongMan napisał/a:


Był jeszcze w Soulblade, tylko że tam miał trzy ostrza. Pamięta ktoś grę?



Oczywiście! Chociaż może innym się kojarzyć z takimi nazwami jak Soul Edge tudzież Soul Calibur. Tak czy inaczej - dobre wspomnienia z PSXem.

Rusznic

2013-09-06, 00:33
Widziałem podobne miecze tyle, że z Polinezjii robione z zębów rekina :D

Generalnie to oba miecze to gówno przy mieczu/szabli. Rozleciałby się na kawałki.

Khopesh - Miał taki kształt bo był z miękkiego brązu. Generalnie fajna broń, szczególnie dlatego, że zadbany, polerowany khopesh mienił się w słońcu jak złoto. Chętnie dodałbym go do swojej kolekcji ale nie mogę znaleźć :(