18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Nebule-Mgławice

Nobody1234 • 2013-01-13, 12:43
Mgławica - obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego lub bardzo rozległe otoczki gwiazd (dawniej również tak nazywano galaktyki).

W przestrzeni kosmicznej liczne są niewidoczne obłoki gazu możliwe do wykrycia tylko dzięki analizie ich widma w niewidzialnych dla oka zakresach. Ośrodek międzygwiazdowy gromadzi się w spiralnych ramionach galaktyk i jest w ciągłym ruchu. Jego tworzywo stanowią w 99% wodór i hel, zaś reszta to inne gazy oraz pył.

Do mgławic należą także obłoki molekularne składające się głównie z wodoru dwuatomowego H2 i tlenku węgla CO2. Mają one temperaturę ok. 10 K. Miejscami zbijają się w gęste skupiska będąc kolebką nowych gwiazd. Rozmiary, temperatura i skład molekularny obłoku determinują rozmiary i przebieg życia rodzących się gwiazd (np. mgławica Oriona).

Typy mgławic

ciemne – całkowicie pochłaniające światło widzialne i nadfiolet – miejsce powstawania gwiazd (globule Boka)
refleksyjne – o słabym blasku pochodzącym od odbitego i rozproszonego światła gwiazd
emisyjne – jasne, gdzie gaz ogrzewany jest do ok. 10000 K przez promieniowanie pobliskich gorących gwiazd
planetarne – zewnętrzne warstwy umarłej gwiazdy ogrzewane przez znajdującego się w ich wnętrzu białego karła

I oczywiscie na koniec zdjecia tych piękności.


Zdjecia ze strony http://www.eso.org/public/ na ktorej mozna zobaczyc wiecej takich.

markedone

2013-01-13, 12:50
Polecam stronę apod.pl
(astronomiczne zdjęcie dnia)





androgenius

2013-01-13, 12:57
A prawda jest taka, że wyglądają tak fajnie tylko z daleka, jak się tam poleci to nic nie widać, bo gazy są baaaaaardzo rozrzedzone. Jedyny powód, żeby tam lecieć to brak murzynów.

Stoho

2013-01-13, 14:25
Coś pięknego :D

sorra18

2013-01-13, 16:37
Taaaa i jestesmy sami we wrzechswiecie :D

Bierki

2013-01-13, 16:48
Śmieszne jest to, że takie mgławice mogą osiągać KILKASET lat świetlnych średnicy. I teraz porównajcie sobie to z naszą planetą 'panów i władców' :)

finkreth

2013-01-13, 16:49
Popraw błąd, CO2 to dwutlenek węgla a nie tlenek. Zwykła literówka. A artykuł ciekawy, piwko.

Skora2

2013-01-13, 16:52
Artykuł bardzo ciekawy, z tym że CO2 to dwutlenek węgla, a jak napisałeś tlenek węgla to CO ;)
Zdjęcia super! Nie wiesz może w jakich filtrach można te cuda pooglądać? :)

I co wpływa na tak różnorodne kolory tych mgławic?

CherryMan

2013-01-13, 16:55
bardzo dawno temu jak byłem jeszcze gimbusem, zacząłem przygodę z Marihuaniną ...
Był to chyba trzeci, bądź czwarty raz w życiu kiedy byłem totalnie z bombiony i pomyślałem sobie leżąc na łące w błogiej fazie jaki ten wszechświat jest nieskończenie wielki zamknąłem oczy i zacząłem sobie wyobrażać jak oddalam się od Ziemi coraz dalej i dalej nie widać już planety Ziemi, nie widać już naszego układu słonecznego itd itd... i puściłem pawia.




True Story :D

Nobody1234

2013-01-13, 17:00
Skora2 napisał/a:

Artykuł bardzo ciekawy, z tym że CO2 to dwutlenek węgla, a jak napisałeś tlenek węgla to CO ;)
Zdjęcia super! Nie wiesz może w jakich filtrach można te cuda pooglądać? :)

I co wpływa na tak różnorodne kolory tych mgławic?



Mineła godzina od dodania tematu i juz nie moge go edytowac.

Cytat:

This image was created from images taken through Z, J and Ks filters in the near-infrared part of the spectrum


Cytat z opisu ostatniego zdjecia w temacie. Pewnie do innych tez sa jakies informacje.

Sławihuj

2013-01-13, 17:04
Kocham takie tematy. Jestę kosmosofilę :amused:

Listek

2013-01-13, 17:19
Nebula to najpiękniejsze zjawisko występujące w kosmosie. Niby to po prostu kłębowisko gazów. Lecz ta feeria kolorów... coś niesamowitego.

Naziolek

2013-01-13, 17:22
Warto dodać do tematu czym jest mgławica z praktycznego punktu - miejsce narodzin gwiazd. Strasznie nie lubię, jak ktoś podaje wszystkie terminy astrofizyczne. Nie wiem ile to jest 10000 Kelwinów, chociaż strzelam, że pewnie kilka tysięcy stopni Celcjusza, skoro 0 to -273, temat ciekawy, też jestem "kosmofilem", moja ulubiona rozrywka w nocy, gdy jest czyste niebo - Nexstar i obserwuję kosmos, czasem nagrywam coś na dysk, który już mam cały zaj***ny, filmy niczym się od siebie nie różnią, a żal jakikolwiek kasować. Jestem poj***ny.

Bergorson

2013-01-13, 17:35
Ku*wa, ale to jest piękne.

sadystaxx

2013-01-13, 17:47
Za kosmos zawsze piwko