18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Najsłynniejsi żołnierze starożytności

glonek82 • 2013-09-18, 23:37
1 Nieśmiertelni



Według Herodota, ich nazwa – Nieśmiertelni – pochodziła z faktu, iż gdy na skutek ran lub chorób ginął jakiś gwardzista, natychmiast kolejny zastępował go w szeregu (miało to mieć efekt psychologiczny – wydawało się, że żaden wojownik nie zginął. Nie wiemy, jak oddział gwardii nazywany był przez samych Persów, jednak jego istnienie potwierdzają również historycy z okresu Aleksandra Wielkiego, w relacjach których noszą oni określenie "dzierżący jabłko". Pochodzi ono od ich broni - długich, ciężkich włóczni, na których tępym końcu umieszczono przypominającą kształtem jabłko przeciwwagę, która ułatwiała operowanie tą bronią.

2.Hoplici



Hoplici powstali w Grecji znamy ich m.in. z filmu "300" gdzie 300 spartan walczy z persami stosując zwartą falangę.Falanga była stosowana przez hoplitów przez cały okres ich istnienia,była formacją obronną niezwykle skuteczną na ataki frontalne,boki i tyły były jednak narażone na atak,który mógł rozgromić formację,Przeciętna falanga miała 8 rzędów.
Typowy hoplita był wyposażony w włócznie Dorę,miecz,tarczę Hoplon,kirys z brązu lub zbroję skórzaną,na głowię miał w latach swojej świetności hełm koryncki do tego jeszcze nagolenniki i osłony przedramion z brązu.

3.Pedzetajr Macedoński



Pedzetajrowie zawdzięczają swoje istnienie hoplitom,od któych wzięli swoją taktykę.Tworzyli oni falangę tylko że 16 rzędową.Ich główną bronią była Sarrisa dzięki której zawdzięczają swoją sławę ,Sarrisa miała ok.6 metrów długości,była ona ostra na dwóch końcach po pierwsze dlatego żeby żołnierz mógł ją wbić w ziemie żeby stałą równo po drugie żeby po złamaniu piki mógł ciągle walczyć.Innym zastosowaniem sarrisy może być również użycie ich jako tarczy przeciwko strzałom(Pierwsze 5 rzędów trzymało pikę poziomoa pozostałe trzymały je pochylone co mogło zatrzymać strzały w pewnym stopniu przy takiej ilości sarris.Taki pikinier był wyposażony w tarczę,której nie używał w trakcie kiedy trzymał sarrisę ponieważ wymagała ona użycia 2 rąk albo nosił ją na ramieniu.Na ogół nosili oni skórzane zbroje lub rzadziej napierśniki z brązu i hełmy najcześciej beockie lub frygijskie.Byli również wyposażeni w miecz najczęściej Kopis.

4.Hetajrowie





Ciężkozbrojna jazda macedońska(można ich porównać do naszej husarii)rekrutująca się z przedstawicieli arystokracji, stanowiąca królewską gwardię przyboczną, dowodzoną podczas bitwy bezpośrednio przez króla.Zbroja jest mniej więcej taka sama jak u pedzetajrów tylko że lepszej jakości.Nie używali tarcz za to walczyli Xystonem czyli ok.3 metrową włócznią a ich zadaniem było przebić się przez szeregi wrogą(dlatego porównałem ich do husarii)

5.Katafrakci



Katafrakt (gr. κατάφρακτος kataphraktoi – pokryty, osłonięty, opancerzony) – ciężki kawalerzysta w czasach starożytnych i w średniowieczu. Ciężkozbrojnej jazdy używali m.in. Sarmaci, Partowie, Seleucydzi, Sasanidzi, Ormianie, Rzymianie i Bizantyńczycy.Katafrakci dosiadali specjalnie hodowanych ciężkich koni bojowych. Ich opancerzenie najczęściej stanowiła kolczuga lub zbroja łuskowa oraz hełm. Inaczej rzecz się przedstawiała w zachodnich, zhellenizowanych satrapiach Seleucydów – tamtejsi jeźdźcy nosili metalowe kirysy, laminowane naramienniki i nagolenice, hełm tracki z maską jeźdźca. Katafraktowie, według Tytusa Liwiusza mieli stanowić część agemy Antiocha III Wielkiego. Zazwyczaj byli uzbrojeni w długą na 4-4,5 m włócznię (kontos), ciężki miecz oraz łuk. Podobno opancerzane miały być również konie – bądź to ladrami łuskowymi, bądź płytowymi (z brązu). Niektóre źródła mówią o katafraktach jeżdżących na wielbłądach.
W średniowiecznym Bizancjum katafrakci stali się najcięższą jazdą świata, przewyższając pod względem opancerzenia nawet zachodnioeuropejskie rycerstwo. Często wiąże się ich z elitarnym oddziałem Nieśmiertelnych, choć nie istnieją bezpośrednie dowody, że była to jednostka katafraktów.

6.Rzymscy Legioniści(po reformach Mariusza)




Prawdopodobnie najbardziej znani żołnierze starożytności.
Rzymskie Legiony podbiły spory kawałek świata nic dziwnego,ponieważ była to jedna z najlepiej zorganizowanych armii w historii o niezwykłej dyscyplinie i wyszkoleniu.Każy Legionista po reformach Mariusza był jednakowo wyposażony na początku była to

Lorica Hamata



a później Lorica Segmentata



Używali hełmów montefortino oraz tarcz scutum
Jako uzbrojenia ofensywnego używali 2 oszczepów ciężkiego i lekkiego pilum,miecza gladius oraz sztyletu pugio.




Jest to mój pierwszy post tego typu trochę skopiowałem z wikipedii ponieważ nie mogłem ułożyć sobie zdań a trochę sam napisałem

Jak było wyj***ć

Bozzarr

2013-09-19, 06:59
widze ze sentymen Rome:Total War sie odezwal.

le...........65

2013-09-19, 12:37
Dobre, piwko leci!

mjrZenada

2013-09-19, 14:15
A gdzie Husaria? :>

gringo303

2013-09-19, 14:21
mjrZenada, husaria jak wiadomo nie pochodziła z okresu starożytności a z prehistorii...dlatego jej tu nie ma.

Posługiwała się maczugami i walczyła z mamutami.

Pszszemek

2013-09-19, 15:51
Coraz ciekawsze tematy :D Łapaj piwo i dawaj więcej jak masz.

Hrodgar

2013-09-21, 16:19
Hetajrowie nie walczyli jak husaria, różnica polega na tym że husarzy atakowali na wprost wrogów, natomiast hetajrowie atakowali flankę wrogów lub ich plecy, kiedy Ci byli zajęci walką z falanga. Husaria nie była też jazdą ciężką.

glonek82

2013-09-21, 17:39
Hrodgar masz rację ale według mnie byli czymś w rodzaju husarii tamtych czasów a kojarzą mi się oni tak bardzo z nim z tego powodu że często nosili te skóry lamparcie na koniach a co do tego że husaria nie było jazdą ciężką to się mylisz,w XVII wieku byli jazdą ciężką ponieważ wtedy nie było już całkowicie opancerzonych rycerzy a i to do czego byli używani podczas bitwy to też zadanie jazdy ciężkiej.

Hrodgar

2013-09-21, 22:21
glonek82, "nosili" skóry na koniach, ponieważ nie mieli siodeł. Odnośnie Husarii to wyła to lekka jazda przełamująca. Ciężką jazdą byli np. Rajtarzy, jest to częsty błąd jeżeli chodzi o klasyfikacje. Weź pod uwagę, ze koń husarski był koniem szybkim, zwrotnym i małym, natomiast sama waga husarskiej zbroi była relatywnie mało w porównaniu do wcześniej wspomnianych rajtarów. Zresztą sam fakt ze husarzy walczyli z powodzeniem przeciwko lekkie jeździe tatarskiej przemawia za tym, że nie mogli być oni ciężkozbrojną jazdą.

glonek82

2013-09-22, 10:58
Hrodgar, Husaria była nazywana jazda pół-ciężką. Rajtaria no cóż to pojęcie dosyć szerokie,rajtarem może być również kirasjer, który jest ciężką jazdą. Różnica tutaj jest taka, że Kirasjer był niemal cały obkuty zbroją, a husarz miał tylko napierśnik i szyszak z materiału ciężkiego no i jeszcze nosili karwasze,naramienniki i rzadko osłony ud.

Hrodgar

2013-09-22, 12:06
glonek82, odnośnie zbroi zgadzamy się ale zbroja to jedno, drugie to konie.

glonek82

2013-09-22, 12:56
Hrodgar, To do czego była używana husaria to zadanie jazdy ciężkiej czyli przełamanie linii wroga a rajtaria była używana głownie do wspierania piechoty i walki zaczepnej nie nadawali się do szarży tak jak większość kawalerii z tamtego okresu(mam tu na myśli że mało która kawaleria wtedy mogła sobie spokojnie wpaść w ścianę pik) poza tym zachodnie konie w porównaniu do koni których używali husarze no cóż husarskie konie były zwrotne szybkie małe a konie z zachodu były w porównaniu do nich jak konie juczne ciężkie powolne i mało zwrotne i rodzaju konia raczej w tym przypadku nie brałbym pod uwagę tylko taktykę jaką stosowali husarze i rajtarzy jak chcesz prowadzić dyskusję dalej to poczekaj aż dojdę do XVII wieku albo na priv bo dobrze pogadać z kimś kto się zna a nie się wk***iać na ludzi którzy większość wiedzą z lekcji historii,na których mało czego się dowiedzą albo z wikipedii czy youtuba