18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Najsłynniejsi żołnierze średniowiecza-zakony rycerskie cz.4

glonek82 • 2013-10-02, 23:50
W tym poście mam zamiar skupić się tylko na wyposażeniu krzyżowców od I do IV krucjaty ponieważ każy był uzbrojony mniej więcej tak samo w zależności od majątku,a zakony opiszę w następnym
Wyposażenie

Hełmy:

Hełm Żebrowy


Kapalin


Hełm normański(z maską lub bez maski)

Hełm garnczkowy pojawił się on później a większość ludzi kojarzy krzyżowców właśnie z tym hełmem

Na hełmy często mocowane były labry czyli chusty najczęściej z herbami i miały one za zadanie chronić przed nagrzaniem się
hełmu(zdjęcie 1 od prawej)


ochroną reszty ciała była głównie kolczuga sięgająca do kolan a na niej tunika z symbolem zakonu również do kolan,która też miała chronić przed nagrzaniem się zbroi,do tego jeszcze dochodziła jakaś pelerynka najczęściej skórzane buty i rękawice



Duża tarcza najczęściej w kształcie trojkątnym lub migdałowym wykonana z drewna i skóry jeśli chodzi o zakony to był na niej namalowany symbol zakon czyli jakiś krzyż czerwony biały czarny itd.




do wyposażenia ofensywnego zaliczam kopie której długość według wikipedii osiągała nawet do 4,5 metra długości z czego tylna część ok 1/4 długości stanowiła przeciwwagę


lance,czyli włócznie dochodzące do 3 m długości (też według wikipedii nie mam pewności o jakich czasach tam mówią)

no i na koniec miecze jednoręczne które miały długość ok.80 cm


z wyposażenia to by było wszystko.

Hrodgar

2013-10-03, 07:14
Lance to dopiero XVI wiek, włóczeniami natomiast walczyli głównie piesi. Rycerstwo konne walczyło kopią.

jonasz88

2013-10-03, 08:16
kurde nie wiem co jest ale nie umiem wkleić tego co napisałem więc wrzucam tekst w formie obrazka ;/
.. tak tak możecie mnie dojechać ;/

pi...........ja

2013-10-03, 13:00
Wizerunek krzyżowców najbardziej ukształtowało to :-)

glonek82

2013-10-03, 17:53
jonasz88, Co do normana to sam się dokładnie nie znam ale jak na forach różnie ludzie piszą to doszedłem do wniosku,że żebrowy i normański są podobne ale jakoś muszą się od siebie różnić skoro są 2 nazwy,zdjęcie z hakownicą ma przedstawiać tylko sam hełm a nie broń jaką ma żołnierz,lance również były używane w tych czasach i tego akurat jestem pewien no i okres I-IV krucjata zmieniał się głównie poszczególne elementy uzbrojenia a nie całość np na kolczugę ktoś zakładał napierśnik .Jakby ktoś miał jakieś pomysły i poprawki to bardzo bym prosił ponieważ w średniowieczu nie orientuje się jak np. w starożytności

a no i jeszcze tarcze po prostu było mi ciężko znaleźć jakieś dobre zdjęcie więc głównie tu chodziło mi o sam ich kształt

Sephirothius

2013-10-09, 17:21
Interesuje się okresem krucjat od I do III, późniejszymi już mniej. Interesują mnie Zakony Rycerskie.
Jestem z rekonstrukcji i odtwarzam Szpitalnika z Lewantu z XIIIw. Mam własną grupę w Warszawie. Dopiero raczkujemy. Uczymy się walki na ostre buhurtowe starcia, trenujemy troche walki mieczem z traktatów średniowiecznych-głównie nieniecka szkoła walki.

Dla mnie takie posty o historii jakie umieszcza glonek82 powinno się kasować. Bo są to głupoty i szkodzą młodym. Lepiej już opisy wojsk z Medka total war poczytać.

To są idiotyzmy.


Tarcze do poprawki. Nie było metalowych tarcz. Za ciężkie i za drogie.

Po za tym, żeby opisywać uzbrojenie trzeba podzielić to na okresy. Zmieniało się. Po za tym uzbrojenie to nie tylko hełm i tarcza i kolczuga,której tutaj nie ma. To też zbroje miękkie.

Lepiej byłyby poszukać ospreyowskich opracowań, które zawierają błędy, ale są informacjami, a nie gównianą info z powklejanymi obrazkami z google.

Więcej nie chce mi się pisać. W razie pytań na PW

glonek82

2013-10-09, 20:30
Sephirothius, Co do tarczy to już wyjaśniłem a ogólnie do twojego komentarza to się po części zgadzam bo orientuje się w średniowieczu średnio ale na pewno lepiej niż większość społeczeństwa jak chcesz naprawdę dobrych informacji to poczytaj sobie starożytność bo w niej orientuje się bardzo dobrze tak samo w XVII wieku i II wojnie światowej(i nie chce tu wyjść na gówniarza,który mówi moim ulubionym tematem na historii była druga wojna światowa) jednak pomyślałem że jak już zrobiłem tą starożytność i to się nawet spodobało to mógłbym zamiast skakać do tej II wojny i XVII wieku to wszystko chronologicznie zrobić.Tak więc jak już dostałem odpowiedź porządną kogoś kto się zna w temacie to zacznę pisać tylko o tym czego jestem pewien.

tr3mm0r

2013-10-10, 02:56
Cytat:

Najsłynniejsi żołnierze średniowiecza-zakony rycerskie cz.4



Moim zdaniem najslynniejszym zolnierzem sredniowiecza oraz zakonow rycerskich byl:

Cytat:

Hełm Żebrowy




glonek82

2013-10-10, 14:49
napisalem ze najpierw zrobie uzbrojenie

Sephirothius

2013-10-11, 18:28
Słuchaj Glonek. Napisałem zbyt ostrego posta, bo byłem zmęczony.Przepraszam. Jak chcesz pomocy, zdjęć i info, źródeł to pisz na pw
pozdrawiam

glonek82

2013-10-12, 13:23
po prostu sobie odpuszczę robienie rzeczy do którch nie mam 100 % pewności czyli pewnie przeskoczę od razu do XVII wieku a do tego być może wrócę jak poczytam więcej

PA...........SM

2013-10-12, 22:46
Piwko za materiały i zdjęcia :) Mi sie kurewsko podoba i chwała ci za to :)

boberm

2013-10-12, 23:00
Sephirothius napisał/a:

Słuchaj Glonek. Napisałem zbyt ostrego posta, bo byłem zmęczony.Przepraszam. Jak chcesz pomocy, zdjęć i info, źródeł to pisz na pw
pozdrawiam



1 raz czytam na sadolu posta z przeprosinami :O.