18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Najbardziej przerażająca rozmowa XXw - Czarnobyl

kondratev • 2015-01-10, 16:04
Witajcie,
duża popularnością cieszą się filmy i zdjęcia z tematu katastrofy na Czarnobylskiej EJ. Byłem tam 3 razy naukowo przeprowadzając badania.

Postanowiłem przetłumaczyć na nasz ojczysty język rozmowę dyspozytorów straży pożarnej z dnia awarii 26.04.1986.
W ich głosach faktycznie słychać przerażenie.


honecker

2015-01-10, 17:22
Gdzie to przerażenie, zwykłym pożarem.
Tak naprawdę to strażacy nie mieli najmniejszego pojęcia o prawdziwym zagrożeniu tj. promieniowaniu. Traktowali tę akcję jako "zwykłą katastrofę", że coś jest nie tak skapnęli się dopiero po kilku godzinie dwóch. gdy zaczęli gwałtownie słabnąć wymiotować itp.

Ci co przeżyli w wywiadach byli strasznie rozgoryczeni tym że nikt nie poinformował ich o promieniowaniu, braku podstawowych środków ochrony. Większość z nich nie miała pojęcia jak działa elektrownia atomowa.

Sinecod

2015-01-10, 20:07
@up- żaden strażak który przyjechał w pierwszym rzucie nie przeżył. Wszyscy zmarli na chorobę popromienną wskutek wysokich dawek.

Faktem jest że przez pierwsze godziny a nawet dni, nikt nie miał pojęcia co tam się właściwie stało.

Ti...........ch

2015-01-11, 13:36
I gaszenie plonącego grafitu wodą... Tak na marginesie jestem już zmęczony Czarnobylem. Od kilku lat jest wałkowany bez przerwy i każdy to traktuje jakby odkrył niedostepny dla innych temat, tacy "Kolumbowie" radioaktywności.

Pod koniec grudnia czytałem, że Ukraincy w Zaporoskiej EJ wyłączają jeden blok energetyczny z powodów usterek/problemów z generatorem. Nigdy wczesniej nie widziałem takiego festiwalu głupoty w komentarzach. Ludzie nie widza zadnej róznicy pomiedzy generatorem a reaktorem, nie posiadaja żadnej szczatkowej wiedzy na temat jak działa blok energetyczny w EJ i kreują się na wielkich ekspertów. Dodatkowo doczytałem, ze pod koniec listopada w tej samiej elektrowni mieli problem z innym generatorem i przypomniałęm sobie jak żona kolegi z roboty dzwoniła do niego że: "nad Polskę wędruje chmura radioaktywna z elektrowni atomowej na Ukrainie bo jej kolezanka tak usłyszała i żeby wszyscy się schowali w domach". Żyjemy w jakiejś atomowej paranoi :shock:

Komarzysta91

2015-01-11, 17:25
Dla tych co nie wiedza jak działa Elektrownia atomowa

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d2/Nuclear_power_plant-pressurized_water_reactor-PWR.png/1024px-Nuclear_power_plant-pressurized_water_reactor-PWR.png


Schemat cieplny elektrowni jądrowej z reaktorem wodnym ciśnieniowym: 1. Blok reaktora; 2. Komin chłodzący; 3. Reaktor; 4. Pręty kontrolne; 5. Zbiornik wyrównawczy ciśnienia; 6. Generator pary; 7. Zbiornik paliwa; 8. Turbina; 9. Prądnica; 10. Transformator; 11. Skraplacz; 12. Stan gazowy; 13. Stan ciekły; 14. Powietrze; 15. Wilgotne powietrze; 16. Rzeka; 17. Układ chłodzenia; 18. I obieg; 19. II obieg; 20. Para wodna; 21. Pompa

w czarnobylu pompy od chłodzenia nie chlodzily reaktora nr 3 woda rodzielila sie na tlen i wodór i pie**olneło wraz z nimi grafit co sluzyl do kontrolowania procesu jadrowego byl miedzy pretami paliwowymi i on sie palił.

Tomikchomik1

2015-01-12, 17:20
Najbardziej przerażająca rozmowa jest co msc, gdy dowiadujesz się ile zostało ci z wypłąty, po opłaceniu rachunków, podatków, składek i innego gówna.