18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Mikro Silnik Stirling

paqra • 2014-02-06, 15:19
Z cyklu Sadistic bawi i uczy,
Przedstawiam Wam chyba dwa najmniejsze na świecie silniki Stirlinga. Chyba każdy kto interesuje się mechaniką kiedyś o tym słyszał. Sam kiedyś zbudowałem bardzo uproszczony model tego silnika ale wymiary tych maleństw imponują ;-)

Swoją drogą znajdzie się tu może jakiś ekspert który wyjaśni mi czemu silnik Stirlinga nie został upowszechniony tak jak silniki wewnętrznego spalania?! Z tego co mi wiadomo silnik ten ma sprawność dochodzącą do 40% (a nawet i więcej przy podniesieniu ciśnienia gazu roboczego). Czemu nie stosuje się tego rozwiązania np. na orbicie?! - talerz skupiający promienie słoneczne + silnik Stirlinga = darmowa energia ?!


oraz

Suicide_on_demand

2014-02-06, 15:45
Dlaczego? Ponieważ są za słabe aby można było ich używać powszechnie. Ilość energii oddawanej w stosunku do dostarczanej jest dużo mniejsza niż w silnikach spalinowych. Aby taki silnik mógł napędzać auto musiałby być wielkości stodoły.

zagiel1111

2014-02-06, 18:04
A czemu na przykład w dzisiejszych czasach nie używa się silników parowych mimo iż byłyby nawet do 10 razy(!) ekonomiczniejsze?

qubus93

2014-02-06, 20:38
bo jest lobby na rope ;)

trabus

2014-02-06, 20:39
Wy jesteście poj***ni? "Ilość energii oddawanej w stosunku do dostarczonej" to się czasem nie nazywa właśnie sprawność? Wyraźnie autor napisał, ze sprawność jest wyższa niż "normalnych silników". Jak się nie znasz to stul dziub łaskawie i nie pie**ol głupot jeden z drugim... Potem się dziwić, że wszystko ch*jowe. Jak am być jak wszyscy pie**olą głupoty i uważają się za ekspertów! Drugi debil. Silnik parowy ekonomiczny? k***a jak? Sprawność 10% na dzień dobrzy 3x mniejsza ad spalinowego.
Silników z artykułu nie stosuje się, ponieważ są drogie i wymagają dużych chłodnic. Co ogranicza ich zastosowania. Ale próbować warto. Jedna z dziedzin która może mieć przyszłość.

konrad7348988

2014-02-07, 23:43
Jestem ekspertem:

Nie są popularne bo w momencie ich powstania przegrały z silnikami spalinowymi:) przegrały z powodu braku odpowiednich materiałów. czyli dobre przewodzenie ciepła, duża wytrzymałość, mała "bezwładność cieplna". Sprawność i moc może przewyższać nawet nowoczesne diesle. Stosowane między innymi do napędu okrętów atomowych, generatorów sąd kosmicznych, nowych "green energowych" podziemnych pomp i takich tam pierdół :D

Silnik Stirlinga wraca do łask, co raz więcej o nim słychać w internetach i mediach :) zobaczymy jak to się rozwinie ;]

Mój inżynierski projekt takiego silnika w układzie alfa z użyciem podzespołów malczana :)

tadzik21

2014-02-08, 14:12
konrad7348988 napisał/a:

Jestem ekspertem:

serio?

konrad7348988 napisał/a:

Sprawność i moc może przewyższać nawet nowoczesne diesle. Stosowane między innymi do napędu okrętów atomowych,

to okręt atomowy czy z silnikiem diesla?

bloodwar

2014-02-08, 20:14
konrad7348988 napisał/a:

sąd kosmicznych



Serio? Inżynier i pisze "sądy kosmiczne"? Plotki o rychłym upadku polskiego szkolnictwa wyższego są niestosowne - ono upadło już dawno...

konrad7348988

2014-02-09, 16:18
tadzik21,
Tak

Atomowe, ciepło uzyskane w procesie wykorzystane do napędu ww silnika.

bloodwar,
Mea culpa, jestem Polakiem, brzydko wyszło, hańba mi :D Inż. to tytuł zawodowy, mogę być prostym chamem, ważne, że coś potrafię zrobić :D (dzięki za zwrócenie uwagi)

NazgulTom89

2014-02-10, 12:49
Silniki które same działają już są
Silniki będą wprowadzone do użytku........NIGDY

Nigdy, dlatego że ropa wtedy będzie nie potrzebna