18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Mapy Piri Reisa i Oronteusa Finaeusa

Zagłoba • 2012-12-15, 17:53
Na początek trochę na temat samych autorów:

Piri Reis, właśc. Hadżi Muhammad (ok. 1465 - 1554) - admirał (reis) turecki, kartograf.

Piri Reis urodził się ok. 1465 r. na półwyspie Gallipoli. Początkowo działał jako pirat, następnie jako korsarz na zlecenie beja Tunisu (od ok. 1490 r.), ale zrażony jego okrucieństwem przeniósł się na służbę sułtana Osmańskiego (ok. 1494 r.) przeciwko flotom państw chrześcijańskich (Hiszpania, Wenecja, Genua). Pierwsze zwycięstwo (nad flotą hiszpańską) uzyskał w 1500 r..

Piri Reis jest obecnie głównie znany jako kartograf, sporządził wiele dokładnych map. W 1525 r. ukończył dzieło swojego życia - Bahrije ("Księga mórz"), będące atlasem 210 map, wraz z opisami, niejednokrotnie wierszowanymi, pisanymi pod pseudonimem Piri. Po zmianie sułtana (w 1520 r. został nim Sulejman I), cieszył się łaskami również nowego władcy (został "Komendantem Indyjskim", czyli dowodził flotą Morza Czerwonego) i w 1528 r. ofiarował mu mapę świata zawierającą wybrzeża Ameryki Północnej.

W 1554 r. poniósł klęskę w walce przeciwko flocie portugalskiej na Morzu Czerwonym i sułtan rozkazał ściąć mu głowę. Prace Piri Reisa zostały zapomniane.


Oronteus Finaeus - profesor matematyki na uniwersytecie w Paryżu. Był też jednym z największych kartografów francuskich XVI wieku. Najbardziej znanym jego dziełem jest wydana w 1531 roku mapa Nova et integra universi orbis descriptio (Nowy i pełen opis okrągłego Wszechświata) przedstawiająca odkrytą dopiero ok. 300 lat później Antarktydę bez pokrywy lodowej.


Mapy:


"Sam Piri Reis w opisie sporządzonym własnoręcznie na marginesie mapy wyjaśnia, że korzystał ze starych rysunków z Biblioteki Sułtańskiej. Niestety, do dzisiaj nie zostały one odnalezione.
Dziwne zaiste rysunki trafiły w ręce żeglarza. Uwzględniono na nich - i to prawidłowo - siatkę geograficzną i kulistość Ziemi. Można by pomyśleć, że sporządzali ją współcześni kartografowie. Z jedną, ale zasadniczą różnicą. Na źródłowych mapach, z których korzystał admirał, przybrzeżne obszary Antarktydy, między innymi część Ziemi Królowej Maud, były wolne od lodu. Tymczasem obecnie leży nad nimi skorupa lodowa grubości półtora kilometra!
Mapa Piri Reisa została zbadana przez kartografów z Oddziału Rozpoznania Technicznego US Air Force. Orzekli oni, że odwzorowanie Antarktydy jest poprawne, zgodne z wynikami współczesnych badań sejsmograficznych"
"Piri Reis w swoich uwagach (spisanych na marginesach map) wspomina, że Krzysztof Kolumb, gdy odkrył nowe ziemie, zaopatrzony był w mapy, które mówiły o istnieniu jakiegoś lądu na drugiej półkuli. Piri Reis wspomina również, że swoją mapę zawdzięcza jednemu z uczestników wyprawy Kolumba."
Dowiedziałem się także ,że mapy Piri Reisa nie były jedyne a mianowicie:
"W 1559 roku turecki kartograf Hadji Ahmed opracował mapę obejmującą część półkuli północnej. Alaskę z Syberią łączył na niej pas lądu szerokości 150 km."
"Nie istniejący kontynent
W średniowiecznej i renesansowej Europie powstawało mnóstwo map na potrzeby flot handlowych. Niektóre śmieszą dziś naiwnością obrazu świata w kształcie płaskiego talerza. Inne zaskakują doskonałością nie znajdującą uzasadnienia stanem ówczesnej wiedzy.
Nie znana, nie odkryta jeszcze Antarktyda pojawiła się nie tylko na mapie Piri Reisa, ale także na opracowanej w 1531 roku przez Orontiusa Finaeusa - francuskiego astronoma i kartografa. Widać, że jest ona kompilacją kilku starych map, bowiem autor połączył tam różne rzuty kartograficzne.
Ale czego to dowodzi? Kopie, którymi posługiwał się Piri Reis, trafiły do rąk Francuza. Mogło przecież być ich wiele.
Otóż były one odmienne. Na francuskiej znacznie większa część lądu jest wolna od lodu. Ukazuje ona grzbiety górskie i koryta rzek - zgodnie z tym, co współcześnie wiadomo o ukształtowaniu kontynentu. Mapy, na których oparł się Finaeus musiały być zatem sporządzone wcześniej niż mapa Piri Reisa.
Ale na tym nie koniec. Najsławniejszym kartografem europejskim XVI stulecia był Gerard Kremer zwany inaczej Mercatorem. To on stworzył rzut kartograficzny, używany do dzisiaj przy opracowywaniu map świata. W 1569 roku Mercator wydał atlas świata. Widnieje w nim oplątana siecią południków i równoleżników nie znana wówczas Antarktyda.
Kilkakrotnie też opracowywał mapy Antarktydy, zlodowaciałej w części środkowej. Niektóre fragmenty wybrzeża, zatoki, półwyspy są ukazane dokładniej niż na mapie Orontiusa Finaeusa. Najwyraźniej Mercator znalazł jeszcze inne starożytne mapy."
"Ile ich było?
Sporo. Niecałe 200 lat później, w 1733 roku, Antarktyda po raz kolejny znalazła się na mapie. Autorem rysunku był francuski geograf Philippe Buache. Jego mapa przedstawiała Antarktydę całkowicie wolną od lodu, z przesmykami między wyspami, z rzekami, łańcuchami górskimi i dolinami."

Ostatnich informacji nie zweryfikowałem do końca, jednakże mapy Piri Reisa nie jest fałszerstwem otóż, mapy te zostały odnalezione w 1929 w muzeum w Stambule ,a zaznaczone tam są np. góry na Antarktydzie odkryte dopiero w 1956r. Tak więc jeżeli miały by być on sfałszowane w 1929 to nie byłyby tam zaznaczone owe góry.

Cóż, sprawa jest całkiem ciekawa. Czyżby Kolumb wiedział, że płynie do Ameryki a nie do Indii?

Tutaj zdjęcia ww. map:

Piri Reisa



Oraz Finaeusa



Drugie w większej rozdzielczości:
http://www.theastralworld.com/ancient-mysteries/pics/oronce-fine-map.jpg

Źródło

bloodwar

2012-12-15, 18:34
Te "mapy" to fake starszy niż internet, było wałkowane już milion razy

st...........er

2012-12-15, 19:04
@up Widzisz chłopcze, starożytni wiedzieli na temat otaczającego ich świata zaskakująco dużo. Patrz tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mechanizm_z_Antykithiry

Przypominam również, że hipoteza zakładająca że rzeczywistość składa się z atomów jest dość stara. Za wiki: "Najstarsze odniesienia do atomów można znaleźć w pismach poświęconych dżinizmowi napisanych w VI wieku p.n.e. w Indiach[8][9]. Szkoły filozoficzne Njaja i Waiśeszika opracowały zawiłe teorie, opisujące łączenie się atomów w bardziej złożone obiekty[10]. W cywilizacji zachodniej odniesienia do atomów pojawiły się około sto lat później w pismach Leukipposa i zostały usystematyzowane przez jego ucznia Demokryta. Około 450 roku p.n.e. Demokryt wprowadził słowo átomos (niepodzielny). Choć te koncepcje były czysto filozoficzne, współczesna nauka zaadaptowała tę nazwę."

Zatem bloodwar, jesteś po prostu ignorantem.

pakicito

2012-12-15, 19:10
ch*j z takimi mapami, skoro nie ma zaznaczonych monopolowych :(

Zagłoba

2012-12-15, 19:47
Najciekawsze jest to, że starożytni posiadali naprawdę dużą wiedzę o świecie, lecz została ona na ponad tysiąc lat zapomniana (a przynajmniej na to wygląda).

Nie wiem, czy próbowano dokładnie wykazać z którego okresu czasu mapy te pochodzą. Myślę, że to rozwiałoby wszelkie wątpliwości dotyczące prawdziwości bądź sfabrykowania tychże map ;) . Poza tym, nie dziwię się, że może być to "fake starszy niż internet" gdyż w 1929 internet chyba nie istniał :roll: .

Możliwe jest jednak, że Piri Reis po prostu dość trafnie popuścił wodze fantazji dorysowując do mapy ląd na południu. Akurat trafił z odpowiednim umiejscowieniem i kształtem ;) Dowodem na to, że Piri Reis opierał się na mapach europejskich jest fakt, że powtarzał występujące na nich miejscowe nieprawidłowości w zorientowaniu szczegółów. Dotyczy to między innymi basenu Morza Karaibskiego i wybrzeży Brazylii ;) .

yoshi88-88

2012-12-17, 11:19
oj k***a.... nie w poniedziałek rano .... za mądre to na tą chwilę... dajta trochę srania i panien z ku*asem

lu...........la

2012-12-17, 11:36
Widzę, że ktoś lubi teorie spiskowe i Pana Danikena.

honecker

2012-12-17, 11:53
Na żadnej z map Piri Reisa nie ma Antarktydy, to co niedouczeni biorą za ten kontynent to powszechnie znana Patagonia.

xaurus

2012-12-17, 12:05
mnie bardziej interesuje ta ogromna rzeka wielkości Nilu biegnąca przez Saharę....

ssiruuvi

2012-12-17, 12:52
polecam 1421 The year China discovered the world - Gavin Menzies

sowiak92

2012-12-17, 14:01
Piri Reis przewija sie takze w Assassin's creed :]

hr...........ns

2012-12-17, 15:11
@Zagłoba

Zasługa chrześcijaństwa odkąd o świecie decydowała grupa papieskich decydentów cała nauka spikowała na dno.

myha

2012-12-17, 17:55
zaawansowanie cywilizacyjne w starożytności stało na relatywnie wysokim poziomie, na jak wysokim możemy niestety tylko się domyślać ponieważ zdecydowana większość tekstów źródłowych z tamtych czasów w p*zdu się zgubiła albo została zniszczona. Europa odzyskała wiedza która znana była już starożytnym dopiero w czasach renesansu i później oświe cenia. O ile o nauce starożytnych cywilizacji europy i basenu morza śródziemnego wiemy cokolwiek, to o nauce starożytnych Indii i Chin nie wiemy prawie nic a są przesłanki że ich wiedza i technologie stały na jeszcze wyższym poziomie niż kultura śródziemnomorska. Tylko że ich mocniej ludy stepowe tłukły i się cofnęli w rozwoju jeszcze bardziej niż my w europie(a przynajmniej nigdy nie zdołali z tego zacofania wyjść), barbarzyńcy co przyszli do europy i zniszczyli Rzym to były tylko resztki tacy chińczycy czy indie miały na co dzień przy granicy jakiś koczowników

Mimson

2012-12-17, 20:53
To nie jest żadna antarktyda, tylko "legendarny kontynent", na drugiej mapie jest nawet podpisany.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Terra_Australis
W skrócie Ptolemeusz umieścił go w II wieku n.e. na swojej mapie, a że był głównym odniesieniem do późniejszych europejskich map, to dużo kartografów także go umieszczało. Ówcześni "naukowcy" twierdzili, że na południu musi być kontynent, który równoważy mase 'północnych' kontynentów.