18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Księżyc innego koloru

Luis • 2013-12-22, 22:51
Pierwsze odkrycie chińskiego łazika, Księżyc ma inny kolor niż ten ze zdjęć NASA




Od kilku dni na powierzchni ziemskiego satelity, Księżyca, znajduje się chiński lądownik i łazik, którego celem ma być zbadanie tego ciała niebieskiego i położenie podwalin pod dalszą eksplorację. Mimo, że naukowy program badawczy dopiero startuje już udało się zidentyfikować pierwsze odkrycie. Księżyc ma inny kolor niż wskazywały na to zdjęcia wykonane przez Amerykanów.
Na pierwszych zdjęciach przesłanych z powierzchni naszego naturalnego satelity widać wyraźnie, że jej kolor jest szarobrązowy. Jest to na tyle zaskakujące, że na wcześniejszych zdjęciach wyglądało na to, że powierzchnia jest po prostu w różnych odcieniach szarości. Trudno się, zatem dziwić, że coraz więcej specjalistów spogląda na te obrazy z niedowierzaniem stwierdzając, że ktoś tu oszukuje społeczeństwo.
Aż trudno w to uwierzyć, że sonda Chang'e 3, która przywiozła na Księżyc łazik Yutu to pierwsze urządzenie wykonane przez człowieka, które dokonało miękkiego lądowania na tym globie od grudnia 1972 roku. Wtedy wylądowali tam Amerykanie, Eugene Cernan i Harrison Schmitt. Wszystko odbyło się w ramach misji Apollo 17.


Foto: NASA


Zdjęcia wysyłane przez łazik rozpętały dyskusję na temat rzeczywistego koloru Księżyca. Czy jest on brązowy jak wskazują na to chińskie przekazy? Czy też może jest szaro-srebrny, jak wynika z nagrań NASA?


Księżyc kilka dni temu - Foto: Xinhua


Sugestia, że kolor Księżyca na oficjalnie udostępnionych fotografiach z NASA jest inny od rzeczywistego znana jest od kilku lat. Niektórzy badacze wprost oskarżali Amerykanów o to, że z niewiadomych powodów celowo retuszują zdjęcia, czego rezultatem jest to, że wszystkie przedstawiają powierzchnię naszego satelity w odcieniach szarości.


Widoczne brązowe odbicie powierzchni - Foto: NASA


Istnieje wiele poszlak wskazujących na to, że rzeczywisty kolor Księżyca jest brązowy. Świadczą o tym na przykład odbicia powierzchni w osłonach skafandrów stosowanych przez lunonautów. Wygląda więc na to, że to chińskie fotografie odzwierciedlają rzeczywisty kolor naszego satelity.
Nie ma się co dziwić, że fakt, iż NASA retuszowała zdjęcia w celu ukrycia tego faktu świadczy o tym, że agencja może mieć coś do ukrycia. Dopóki były to jedyne publiczne zdjęcia stamtąd problematyka ta operowała w sferze przypuszczeń, ale teraz dzięki Chińczykom pojawiły się twarde fakty, które inspirują niektórych do formułowania rozmaitych teorii spiskowych.


Foto: NASA


Okazuje się, że już astronauci uczestniczący w misji kosmicznej Apollo-10 zwracali uwagę na to, że kolory naszego satelity mienią się jak to określono "we wszystkich odcieniach czekolady". Tak przynajmniej wynikało z oficjalnych raportów, ale nie wiadomo dlaczego informacje te nie zostały upublicznione.



Pytani o te nieścisłości lunonauci amerykańscy tłumaczyli to w taki sposób, że kolor Księżyca zależy od kąta padania światła i jego intensywności w danym momencie. Twierdzili zatem, że może być to spowodowane różnymi długościami fal świetlnych, które potem w taki sposób interpretowały niedoskonałe wtedy kamery. Nie sposób teraz stwierdzić, czy tak było w rzeczywistości, ale bez wątpienia dzięki chińskiej misji księżycowej właśnie dowiedzieliśmy się czegoś nowego.

źródło: http://tylkoastronomia.pl

contowsky

2013-12-23, 12:02
a czy księżyc nie może być w różnych miejscach różnej barwy? Ziemia też nie jest do ch*ja identyczna w każdym miejscu...

Eth

2013-12-23, 12:05
Niektorzy ladne bzdury pisza i doszukuja sie spiskow.

Tutaj macie ksiezyc w kolorze



Jest tylko jedno male "ale" - te kolory maja sztucznie zwiekszone nasycenie, normalnie sa bardzo wyblakle.

Tutaj macie przyklad ze strony NASA



Kolory sa (zarowno niebieski jak i brazowy), tylko ze bardzo male nasycenie maja.
Srebrzystoszary kolor moze byc wynikiem danego regionu, oraz tego jak aparaty radza sobie z kontrastem w takich sytuacjach (np. praktycznie nie widac gwiazd na zdjeciach z ksiezyca - ich jasnosc jest zbyt mala w porownianiu z tym jak ksiezyc odbija swiatlo sloneczne).
Astronauci tez wspominali o brazowych odcieniach z tego co pamietam.
Dla osob piszacych zeby spojrzec w niebo mam smutna wiadomosc, slonce nie jest zolte - to kolejny efekt zafundowany przez atmosfere.

PS

el_kadafi - na ch*j pokazujesz nam render komputerowy?

Marbax

2013-12-23, 12:24
Zanim zaczniecie wysnuwać teorie spiskowe, wypadało by mieć elementarną wiedzę w danym temacie. Nawet mi się nie chce rozpisywać, bo tu mógłbym długi elaborat napisać. Ale postaram się króciutko tylko w dwóch z wielu tu poruszonych kwestii.
1. Chińskie zdjęcia robione słaby aparatem.
Nie słabym aparatem, tylko Chińczycy nie udostępnili oryginalnych zdjęć, a jedynie zdjęcia monitorów, na których te zdjęcia wyświetlali w swojej kontroli lotów. A i to niechętnie. Było o tym w mediach. To by też wiele mówiło na temat barw.
2. Na zdjęciach NASA z księżyca nie widać gwiazd.
Czasy naświetlania używane przez astronautów nie pozwalają na zarejestrowanie światła gwiazd na kliszy.

Roszp

2013-12-23, 12:31
k***a, a o balansie bieli to te chinole kiedyś słyszały?

SpuderMin

2013-12-23, 12:39
Jak znam życie to kitajce sobie wyprodukowali swój Księżyc :D

SierżantJackson

2013-12-23, 14:39
ładnie, brązowe podłoże(nawet jęzli miejscami tak jest w rzeczywistości) i brązowe niebo, piękną kamerkę tam wystrzelili, chinole jak zwykle coś spieprzą

PimpMyDick

2013-12-23, 15:24
Dopóki samemu tam nie stanę, a wątpię, żeby mi się udało tego dokonać, dopóty nie będę nikomu wierzył co tam się tak na prawdę znajduje.

pinio09

2013-12-23, 15:30
MRseqel napisał/a:

Ja myślę że to kwestia użytej technologii w kamerze... Kiedy NASA "było" na księżycu była inna technologia... stąd zdjęcia mogą być takie a nie inne.. Teraz mamy inną technologię dlatego możliwe że księżyc ma taki kolor. A co do zdjęć które mają podpis "NASA" i są wstawione w dobrej jakości, to szczerze jak dla mnie są po prostu odświeżone graficznie.. ;) WSZĘDZIE KONSPIRACJE :D



Pewnie, ludzie też wtedy inaczej widzieli kolory. Czytaj ze zrozumieniem... :roll:

kapral

2013-12-23, 16:27
zastanawiacie się jaki kolor ma księżyc?

toście k***a jak świnie co nieba nie widziały? trudno w nocy łeb podnieść albo od sąsiada lornetkę pożyczyć?

SkipiBoom

2013-12-23, 16:28
Mój aparat w telefonie robi ładniejsze zdjęcia niż te chińskie badziewie...

noiL

2013-12-23, 16:40
Zalogowalem sie ponownie pierwszy raz od jakichs 2-3 miesiecy... tylko po to aby napisac, ze wiecej popie**olonych debili niz w tym temacie to nigdy nie widzialem. Nie będe nawet wypowiadał się na owy temat koloru księżyca bo to nawet nie ma sensu, tutaj i tak popularne są najbardziej idiotyczne komentarze.
Piszac to nawet nie mam zamiaru zachowac grama kultury i poprawnosci. Cebulaki j***ne wszyscy "nie znam sie to sie wypowiem...". Zacznijcie czytać książki i odpowiednie programy zamiast oglądać jakies ekipy z warszawy czy inne kapitany bomby to moze kiedys zrozumiecie troche wiecej rzeczy ktore was otaczają. Jak sie pojawia jakis ciekawy naukowy temat to każdy zgrywa k***a inteligenta, że niby go to interesuje i "wincyj k***a wincyj" Ale jak juz przychodzi do wypowiedzi na dany temat to k***a lapie sie za glowe i do tej pory nie moge uwierzyc jak 20-30kilku letni ludzie potrafia pisac takie k***a glupoty.
Czekam na warna na tym sp***olonym portalu. I napisze to co najbardziej boli szanownych mędrców sadistica: ch*j w dupe katolom, ch*j w dupe slazakom folksdojczom i ch*j w dupe wszystkim cebulakom zyjacym w tym kraju. A teraz idzcie walic konia do karlow j***nych przez konie i dalej udawajcie zajebistych kozakow w internecie piszac teksty w stylu "szkoda, ze nie przejechal tego dziecka"... I nie zapomnijcie potem pomodlic sie przy waszym wigilijnym stole.


Troszke sie pozalilem ale jest juz poniedzialek, wlasnie wrocilem z pracy i mam tydzien wolnego (dzieki wam "mądrzy" ludzie wierzący w goscia ktory ozyl po 3 dniach ponad 2k lat temu) wiec ide odpoczywac. I jeszcze raz szanowne ch*j wam w japy nieuki pie**olone.

jeszcze tylko uprzedze najpopularniejsze komentarze:
-mam masc na bol dupy i recepte na kolejna tubke w razie w
-jestem heteroseksualny i mam dziewczyne
-nie jestem ateista hejterem ktory jedzie tylko po katolach, a w niedziele chodzi do kosciola
-nie jestem gimbusem

SkipiBoom napisał/a:

Mój aparat w telefonie robi ładniejsze zdjęcia niż te chińskie badziewie...



Twoj telefon nawet by sie nie wlaczyl na ksiezycu kretynie pie**olony.

Sheled

2013-12-23, 23:47
powiedźcie mi moi mili jakim debilem trzeba być aby doszukiwać sie prawdziwości koloru planety na podstawie odbicia w szybce hełmu na którą zostało napylone złoto aby lunonaucie słońce oczu nie wyjeabało -.- kto nie wierzy niech sobie chociażby miedzianą płytkę wypoleruje, gwarantuje że wasze ryje nie będą miały .... "naturalnego" odcieniu...

In...........eo

2013-12-26, 19:32
NASA jest organizacją wojskową, i musi dbać o interesy własnego kraju, więc nie widze najmniejszych powodów dla czego mieli by mówić prawdę. W jakiejkolwiek sprawię. Nie twierdzę, że Chińczycy lepsi, ale jak mniemam po co mieli by kłamać? Mogło być tak, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych założyli, że skoro widać z Ziemi kolor biały to Księżyc też musi być biały, a tylko Chiny były tak naprawdę na Księżycu, a może to Chińczycy robią zament i szum aby na siłę udowodnić swoim już dosyć zmanipulowanym rodakom jaki robią postęp i jak zachód wciska im kit.

Gdybyś miał dostęp do informacji tylko takich jakie Ci podają uwieżyłbyś w to, że nawet satelita Ziemi może być hologramem, albo możesz mieszkać w centrum Ziemi. Obecne informacje i obserwację dostarczane nam w mediach, książkach oraz przez internet jak dotąd wskazywały, że wszystko wiesz o tym co cię otacza, a może tylko ma Ci się tak wydawać?

Wiesz np. cokolwiek o fotosyntezie? O tym jak dokładnie zbudowana jest woda? Nie masz tak naprawdę pojęcia, co dopiero o Księżycu...