18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Krzyżtopór zamek w ujeździe

TuKap • 2013-06-19, 23:36
CIEKAWOSTKI
Wymiary zamku:
kubatura obiektu ? 70 tysięcy m3
powierzchnia zamku ? 1,3 hektara
łączna długość murów ? 600 m
łączna powierzchnia murów ? 3730 m2
powierzchnia ogrodów ? ok. 1,6 hektara
wymiary założenia; oś północ-południe ? 120 m, wschód ? zachód - 95 m

Do budowy zużyto:
11 tysięcy ton piaskowca kwarcytowego ( miejscowego),
300 m3 piaskowca kunowskiego,
30 tysięcy dachówek,
200 tysięcy cegieł,
500 ton wapna palonego,
5 tysięcy m3 piasku oraz marmury, alabastry i egzotyczne drewno. Dla uzyskania wodoodpornej zaprawy dodano ponoć do wapna białka z miliona jaj kurzych.


Sala jadalna w wieży miała ponoć szklany strop, przez który widać było akwarium z egzotycznymi rybkami.

W podziemiach tejże wieży znajduje się do dziś źródełko dające wodę o nazwie Krzyżtopożanka mającą wyjątkowe własności smakowe a nawet lecznicze.

W prawej stajni panują znakomite warunki akustyczne. Są tak doskonałe, że budzą zachwyt znawców, którzy sugerują właścicielom obiektu organizację koncertów.

Skłonności do astrologii i magii, jakie przejawiał Krzysztof Ossoliński, ujawniły się również przy budowie Krzyżtoporu. Nad wejściem w wieży bramnej umieszczono hieroglif przypominający stylizowaną literę W. Ma ona symbolizować, zgodnie z księgą kabały, wieczne trwanie tego miejsca. Inni dopatrują się w niej herbu Habdank.

Krzyżtopór miał mieć podziemne połączenie z Ossolinem. Ongiś Jerzy i Krzysztof jeździli tym lochem do siebie w odwiedziny. Droga ta miała być wyłożona głowami cukru, aby sanie poruszały się łatwiej i szybciej.

W miejscu, gdzie dawniej były wspaniałe ogrody w stylu włoskim i francuskim, znajduje się dziś skromny krzyż upamiętniający kilkudziesięciu więźniów z Ostrowca Św. rozstrzelanych tutaj przez żandarmerię niemiecką w 1944 r. Powodem egzekucji był atak polskich partyzantów na samochód niemieckiego starosty Opatowa, w wyniku którego zmarła ciężarna żona starosty.





reszta w komentach jak sie spodoba

PiranNinja

2013-06-20, 10:48
Zwiedzając kiedyś piwnice z wycieczką z podstawówki, potknąłem się na czymś i wpadłem w jakąś dziurę w ścianie. Rozwaliłem sobie ucho -.- Dziura była pochyła więc to pewnie była jakaś zrzutnia.

eithe

2013-06-20, 11:21
Zamek zniszczony podczas potopu szwedzkiego, podobno szwedzi jakiś czas temu chcieli przywrócić całkowicie zamek do stanu pierwotnego wzamian za 20 letnią dzierżawe, ale chyba z tego nic nie wyszło. Jakieś prace remontowe się tam odbywają, ale na zasadzie konserwacji i wytyczania jakiejś komunikacji dla turystów.

dziedzic1205

2013-06-20, 11:40
Tu ciekawa praca studenciaków:

uzinalldo

2013-06-20, 12:10
Może i zamek nie jest w dobrym stanie, może nie przyciąga większej uwagi z zewnątrz, ale historia tej budowli jest bardzo ciekawa i warta poświęcenia kilku kwadransów na zapoznanie się z nią. Warto też dodać, że podobno Ossoliński wybudowała też ogromny ogród ozdobny na tyłach zamku.

szafirowy

2013-06-20, 13:35
to nie jest zamek tylko PAŁAC

dlugowieczny

2013-06-20, 18:15
huginn napisał/a:

Byłem tam 3 tygodnie temu. Bardzo fajne miejsce. Jak skończą remont będzie wyglądał efektownie.



:-D Byłem tam siedemnaście lat temu. Jeśli do tej pory nie skończyli remontu, to za twojego życia, raczej go nie skończą :lol: