18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kraków - miasto noży.

Kazek2000 • 2014-02-13, 22:13
Witam, Chciałbym Wam przedstawić zdjęcie noża który to możemy podziwiać przy głównym wejściu do sukiennic od strony pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie.

Według legendy, dwaj bracia budowali wieże kościoła Mariackiego. Jeden piękniejszą od drugiego. Z zazdrości brat zabił brata.




remi1982

2014-02-13, 22:25
Kazek2000 napisał/a:

Według legendy, dwaj bracia budowali wieże kościoła Mariackiego. Jeden piękniejszą od drugiego. Z zazdrości brat zabił brata.



I do dziś na mieszkańcach grodu zacnego i jakże czcigodnego, klątwa spoczywa. Potomkowie ich, nożami i maczetami się wyżynać będą, łyse głowy przy tym mając, aż się ani jeden nie ostanie.

urteusz

2014-02-14, 00:36
Niemniej jednak, ma on nieco makabryczną historię, ponieważ okaleczano nim złodziei – recydywistów (oszelmowywano – obcinano uszy). Zajmował się tym kat, w rynku krk było miejsce gdzie kat tego dokonywał.

Taka ciekawostka, co chwila ktoś kradnie ów nóż z myślą, że jest on oryginałem.

al...........10

2014-02-14, 18:56
@up krk to kościół rzymsko-katolicki... Skrót od miasta Kraków brzmi M-ta.

remi1982

2014-02-14, 20:05
alpha10 napisał/a:

@up krk to kościół rzymsko-katolicki... Skrót od miasta Kraków brzmi M-ta.



KRK to wyspa w Chorwacji.

jop-twoju-mac

2014-02-14, 22:20
Także tego w smoleńsku pewnie podobna fazka była :D

IwanMT

2014-02-15, 12:49
A żeś się rozpisał, niesamowicie opowiedziana historia.
Pewnie teraz byś chciał piwo? :cumshot:

dsn

2014-02-15, 13:01
Śpieszę wyjaśnić - otóż Kraków dawno dawno temu był zacnym i znanym miastem handlowym. Wówczas to na rynku powieszono nóż, który miał pokazywać potencjalnym złodziejom i oszustom, że za kradzieże będą obcinać rączki, co przewidywało ówczesne prawo.

A jak będziecie zwiedzać Kościół Mariacki, to na zewnątrz, po prawej stornie, na ścianie, jest powieszona tzw kuna, czyli taka metalowa smycz, za pomocą której przytwierdzano delikwenta za szyję do ściany - celem zrobienia z niego pośmiewiska.

Dziękuję. Ahoj.

clean_east_wood

2014-02-15, 13:10
Ciekawi mnie czy w Krakowie ,a dokładniej czy na dzielnicach gdzie najbardziej się tną można żyć normalnie. Nie obawiając się ,że rano przy wyjściu z domu nie podbiegną do ciebie z kosą.

dsn

2014-02-15, 13:26
Ci co biegają z nożami i ci co uciekają, to nie są przypadkowe osoby.

black88

2014-02-15, 13:29
ch*ja prawda. kasy im zabrakło dlatego jedna jest mniejsza/inna od drugiej.


Krakus76

2014-02-15, 13:53
urodziłem sie i mieszkam w KRK nie pamiętałem o tej legendzie dopóki jej nie przypomniałeś, dzięki

Nuck4d-

2014-02-15, 13:54
O dziwo wrzuca kibic Cracovii :D

Cembrowina

2014-02-15, 14:08
Kościół Mariacki - Dom Latających Sztyletów

krowa19

2014-02-15, 15:41
Legenda:

Według legendy wieże budowali dwaj bracia. Jeden z nich był zazdrosny o postęp prac drugiego i zasztyletował go z zazdrości, a ciało zepchnął do Wisły. Mieszkańcy i inni budowniczowie czekali na powrót majstra, ale się nie doczekali. Nikt nie wiedział, co zrobić z nieukończoną wieżą. Budowniczy bratobójca zarządził, aby wieżę ukończyć na tym poziomie, na którym się zatrzymała. Nie mógł sobie jednak poradzić z wyrzutami sumienia, przyznał się publicznie do swojego czynu, a następnie pchnął się tym samym nożem, którym zabił starszego brata i wypadł z okna wieży.

Ciekawostki:

nóż stanowiący narzędzie zbrodni wisi do dziś w jednej z bram sukiennic (tzw. krzyż sukiennic), naprzeciwko wejścia do
kościoła – na pamiątkę strasznego wydarzenia.