18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kolorowe zdjęcia z 2 wś

Gonczor • 2013-11-24, 02:05
W internecie wylądowało to dość dawno temu, nie widziałem tematu tutaj, jednak jeśli okaże się, ze to nie wina tego, że jestem za głupi na obsługę wyszukiwarki, to wrzucę całość. Na razie na rozgrzewkę pierwsze 2 fotki.

Nie do końca rozumiem opisy po rosyjsku, więc będą lakoniczne:

wszystko zrobione w Anglii i Francji po rozpoczęciu operacji Overlord

Amerykańscy żołnierze podczas posiłku. Po prawej widać lufę karabinka M1 Carbine opracowanego dla oddziałów tyłowych i spadochroniarzy, którzy potrzebowali czegoś lżejszego i poręczniejszego niż karabiny M1 Garand. Jedyne, co jest identyczne w obu broniach to kaliber, oba (ostre) można znaleźć na stronie saguaro mike. W skrzyniach z tego, do czego doszedłem, 4 sztuki amunicji M71 do działa kalibru 90mm




Niezidentyfikowana miejscowość w Anglii, wiosna 1944.


_P...........K_

2013-11-24, 03:06
Jak II WŚ w kolorze, to Adolfa zabraknąć nie może :hitler: :



Gonczor

2013-11-24, 03:09
Fotka true-ziemniaka-z tego, co zrozumiałem, to jakiś most na Tamizie w 1944

Amerykański żołnierz jedzący posiłek na amunicji do prawdopodobnie haubicy kal 155mm M114


Opis:, wieś Hambledon (? - Деревня Хамбледон), Anglia, wiosna 1944 roku.



Murzyn kradnący benzynę (подготовка в высадке-ni ch*ja nie rozumiem) ;) Stradford upon Avon, maj 1944 roku. Kilka słów o Murzynach w armii USA. Teoretycznie traktowano ich wtedy jak ludzi, praktycznie jesdnak byli sprowadzani do roli drugorzędnych patriotów i wykonywali proste zadania na tyłach, zapewniając zaplecze logistyczne. Dla chcących wiedzieć więcej- red ball express


St. Lo po bombardowaniu. Jak się domyślacie budynek w tle to sąd, zaś rozdupczony pojazd z przodu należał do straży pożarnej.


Patrol we Francji


Kapelan udziela spowiedzi. Po lewej skrzynia z amunicją do M1919


Gniazdo z karabinem maszynowym Hotchkiss Mle 14, granatami Stiehlgranate 41 i karabinem o którym ch*ja mogę powiedzieć. Piwo dla tego, kto go rozpozna.




Brzeg Francji rok 1944. Stawiam piwo temu, kto mi powie co to za autko.


Szkopscy jeńcy. Zwraca uwagę ich wiek-ze względu na niedobory w ludziach, zaciągano ludzi, którzy mieli po 16, 17 lat, takich, którzy byli po 50 a także ludzi z terenów wschodnich (tzw. Osttruppen), którzy ochoczo opuszczali szeregi i dołączali do zjednoczonych. Beneficjentem tego rozwiązania był np. Generał Maczek, który mógł dzięki temu uzupełniać straty.


Amerykański P-47 Thunderbolt. Czarno-białe pasy służyły do identyfikacji swój-obcy. Francja 1944


Kolejne zdjecia-osobliwy sposób witania wyzwolicieli. Jak widać Francuzi nawet wtedy podnosili ręce. Na 3 zdjęciu widać czołgi lekkie M3 Stuart









Gubernator Paryża, generał Pierr Koenig (? Пиер Коениг (слева)) sierpień 1944



Generał Quesada dowódca 9 armii powietrznej



Żołnierz w samobieżnej haubicy M7 częstowany przez mieszkańców winem. Francuzi mieli tego niemałe zapasy, przez co zdarzały się problemy z dyscypliną.



Startujący P-38, na pierwszym tle zdobyczny Schwimmwagen





Dziękuję za uwagę

me...........wa

2013-11-24, 09:36
Za każdym razem jak oglądam filmy, zdjęcia, czy czytam o codziennym życiu tamtych lat to się łzy cieszą wolnością. Niby tyle zła, wojny, okrucieństwo, ale mam wrażenie, że ludzie cenili prawdziwe wartości. Kobietom nie wypadało odsłaniać zbyt wiele ciała i mężczyźni je bardziej doceniali. Mężczyźni poświęcali życie dla ojczyzny, dla rodziny.. nie było ifonów, internetu, ludzie nie byli tacy zepsuci. Żona siedziała w domu i gotowała pyszny obiad wyczekując na męża, który jak wracał to ogień w sercach się żarzył. Nie było wszystkiego z plastiku, a miasta były piękne i miały swój urok. Bryczki z końmi po kocich łbach i stragany z warzywami.. No ja po prostu jestem bardzo staroświecka i zniosłabym wiele cierpienia, byleby się przenieść w tamten czas. Mogą być lata 30.

lu...........66

2013-11-24, 09:40
Bardzo fajnie ogląda się takie zdjęcia. Świetnie obrazują tamte sytuacje i w ogóle człowiek ma wrażenie, jak by to się działo przed chwilą :)

Brzydkii

2013-11-24, 09:41
@2up wyjedź do Stanów i dołącz do społeczności Amiszów. Zobaczymy ile wytrzymasz:)

TheBaloonowy

2013-11-24, 09:55
Ten Karabinek o który pytasz to nic innego (a jakże) tylko Mosin Nagant wz. 1891 r.

Zawulon

2013-11-24, 10:06
@TheBaloonowy: a ja mam wrażenie, że to jednak Lee-Enfield Mk I

Tafariel

2013-11-24, 10:09
Borsukkk napisał/a:

@2up wyjedź do Stanów i dołącz do społeczności Amiszów. Zobaczymy ile wytrzymasz:)




Amiszów porównujesz do lat 30? Nie przechodź waść od razu w skrajności bo to znak rozpoznawczy debili.

laska - mosquito

2013-11-24, 10:18
"Kolejne zdjecia-osobliwy sposób witania wyzwolicieli. Jak widać Francuzi nawet wtedy podnosili ręce. Na 3 zdjęciu widać czołgi lekkie M3 Stuart"

Gdzie on tam widzi M3 Stuart, bo ja już oślepłem chyba :roll:

1701

2013-11-24, 10:19
Podejrzewam że jest to włoski karabin Carcano

SickLittleMooCow

2013-11-24, 10:20
zgodzę się z Zawulon'em, ze to jednak Lee Enfield. Jednak ni ch*ja nie bede zgadywal jaki konkretnie model:) Mosin Nagant to nie bardzo, zwlaszcza ze nie pasuje do towarzystwa Hotchkinsa:)