18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kawah Ijen, czyli kopalnia siarki w kraterze wulkanu

Bogusław Łęcina • 2012-08-31, 11:27
Ijen (czyt. idżen) – kompleks czynnych wulkanów we wschodniej części Jawy w Indonezji; zaliczany do stratowulkanów.
Leży na wysokości wysokość 2799 m n.p.m.; składa się z wielu kraterów znajdujących się w starej kalderze o średnicy ok. 20 km; w jednym z kraterów mieści się turkusowe, kwaśne jezioro wulkaniczne o średnicy 1km.

Schodząc na dno kopalni już można się przekonać dlaczego to miejsce nazywane jest „piekłem na ziemi”! Smród siarki wręcz odurza. Jeśli pechowo wiatr skieruje chmurę oparów na człowieka, momentalnie oczy zachodzą mgłą, zaczynają łzawić i ciężko złapać oddech! Jedynie co pozostaje, to próbować wstrzymać oddech i czekać aż wiatr zmieni kierunek… Chusta na twarzy nie pomaga i ciężko jest oddychać. Człowiek chce stamtąd jak najszybciej uciec, ale nie wiadomo dokąd, ponieważ nic nie widać-opary unoszą się nieustannie.
Gdy jednak podejdzie się bliżej „źródła” okazuje się, że ludzie tam pracują bez żadnych zabezpieczeń! Bez masek, kasków, rękawic! Trzymają tylko w ustach kawałek szmatki nasączonej wodą, która ma ich „chronić”…
Ich praca polega odłupywaniu brył siarki, potem załadowują je na kosze, a następnie wspinają się z ciężkim ładunkiem na górę. Na tym jednak nie kończy się praca tych dzielnych mężczyzn- muszą jeszcze wędrować przez ponad 3 kilometry mając ok 70 kg na plecach załadowane w koszach!
Nie robią jednak tego z powodu ogromnego majątku, gdyż za 1 kg dostarczony na dół otrzymują 600 Rupii (w przybliżeniu 22 gr.) czyli za ładunek ok 70kg ok 15zł..

Reszta w komentarzach.

punk-rocker

2012-08-31, 15:57
Bogusław Łęcina,
Drogi Bogusławie, czy idzie gdzieś znaleźć te zdjęcia w większej rozdzielczości?

tosztobartosz

2012-08-31, 16:41
Właśnie wróciłem wk***iony z roboty i dobrze, że trafiłem na ten artykuł. No k***a, czasem mnie poprostu ponosi z narzekaniem :D
Parę lat temu był na ten temat artykuł w National Geo. Widać, że nic się nie zmienia w krajach 3-świata, mimo mediów i wspaniałego, zbawicielskiego oenzetu.. SAD(istic).

dN...........N!

2012-08-31, 16:57
proponuję Wam obejrzeć film dokumentalny "śmierć człowieka pracy", który swoim materiałem obejmuje ludzi pracujących w tej kopalni.

ten film był jeszcze niedawno powszechny w internecie, można go było obejrzeć na youtube i innych portalach, teraz jest wyłącznie do ściągnięcia.



Cytat:

Przyzwyczajeni do wygodnego życia, coraz częściej zapominamy, jak ciężką pracę może wykonywać człowiek. Czy klasa robotnicza wymiera? Czy ciężka praca fizyczna przestaje istnieć, czy tylko staje się niewidzialna?

Austriak Michael Glawogger postanowił zająć się ludźmi, którzy nie korzystają z dobrodziejstw rozwoju technologicznego współczesnej cywilizacji. Rezygnując z odautorskiego komentarza w "Śmierci człowieka pracy" w wysmakowanych obrazach rejestruje nieludzki wysiłek współczesnych, zapomnianych bohaterów. Na Ukrainie oglądamy górników w klaustrofobicznych biedaszybach, wyrywających ziemi pojedyncze grudy węgla. W Indonezji zafascynowani patrzymy na robotników w kopalni siarki, którzy, jak w przedziwnym tańcu, wśród żółtych wyziewów znoszą na ramionach kosze z gorącym złotem. W nigeryjskiej rzeźni stajemy twarzą w twarz z lwem, bratamy się z robotnikami tnącymi na części idące na złom stare tankowce w Pakistanie i cieszymy się z chińskimi hutnikami, mającymi nadzieję na świetlaną przyszłość. Czy taką jak w ostatniej sekwencji, rozgrywającej się w Niemczech, w leniwej atmosferze słonecznego miejskiego parku?




udało mi się znaleść wyłącznie fragmenty bez tłumaczenia, niestety nie można ich wrzucić na sadistic bo za długie :O
basic english required.

Working Man's Death - Lions
watch?v=4Ch8zL2_oWk

Working Man's Death - Brothers
watch?v=nlKrhndjF6k

Working Man's Death - Heroes
watch?v=vWgEzYefFYI

smiechlem

2012-08-31, 17:12
Łęcina, kit to ty możesz wciskać w dupe se, ale nie mi. W gębie to ty dobry jesteś, ale fuszerke opie**alasz jak mało który.

Bogusław Łęcina

2012-08-31, 17:18
_SwK_ napisał/a:

ale fuszerke opie**alasz jak mało który.



Może i robimy ch*jowo, ale kto robi dobrze?!

merh

2012-08-31, 17:34
Łęcina...może nie najtaniej,ale jako-tako! ;)

chocolatepope

2012-08-31, 17:56
Zdjęcia fajne, piwo. A teraz proszę o wideo.

HejterSadola

2012-09-01, 03:13
TyTakTwierdzisz napisał/a:

@up bo k***a teraz powstała jakaś nowa poj***na moda na uwidacznianie swojego kretyństwa pisaniem: "jestę", "hardokrę", "freskię", "umię", "rozumię", to się potem "ludzią" pie**oli jak pisać końcówki wyrazów... Co najlepsze, wychodzą na idiotów, a myślą, że są fajni i oryginalni k***a.



Słyszysz Penerę?

kazik123

2012-09-01, 08:14
ten niebieski płomień wygląda jak w Diablo 3 w 1 akcie ta upadła gwiazda

piernik666

2012-09-01, 14:57
oni po prostu nie wiedza ze taka praca ich zabija wiec paradoksalnie ich nie zabija ;)