18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Kamuflaż termoaktywny "Legwan"

le_Roi_des_fous • 2015-05-11, 20:53
Cytat:

Naukowcy z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej wynaleźli aktywny termochromowy kamuflaż. Dzięki niemu czołg lub transporter będzie mógł zmienić kolor w zależności od temperatury otoczenia. Żołnierze sami będą mogli zaprogramować, w jakiej temperaturze pojazd przyjmie barwy np. pustynne lub zimowe. Wynalazek został opatentowany pod nazwą „Legwan”.
Ten system kamuflażu polega na użyciu specjalnych farb z dodatkiem odpowiednich barwników i różnych substancji o właściwościach termochromowych. Pomalowany nimi wojskowy pojazd zmieni kolor pod wpływem panującej w otoczeniu temperatury – mówi dr Stanisław Maleczek, autor projektu.
Wynalazek został już opatentowany. Inżynierowie zapewniają, że nowa metoda kamuflażu, którą nazwano „Legwan”, daje wiele możliwości. Można bowiem tak dobrać substancje wykorzystywane w farbach, żeby zaplanować, w jakiej temperaturze farba zmieni kolor. Skala jest duża, bo waha się od minus 10 stopni do plus 60 stopni Celsjusza. Oznacza to, że wojskowi mogą wcześniej zaprogramować np. zmianę zielonego koloru czołgu na biały, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej zera.

źródło

Ozajasz

2015-05-11, 20:55
Patent sprzedany do Izraela.

SaveTheTrees

2015-05-11, 21:07
Pomysł niezły, ale obawiam się że jak dobrze słonko przyświeci, to pancerz mógłby się nagrzać na tyle, żeby zmienić barwę na pustynną. A przy silniku to by była katastrofa.

aveyron

2015-05-11, 21:11
super, mam kubek który reaguje podobnie.... nosz k***a szczyt techniki

Ptoon

2015-05-11, 21:11
No nie powiem, pomysł rewolucyjny... 20 lat temu miałem takie resorówki, co jak się je do ciepłej wody włożyło to zmieniały kolor. No i kubków tego typu miałem parę. Zazwyczaj to jest tak, że to długo niedostępna i tajna technologia wojskowa znajduje po wielu latach komercyjne zastosowanie, widzę że w tym wypadku jest na odwrót...

crankshaft

2015-05-11, 21:20
Co z tego, o podczerwieni, radarach nikt nie słyszał czy jak? To by miało rację bytu jakieś pół wieku temu.

inquinabor

2015-05-11, 21:22
Łał !! Szok normalnie, ogniwo peltiera i farba termoaktywna. Same nowości. Ciekawe ile Ci zacni inżynierowie za to kasy siorbneli.

Cały_Idiota

2015-05-11, 21:32
Na polu bitwy to może się obrócić przeciwko wojakom. Pojazd jest ukryty w krzaczorach, zielonkawy kolor idealnie zlewa się z liśćmi, trawą.... a później wyjdzie słońce, trochę przyświeci i im się kamuflaż zmieni na pustynny.

Warunki pogodowe, temperatura otoczenia, nasłonecznienie i kolorystyka terenu działań są tak nieprzewidywalne, że nie da się skutecznie zaplanować zmiany koloru na ten właściwy. Pomijam już to, że w walce z wrogiem uzbrojonym w nowoczesne systemy namierzania zmiana kolorków nic nie da. Piechotę wroga uzbrojoną w broń przeciwpancerną oszukasz, ale już nie nowoczesne kamery termowizyjne.