18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Jak powstają dyski SSDs

Komarzysta91 • 2013-01-17, 11:32
Sadol uczy sadol bawi, tak powstają dyski SSD tak te drogie gimbazy co siedzą w waszych laptopach co starzy wam kupili
Ang wymagany na raczej niskim poziomie



Nawiązując do akcji w filmiku w jednym odcinku Sondy pokazywana była procedura produkcji/projektowania procesorów wg mnie niewiele się różni ew to samo, h*j koniec pisana bo się rozpisałem że ja pie**ole

askar

2013-01-18, 01:13
A tam, mnie tylko by było stać na taki ssd ;)


ramiltor

2013-01-18, 02:50
Obudowy skręcają ręcznie :homer:

jurek91

2013-01-18, 12:13
Ale opłaca się mieć SSD w laptopie, system włącza sie kilka sekund, bateria troszke dłużej trzyma, nie slychac chrupania dysku podczas pracy, tylko ceny tych dyskow nie są wspaniale :)

geniuszę

2013-01-18, 12:21
Pamiętajcie że jak kupicie sobie SSD i HDD to za 5 lat HDD bedzie zapie**alał jak nowy a SSD nie.

konioklonio

2013-01-18, 13:35
@sopeluk: P*****lisz głupoty, od całkiem długiego czasu istnieje komenda TRIM, o której podejrzewam że nie wiesz bo jesteś niedoinformowany, a zapobiega spadkowi wydajności dysku z czasem. Jedyne co przemawia na minus za SSD to ograniczona ilość cykli zapisu pojedynczych komórek pamięci.

Ilhantius

2013-01-18, 15:37
Mam 80gb samsunga na sprzedaż jak by ktoś chciał :)

pietryna

2013-01-18, 17:16
@konioklonio raczej chodzi o to że po 5 latach dysk SSD nie będzie już zapie**alał nigdzie gdyż ulegnie zniszczeniu. Pamięć magnetyczna jak dobrze się z nią obchodzić będzie trwać latami(sam mam dysk już 6 lat - zero bad sectorów jak dotąd). Pamięć flash ma bardzo mało cykli zapisu(odczyt nie ma znaczenia). W przypadku mikrokontrolerów Atmela z rdzeniem AVR(głownie takie znam) producent gwarantuje raptem 10000 zapisów do pamięci. Widzę że w nowszych dyskach jest to tylko 3000-5000 razy. Owszem taka komórka jest śmiesznie mała ale jakby się zastanowić jak dużo danych jest zapisywanych przez komputer ot tak po prostu. Na taki mikrokontroler nie wgrasz programu tyle razy(chyba że służy na uczelni do uczenia - taki można zabić bardzo szybko) aby szybko padł. Prędzej go spalisz.

Faktem jest że jednak inżynierowie opracowują specjalne algorytmy wypełniania komórek tak aby pierwsze uszkodzenia zaczęły się pojawiać jak najpóźniej ale na pewno dyski SSD nie są tak trwałe jak HDD. Ale czy to ma znaczenie w dobie wymiany sprzętu co 2-3 lata(w skrajnych przypadkach - co rok)...