18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach

Ironia

jozin6 • 2013-06-06, 16:17
Ostatnio w niedzielę będą w kościele po zaświadczenie o możliwości bycia świadkiem na ślubie zasłyszałem takie oto ogłoszenia parafialne:

Cytat:

Po mszy istnieje możliwość podpisania się pod petycją dotyczącą zakazu handlu w niedzielę. Niedziela jako dzień święty [...], gorąco zachęcam do złożenia podpisu



Chwilę później kolejne ogłoszenie:

Cytat:

Serdecznie zapraszamy do sklepiku parafialnego gdzie dziś do nabycia [...]


Marllix

2013-06-06, 16:21
Czyli kościół jest poza prawem :)

jyu

2013-06-06, 16:31
...do nabycia gazetka parafialna etc. Kiedy według Ciebie drogi autorze ludzie mają się po to zgłaszać w środku tygodnia? Zakaz handlu w niedziele ma służyć temu, żeby nikt nie musiał iść do pracy i ten kto potrzebuje mógł pójść do kościoła
ah ta błyskotliwość :krawaciarz:

master0romus

2013-06-06, 16:53
jyu napisał/a:

...do nabycia gazetka parafialna etc. Kiedy według Ciebie drogi autorze ludzie mają się po to zgłaszać w środku tygodnia? Zakaz handlu w niedziele ma służyć temu, żeby nikt nie musiał iść do pracy i ten kto potrzebuje mógł pójść do kościoła
ah ta błyskotliwość :krawaciarz:



A w sklepiku parafialnym to nikt nie będzie pracował? Myślisz że ksiądz postawi puszkę i napisze żeby każdy wrzucił tyle ile podane było na produkcie? A może raczej "Co łaska, ale nie mniej niż łączna wartość towaru"

Cabajo

2013-06-06, 18:16
Zakaz pracy dla księży w niedzielę! :mrgreen:

jyu

2013-06-06, 18:43
master0romus,
Cytat:

A w sklepiku parafialnym to nikt nie będzie pracował? Myślisz że ksiądz postawi puszkę i napisze żeby każdy wrzucił tyle ile podane było na produkcie? A może raczej "Co łaska, ale nie mniej niż łączna wartość towaru"


U mnie jest tak:
W kościele jest stoliczek z gazetkami oraz puszka i nikt tego nie pilnuje.
Poza kościołem po każdej niedzielnej mszy stoi ministrant z puszka , ksiądz z gazetkami parafialnymi i koszyczkiem zbierając na jakiś cel i dodatkowo podbiega ksiądz, który właśnie odprawiał msze i urządza pogawędki z parafianami :krawaciarz:

Loaloa

2013-06-06, 20:40
Księża to dopiero muszą mieć dylemat. Wszak w niedziele koszą najwięcej mamony i najciężej "pracują".

Yattaman

2013-06-06, 22:18
Sama nazwa 'Niedziela" wzięła się właśnie od słowiańskiego Nie dzielać, nie pracować :)
Jednak w gospodarce wolnorynkowej pomysł nie do przyjęcia. Tym bardziej, że i tak mamy wiele wolnych dni, już nie mówię o długich weekendach, w których jesteśmy mistrzami Europy.

Fiedos

2013-06-07, 11:48
Te petycje są gówno warte, niech mohery myślą, że coś robią. A widać dawno w kościele nie byłeś, bo raczej nic nowego nie przedstawiłeś.

JądroChaosu

2013-06-07, 17:55
Ciekawe z tym handlem. Przecież tego dnia pracuje dużo więcej innych ludzi, jakoś nikt się nimi nie przejmuje (restauracje, szpitale, tzw służby, elektrownie, wodociągi, budowlańcy, puby itepe itede)

BongMan

2013-06-07, 18:11
Mogą bezkarnie posuwać dzieci, więc mogą też łamać własne zasady. To przecież mistrzowie obłudy i hipokryzji :D

KMD

2013-06-07, 18:15
Jak ja k***a kleru nienawidzę! Zgarnąć ich majątki i zainwestować k***a! (ale najpierw zmienić rząd, bo ten nakradnie większość)
Ksiądz powinien być opodatkowanym zawodem. Przynajmniej gdyby musieli się rozliczać, przeciętny moher uświadomiłby sobie, ile oni zarabiają...

gosiaaczek

2013-06-07, 18:32
trzeba na świadka mieć jakieś zaświadczenie? Ja księdza pytałam i mówił że nie jest to konieczne..

pawel-jwe

2013-06-07, 18:36
jozin6 napisał/a:

w kościele po zaświadczenie o możliwości bycia świadkiem na ślubie


To ja Cie może zdenka uświadomię w tym temacie (a wiem bo sam miałem ślub w zeszym roku, a świadkiem byłem 3 lata temu) - NIE TRZEBA ŻADNEGO ZAŚWIADCZENIA ŻEBY BYĆ ŚWIADKIEM NA ŚLUBIE KOŚCIELNYM
Dokładniej, to wprowadzone kilka lat temu nowe prawa kościelne odnośnie ślubu (związane z tym że zawierając ślub kościelny zawierasz też od razu cywilny):
1. Nie trzeba żadnych zaświadczeń że możesz być świadkiem
2. Świadkiem może być KAŻDY (nawet 2 kobiety albo 2 facetów) i co lepsze...
3. ... świadek nie musi być wyznania katolickiego (nie musi mieć ani chrztu ani innych bzdur...)
4. W związku z powyższym świadek nie musi być po spowiedzi
5. Świadek nie musi brać żadnych szkoleń i kursów przedmałżeńskich itp...

Więc na przyszłość dla wszystkich biorących ślub kościelny: za świadków możecie wziąć kogo tylko chcecie bez żadnych ograniczeń i narzuceń i ksiądz nie może wam odmówić (ale że nierzadko stare przedpotopowe klechy lubią się czepiać to polecam zgłosić to do wyższej instancji ;) a nawet do odpowiedniego urzędu gminu ponieważ jest to niezgodne z przepisami o ślubach cywilnych który jest już teraz zawierany w kościele)

jozin6

2013-06-07, 18:44
pawel-jwe,
Cytat:

NIE TRZEBA ŻADNEGO ZAŚWIADCZENIA ŻEBY BYĆ ŚWIADKIEM NA ŚLUBIE KOŚCIELNYM



No właśnie... moim rodzicom powiedział że potrzebuje zaświadczenie, ponieważ wyprowadziłem się z domu i rzadko bywam w rodzinnej miejscowości. No cóż, zaświadczenie załatwiłem, przynoszę i co słyszę?
"Ale przecież nie potrzebujesz zaświadczenia na świadka..."
Ręce opadają. Ale cóż, przyda się za kilka miesięcy jak zostanę ojcem chrzestnym :)