18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Huxley vs Orwell

kelgar1992 • 2012-04-26, 22:37
Kto miał rację?
Wymagana znajomość języka angielskiego. (gimbusy mogą sobie odpuścić)









Polecam obie książki: Orwell Rocznik 84 i Huxley Nowy Wspaniały Świat

lapps

2012-04-26, 23:49
obaj mieli racje, tylko orwellowskie jeszcze nie do konca w zycie weszlo:P

spr

2012-04-27, 05:29
-goyt news-all is well haha dobre.

makabrax

2012-04-27, 09:15
@spr
nie "goyt news" tylko "govt news" skrót od goverment czyli rządowe wiadomości...

imo książka Huxleya sprawdziła się bardziej, może gdyby ZSRR się nie rozpadło to byśmy byli kontrolowani jak u Orwella...

Max Ibuprom

2012-04-27, 18:59
Już jesteśmy tylko w sposób którego większość nie dostrzega-taka była idea. Klasa robocza stanowi za potężna grupę i dlatego trzeba ją usiodlić podstępem tak żeby ise nei zbuntowała. Jak z bydłem, które do ostatniej chwili nie wie co jest grane, aż nagle jest zamykane w klatce i jest już za późno na bunt... Nasza cywilizacja stoi na progu tej klatki, jeszcze chwila i wszyscy się ockną w jakie wdepneliśmy gówno i jak się daliśmy zrobić :*

I nie winie ludzi. Zawalili nas pracą, obowiązkami, zmartwieniami, a kapkę czasu wolneog jaki nam pozostał wypełniła płytka i łatwa rozrywka...

Najgorsze jest to że mimo że wielu ludzi ma jakąś tam świadomość gdzie to zmierza, ale albo im się podoba przejęcie inicjatywy przez kogoś innego, albo dali sobie wmówić że to jest jedymny sposób na istnienie cywilizacji-wiec nic nie robią i nie zastanawiają się nad konsekwencjami, bo te sa przerażające... Cóż, od bydła się nie wymaga żeby myśłało, bydło ma harować za jedno koryto żarcia...


Kiedyś jak miałem może 15-16lat tyo przeczytałem 84 i powiedziałem komuś "po przeczytaniu tej książki az chce isę żyć i docenia nasz świat/ustrój" -teraz wiem jak bardzo wtedy nie rozumiałem co się dzieje i jak byłem naiwny-dobrze że sa ludzie którzy sa mądrzejsi odemnie i sami doszli co jest grane, a potem podzielili się ze mną tą wiedzą. Naszczęście mam na tyle otwarty umysł że dałem sobie przemówić do rozsądku, ale ilu ludzi albo jest zaślepionych albo amją to głęboko w dupie... :(

Liluh

2012-04-28, 15:06
Max, dziecko

nie robocza, a robotnicza, robocza to może być godzina. Usiodlić to możesz konia osiodłać, a tu chodzi o usidlenie...

abstrah*jąc jednak od tego

Autor komiksu najwyraźniej nie żył w systemie totalitarnym albo autorytarnym. Ja jeszcze zdążyłem i Orwell ma całkowitą rację. Skoro piszecie, że nie do końca jego wizja została zrealizowana to żyjecie w nieświadomości. Była realizowana wielokrotnie, w różnych krajach. Huxley też ma oczywiście rację, ale tylko w odniesieniu do spauperyzowanego świata cywilizacji "Zachodu". Jego wizja dotyczy społeczeństw uznawanych za wysoce rozwinięte, gdzie obywatele opływają w luksusy.

Wszystko to, to tylko licentia poetica. Natura obdarzyła nas mózgami, z których można w sposób nieograniczony korzystać. Kto chce być bydłem, ten będzie. Nie samą pracą i serialami typu "Ukryta prawda" człowiek żyje...

Max Ibuprom

2012-04-29, 12:52
Ile lat miałes okazje pożyć w prawdziwej komunie...? raczej byłeś wtedy szczylem także nie staraj się budowac swojego autorytetu takim tekstami jak powyżej...

Zależy jak rozumieć już jesteśmy, a nie jesteśmy. Dla mnie nie jesteśmy dlatego że większość jest przekonana o życiu w "wolnym" państwie rządzącym się demokratycznymi wartościami, dbającym o swoją suwerenność. Po za tym państwo JESZCZE nie wchodzi tak bezczelnie w życie prywatne i jak narazie praktykuje umiarkowaną inwigilację-i ja pisze o tendencji globalnej EU/US/Azja. Widać Ty wolisz rozdzielać, a właśnie "odgórny" koncept jest taki żeby stworzyć jedną wielką nację która stłamsi każdy ruch oporu w zarodku. Oczywiście nacja która się tworzy nie jest taka jak powinna być, a jest sztucznym wytworem globalnej elity. Nie będzie się gdzie schować, ludzie będą przemęczeni pracą, przestraszeni siłą państwa niezdolni do organizowania grup oporu i łączenia się we wspólnoty o co odpowiednie pranie mózgu zadba. Już widać tego efekty-lduzie sa przekonani o własnej indiwidualnośći, mają niepohamowańa potrzebe wyższości nad innymi. Ciągłą chęć udowadniania czegoś sobie i innym żeby choć zbliżyć się do autorytetów którymi są karmienia, a które sa tak delaeko od źródła i prawdziwej natury człowieka.

Myslę że to jest największa i zarazem najstraszniejsza broń-ludzie sa zaślepieni nienawiścią, nei szanują siebie więc nei szanują innych. To nie jest nasza natura, to jest pranie mózgu które nam urządzili Ci w których jest to interesie. Efekty widac choćby na sadisticu...

verrnume

2012-04-29, 23:01
Ciekawe ze wszyscy mowia o Huxley'u i Orwelllu, a zapominaja ze obaj panowie zainspirowali sie ksiazka ktora powstala za nasza wschodnia granica napisana przez Zamiatin'a pod tytulem "My" napisana w 1921roku .
Rowniez polecam.

dwakilo

2012-04-29, 23:09
Świetne książki. @autor książka Orwella ma tytuł "Rok 1984". Ale to pewnie małe twoje przeoczenie. Jak czytałem tą książkę w wieku 14 lat to miałem wypieki na twarzy.

Pleso93

2012-04-30, 00:34
lapps napisał/a:

obaj mieli racje, tylko orwellowskie jeszcze nie do konca w zycie weszlo:P


Nie? A Korea Pn, Chiny, Afryka?

Stalovy

2012-04-30, 11:47
cholera, jestem gimbusem, bo przewinąłem... :(