18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Husaria

n00ber1 • 2013-04-09, 12:27
Skleiłem film o Husarii. Temat nie nowy, ale może komuś się spodoba.

Film na YouTube nazywa się "Husaria - Amor Patriae Nostra Lex"

n00ber1

2013-04-09, 16:34
jjacekk15 napisał/a:

http://www.wykop.pl/link/1473113/husaria-amor-patriae-nostra-lex/ "skleiłem"??



Tak to jest moje konto z wykopa.
Ja robię coś czasem 4 fun i nie mam jak dotrzeć do ludzi więc wrzucam na takie serwisy. Jak widzisz temat na wykopie i tutaj jest z tego samego dnia.

Mormo151

2013-04-09, 16:39
"Patrzcie jak elegancko napie**alaliśmy ciapatych. Żadne k***y nam nie podskoczyły w całej zj***nej europie. Byliśmy potęgą nie do rozj***nia! Za Husarię zawsze piwo!" .. Powiedzial Wujo Adolf :P

PGY

2013-04-09, 16:45
Jak husaria wjeżdżała na pełnej to nie było ch*ja we wsi. Kązdy rusek, niemiec czy ciapaty była dupa cicho. Zawsze się tym jarałem, jaram i będę jarać. Poza tym kiedyś w ogóle byliśmy zajebistą potęgą. Tylko szkoda że to było kiedyś.

wujcio

2013-04-09, 16:53
Już zaczynają się żałosne teksty pseudo-nacjonalistów nazywających się patriotami, że Polska potrzebuje Korwina i monarchii!! Że musimy mieć bombę atomową, że rewolucja, że wojna z Rosją..że bla, bla, bla CIEMNIA UMYSŁOWA DO SZEŚCIANU OGÓLNIE...

Najpierw do książek, artykułów i różnych innych rzeczy pozwalających ustanowić własne poglądy i mieć pojęcie(jakiekolwiek) o współczesnym świecie, a nie być lemingiem z deficytem umysłowym słuchającym jakiegoś "inteligentnego" Pana z ONR. Powielającym to co zasłyszał w necie i co jest na topie samemu nie wiedząc o co w tym wszystkim tak na prawdę chodzi.

Idioci się wypowiadają, a nie wiedzą co gadają!

Polska w czasach swojej świetności czyt. złotego wieku XVI była mocarstwem, ale nie była w Europie najsilniejszym państwem !! Była mocarstwem, ale tylko regionalnym. W porównaniu do Francji , Anglii czy nawet z Hiszpanami nie bylibyśmy w stanie konkurować. Wszystkie technologiczne nowiny tamtego okresu były zapożyczane z zachodu do Polski, a nie na odwrót(tak jest do dziś).

Autor filmu : Skoro pokazujesz sceny z Ogniem i Mieczem, to pokazuj mapę z tamtego okresu, a nie z okresu po Potopie Szwedzkim.

@PGY : w okresie używania formacji husarii nie walczyliśmy z Niemcami i nie byliśmy zajebistą potęga, także uspokój dupe :)

kermiot

2013-04-09, 17:09
nieuki historyczne:)) leje i kwicze..

Eliot Imperio

2013-04-09, 17:14
Skrzydeł nie mieli, ale to musiałbyć piękny widok jak szli w szpicy na wroga. Sialiśmy k***a postrach. Nikt nam nie był w stanie podskoczyć, dopiero sk***iele zebrali się w kupe żeby nam dojebac- a wiadomo, że to się nie liczy i tak sie nie robi. ch*j w dupe każdemu sceptykowi, poza tym jestem zdania, ze każde państwo które by znajdowało się w naszym położeniu geograficznym też mialoby przej***ne na przestrzeni wieków i niech ktoś powie, że nie. Dajcie nas w miejsce amerykanow czy hiszpanów a ich w nasze i wyglądaliby jeszcze gorzej niż my dzisiaj. To przez położenie i niepisaną granice Zachód-(dziki)wschód mamy tak przej***ne.

zajete1

2013-04-09, 17:31
WujekAdolf napisał/a:

Patrzcie jak elegancko napie**alaliśmy ciapatych. Żadne k***y nam nie podskoczyły w całej zj***nej europie. Byliśmy potęgą nie do rozj***nia! Za Husarię zawsze piwo!


Powiedział k***a wujek adolf :amused:

joy8ko

2013-04-09, 17:44
Bardzo dużo informacji o husarii można wyciągnąć z filmików Jędrka - polecam.

co do szabli - husarze walczyli szablami po złamaniu pik

co do skrzydełek - były używane w walce(!) tylko przeciwko pewnym plemieniom ciapatych używających lassa jako broni na kawalerie(a raczej kawalerzystę), były używane b. rzadko , jednak taki wizerunek zapadał bardzo w pamięć, więc potem tak się przyjęło.

fakty które mnie najbardziej rozwalały, to rekordowe przebicie ( zdaje się 6 albo 8 naraz ) rekordowe zwycięstwo (kłuszyn - wcale nie kircholm) i to co powodowało największy niecny uśmiech pod nosem - niektóre formacje najemników (na wojskach zaciężnych głównie opierały się siły Szwedzkie) miały w swojej umowie podpunkt, w którym dobitnie stwierdzali, że na husarie nie idą choćby ch*j na ch*ju stanął ;)

Wujcio - śmiem twierdzić, że się mylisz, i dalibyśmy rade wtedy z wszystkimi - nie było prób , bo nie mieliśmy takiej gadany u papieża ( zresztą , wiadomo jak to wtedy było z papiestwem.. ) by nam pozwolił zaatakować inne Chrześcijańskie państwo, zresztą, w XV-XVI wieki Anglia i Francja były zajęte lizaniem dup po 100letniej, Hiszpanie r*chali latynoski ( i głównie mieli flotę, nie wojska lądowe,poza tym, może i byli bogatsi wtedy od nas, ale wtedy gospo nie było tak ważne jak teraz- jak już to stwierdzili, teraz wygrywa się zasobami..wtedy j***niem dzidą przez kark)... przejechalibyśmy się po europie wtedy, niczym ruscy mogliby teraz.

Za Husarie duże zimne z pianką !
btw, one more time - polecam Jędrka z zamku ;)

NiveusVenimus

2013-04-09, 18:03
Tylko, że Szwedzi byli na tyle mądrzy, że Polskę, polaczkami podbili. :)
Typu Radziwiłł, wystarczyło podpuścić magnatów czy szlachtę, zachęcić złotem i zwiększeniem znaczenia rodziny/rodu i Szwedzi pół Polski mieli. :/
Teraz kurde to samo, tylko to się politykami nazywa i nie są tak wykształceni jak wtedy szlachta była. :)

Klapu

2013-04-09, 18:06
Jędrek akurat zmienił swój pogląd na husarie, tak na marginesie :)

Aktualnie największym autorytetem w tej dziedzinie jest dr Radek Sikora. Ma pełno artykułów, a w sieci można znaleźć nawet jego pracę doktorską.

I nie piki, tylko kopie.

A rekordowe przebicie to 6, należy do litwina, zrobił to pod Kircholmem.

I jak poczytacie Sikorę, to znajdziecie jeszcze bardziej rekordowe bitwy - pod Hodowem, 100 na 1. Ale to niech zainteresowani sobie znajdą, reszta i tak ma to w dupie.

Pańcio

2013-04-09, 18:06
Jedna rzecz na temat husarii zakotwiczyła mi w głowie na stałe. Najgroźniejsze legiony najemników, podpisując kontrakt z jakimkolwiek państwem ówczesnym miały zapis, że nie walczą z polską husarią. To daje wiele do myślenia na temat jej siły ( :

Słodki_Wacek

2013-04-09, 18:33
Ale chyba najzajebistrza to była bitwa pod Kircholmem, na 100 martwych naszych padło 6.5k Szwedów :D

Tasiu

2013-04-09, 18:59
Wojska najemne podpisywały umowe pod warunkiem że nie będą walczyć z Husarią ;)

monto

2013-04-09, 19:04
k***a aż ciarki przechodzą

pi...........ta

2013-04-09, 20:23
WujekAdolf napisał/a:

Patrzcie jak elegancko napie**alaliśmy ciapatych. Żadne k***y nam nie podskoczyły w całej zj***nej europie. Byliśmy potęgą nie do rozj***nia! Za Husarię zawsze piwo!



Szkoda że możemy mówić o Polskiej potędze tylko w czasie przeszłym...