18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Holandia będzie mieć ogrzewane i podświetlane autostrady

zapal • 2013-01-12, 21:17


Od połowy 2013 roku w Holandii zacznie być wdrażany inteligentny projekt drogowy, który sprawi, że tamtejsze drogi zaświecą w ciemności, a w asfalcie zostaną zamontowane wskaźniki pogodowe. Co więcej, drogi mają być podgrzewane.

Studio Roosegaarde oraz grupa Heijmans stworzyły projekt Smart Highway, w którym opracowano specjalny świecący proszek mający zastąpić poziome oznakowanie. Będzie on pobierał energię słoneczną, co pozwoli mu działać 10 godzin po zapadnięciu zmroku.

Świecące oznakowanie dróg ma pozwolić na wygenerowanie sporych oszczędności na energii elektrycznej używanej do oświetlania sieci drogowej. Pasy na drogach będą widoczne dzięki pokryciu specjalną farbą.

Specjalna farba ma być również wykorzystywana do malowania markerów na drogach, np. w kształcie płatków śniegu. Gdy temperatura spadnie poniżej pewnego punktu, obrazy będą widoczne i ostrzegą, że droga prawdopodobnie jest śliska. Pierwsze kilkaset metrów świecącej drogi wraz z markerami pogodowymi pojawi się w połowie roku w prowincji Brabant.

Pa...........30

2013-01-13, 01:47
jaranie wplywa na kreatywnosc

kamuha

2013-01-13, 01:56
Arashel napisał/a:

Zanim się poleje niezliczona rzesza błyskotliwych i oryginalnych uwag dotyczących tego kiedy to będzie u nas, pranę zwrócić wam uwagę że Holandia należy do krajów typu: Wjeżdżam do Kraju, rozpędzam się na autostradzie, 30min później docieram do granicy po drugiej stronie.
Jakby Polska była wielkość Mazowsza to też sobie byśmy mogli takie cuda sprawić.



musiałem to skomentować.
Nie. Oni po prostu nie dają z siebie zrobić niewolników i parobków. Poniżej kilka przykładów.


Moje dłuugie wypociny napisałem ponieważ wśród sadoli są również tacy którzy używają głowy nie tylko do jedzenia i wierzę jednak że mamy wpływ na to co nas otacza. Im wiecej osób będzie miała świadomość tego w czym żyjemy tym lepiej.

Myślę że chociaż takie pomysły są fajne to możemy je pozostawić póki co w sferze marzeń. Tak to jest jak się żyje w ciemnogrodzie. Nawet jeżeli wszyscy zarabialibyśmy po 20 tys na rękę to mogę was zapewnić że nie będziemy zamożnym narodem.

Prosty przykład to rachunki za prąd , gaz , wywóz śmieci, czy wodę.
Prąd , gaz- od pewnego czasu w większości już są sprywatyzowanymi spółkami , zakłady komunalne i wodociągi w chwili obecnej się prywatyzuje - w efekcie koszty wywozu śmieci czy woda w ciągu roku wzrosły w niektórych miastach kilkukrotnie. Główny powód prywatyzacji który się podaje to "polepszenie jakości usług poprzez zarządzanie ". Nie zauwazyłem aby prąd był bardziej prądowy, a gaz palił się cieplejszym płomieniem po sprywatyzowaniu. Tak samo nie zauważyłem żeby woda miała jakieś nadzwyczajne właściwości lecznicze po sprywatyzowaniu, bo starej nic nie dolegało (Jako państwowa była zajebista i smaczna). Zauważyłem natomiast że tendencję do podnoszenia cen za w/w.

Czemu to piszę? jedynie po to aby pokazać jaka jest różnica między naszym zielonym ekonomicznie krajem a innymi zakątkami świata gdzie nie dano się wyr*chać bez mydła.
Mój przypadek z przed 3 dni.
Spędzam średnio w roku 2-3 miesięcy na szkoleniach poza granicami naszego pięknego kraju. Jako że spotykamy się jako ludzie z każdego zakątka na tej ziemi toteż wymieniamy swoje spostrzeżenia dot. różnic.

Kilka dni temu poruszylismy temat ogrzewania.
Zapytałem Aleksandra z Quebec czy mają centralne ogrzewanie u siebie w Kanadzie.
Odparł że tak, że jest to wygodne , fajne, ale drogie a że mają teraz kryzys (który na marginesie praktycznie ich nie obchodzi)
dlatego jest to swego rodzaju luksus i wszyscy przerzucili się na grzejniki elektryczne bo to nic nie kosztuje.
(byłem w lekkim szoku, nie przejmują się elektryką bo jest praktycznie darmowa)
po kilku minutach stary Fabio (Włochy) rzucił hasło : a wiecie że w Hiroszimie chcą znowu włączyć reaktor atomowy? przeciez to straszne!!

na co Jorg (Niemcy ) że przez Hiroszimę u nich zamknięto kilka elektrowni atomowych co doprowadziło do kilkukrotnych podwyżek cen prądu do tego stopnia że w tej chwili rachunki są dla nich zauważalne (wnioskuję z tego że do tego czasu było to na podobnym poziomie jak w Kanadzie).

Dlaczego to napisałem? ponieważ prąd osiąglął u nas ceny z dupy wzięte.
Nie kalkuluje się nam ogrzewanie domów elektrycznie, a na wioskach od kilku miesięcy po 22giej godzinie wyłącza się latarnie ponieważ gminy, wioski i miasta nie mają kasy na rachunki.

Zwróćcie uwagę że w małej Belgii autobany do tej pory były oświetlane, w Holandii chcą zrobić ogrzewanie elektryczne, bo oni również mają prąd na normalnym poziomie.

Dużo czasu minie zanim w naszym kraju zacznie się myśleć poprawnie. Odnoszę wrażenie że ci którzy mogli to zaj***li co się dało prywatyzując własność publiczną pod przykrywką nierentowności. Problem ten dotyczy wszystkich gałęzi gospodarki, a energetyka jest jedną z nich.
Oczywiście atom moglismy miec już 20 lat temu , ale ówczesna władza doszła do wniosu że lepiej kupować okazyjnie energię od przyjaciela ze wschodu.

Nie wszystko co państwowe było złe. Na pewno zarządzanie było do dupy, ale prywatyzacja zakłądów publicznych pośrednio wpłynęła na uwolnienie cen usług. W efekcie im więcej będziecie zarabiali tym wyższe ceny firmy będą windowały za swoje uslugi. Prąd, gaz, woda, śmieci, etc. etc.

koniec.

hienamas

2013-01-13, 02:48
I tak będą 10 razy tańsze niż nasze

Ork.Fajny

2013-01-13, 10:01
kamuha, o czym ty w ogóle piszesz? Jak to się ma do mojego postu...?

Ale okej... Odpowiem: Zajebista prywatyzacja kiedy to nadal rząd/urząd miejski za ciebie decyduje która firmę wybrać do wywozu twoich śmieci, zajebista prywatyzacja kiedy musisz płacić ekstra za swoją usługę, czyli prąd który twoje firma wytwarza dla innych i równie zajebista prywatyzacja się stała gdzie zakłady komunalne przejęły te same mordy co za PRLu w nim siedziały... Więc to nie firmy podnoszą ceny bo chcą, podnoszą je bo albo zmusza ich podatek do tego albo bo nie dostaną kontraktu od urzędników, a ci wolą jak ty zapłacisz więcej bo wtedy więcej trafia do ich kieszeni...
Nie wiem w ogóle o co chodzi z niewolnikami. Holendrzy sami lubią socjał i też się pakują w ten niewolniczy tryb. To że k***a paru gejów może się ochajtać i możesz kupić skręta nie robi z nikogo człowieka wolnego...
Co do energii i atomu to twoja nagonka na prywatyzację jest słaba. W USA istnieją tylko prywatne eletrownie, które zasilają miasta taniutką energią. Wystarczyło tylko ich nie gnębić podatkami, regulacjami i hasłem "uczciwej" konkurencji.

Jesse.Pinkman

2013-01-13, 10:53
headowsky93 napisał/a:

W erze eksploatacji kosmosu dostępne w Polsce odcinki tras tego typu.



Ty przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś i wstaw tam brakujące słowo bo w tym momencie ni ch*ja nie jestem w stanie zrozumieć sensu twojej wypowiedzi. Pewnie nie tylko ja.

Ly...........er

2013-01-13, 10:57
Arashel a co zlego w państwie ktore zamiast rzucać kłód pod nogi prowadzi Cię za rączkę?jak dla mnie troche przesadzasz ;-) nie wolałbyś żyć w takim państwie i wiedzieć ze wystarczy do dziesiątego?
mam wrażenie ze gdyby w Polsce cos takiego zrobic to zabrakloby tego świecącego proszku,autostrada bylaby 4 razy droższa niz ta w Holandii a po roku wymagałaby remontu 8-)

Ork.Fajny

2013-01-13, 12:23
Lysander napisał/a:

Arashel a co zlego w państwie ktore zamiast rzucać kłód pod nogi prowadzi Cię za rączkę?


Błędne rozumowanie. Tylko państwo które prowadzi za rączkę rzuca kłody pod nogi. Bo jeśli chcesz zrobić coś samemu to im to nie pasuje i będą twoje prywatne decyzje blokować, bo system polega na tym że tym swoje dobra oddajesz by to oni zarządzali i braliod tego jakąś prowizję. Jeśli sam chcesz to zrobić to prowizja dla nich nie ma miejsca i z tego powodu tworzą przymusowe prawa i regulacje. Np. przymus szkolnictwa, ubezpieczenia to dobry przykład. Jeśli nie chcesz robić to państwowo to możesz prywatnie, ale raz że lekarz jest obłożony tysiącami nękań przez urzędników a dwa nadal ty musisz płacić składkę dla państwa.
Państwo które się tobą nie opiekuje wychodzi z założenia że jesteś dorosły i sam wiesz jak wszystkie swoje dobra ulokować. Jedyne co robi takie państwo to chroni cię przed występkami innych obywateli i armią wrogich państw.

Lysander napisał/a:

nie wolałbyś żyć w takim państwie i wiedzieć ze wystarczy do dziesiątego?


Żadne państwo nie jest wstanie tego zapewnić. Każde może upaść, zbankrutować i zostawić wszystkich na lodzie.

Lysander napisał/a:

mam wrażenie ze gdyby w Polsce cos takiego zrobic to zabrakloby tego świecącego proszku,autostrada bylaby 4 razy droższa niz ta w Holandii a po roku wymagałaby remontu 8-)


A to właśnie dzięki państwu opiekuńczemu.

Ly...........er

2013-01-13, 13:33
Zacznę od tego ze nie miałem na myśli Polski,bo to nie jest państwo opiekuńcze w toku rozumowania normalnego człowieka. Czujesz żeby państwo się tobą opiekowało?Jak dla mnie to opiekuje się ono nami tak jak PKP swoimi klientami.Są i będą bo wyboru nie mają :lodowka:

Miałem na myśli Szwecję która posunęła się dużo dalej w opiece nad obywatelami .Są oczywiście negatywne aspekty ale szaraczkowi żyje sie po prostu lepiej ;-)
Od państwa wymagam tego żebym wykonując swoja prostą prace nie musiał się martwic pierdołami,żebym idąc do lekarza do niego się dostał zanim umrę.Po prostu normalności.

Cytat:

Żadne państwo nie jest wstanie tego zapewnić. Każde może upaść, zbankrutować i zostawić wszystkich na lodzie.



Racja,ale niektórym jest do tego bliżej, a innym dalej . Zakładając ze Polska wejdzie do strefy euro,to będzie pierwsza do odstrzału.Ale czy to ważne?Nasi zidiociali politycy będą zarabiali w ojro i się ta myślą podjarali tak bardzo ze nie odpuszczą.

Cytat:

A to właśnie dzięki państwu opiekuńczemu.



raczej dzięki przekrętom,ustawianiu znajomych na stołkach i temu ze kazdy chce sobie jak najwiecej naskrobać z państwowej rzepki

czaki126pl

2013-01-13, 13:37
Fotoradary jak fotoradary ale najwięcej km płatnych dróg co o tym powiecie ? :D

grabi15

2013-01-13, 13:50
W 2013 roku w Polsce przybędzie 100 km autostrad (chiny w 2012 11 tys. kilometrów 4-5 pasmowych 1 tor) i zacznie być wdrażany inteligentny projekt drogowy, który sprawi, że tutejsze autostrady zostaną zmodernizowane do 2 pasmowych autostrad, które nie zaświecą w ciemności ale w asfalcie zostaną zamontowane dziury wskazujące stan nawierzchni. Co więcej, drogi mają być bezpieczne dzięki zastosowaniu nowych ograniczeń co do prędkości. Pasy na drogach będą widoczne w dzień dzięki pokryciu specjalną farbą. Specjalna farba powinna wytrzymać 2 lata zanim odpadnie od nawierzchni.

Ork.Fajny

2013-01-13, 17:24
Lysander napisał/a:

Zacznę od tego ze nie miałem na myśli Polski,bo to nie jest państwo opiekuńcze w toku rozumowania normalnego człowieka. Czujesz żeby państwo się tobą opiekowało?Jak dla mnie to opiekuje się ono nami tak jak PKP swoimi klientami.Są i będą bo wyboru nie mają :lodowka:


No właśnie braki wyborów to cecha państwa opiekuńczego. Oddajesz swoją wolność w przekonaniu że człowiek który jest tak samo obdarowany przez los w rożne cechy jak ty, będzie lepiej od ciebie wiedział co zrobić.
I czuję że się państwo mną opiekuje. Np. Kiedy dostaje mandat za brak pasów, kiedy dowiaduje się że muszę płacić składkę na różne rzeczy i w paru innych rzeczach też.

Lysander napisał/a:

Miałem na myśli Szwecję która posunęła się dużo dalej w opiece nad obywatelami .Są oczywiście negatywne aspekty ale szaraczkowi żyje sie po prostu lepiej ;-)


Masz bardzo mylne pojęcie o Szwecji. Ludzie tam żyją zwykle na niskim poziomie. Powyżej żyją tylko potomkowie dawnych większych rodów szlacheckich. Reszta jest łupana przez rząd jak wlezie i para się pracą i oszukiwaniem na podatkach by jak najwięcej dla siebie zostawić.
Poza tym Szwecja jest krajem po-królewskim który nie doświadczył dwóch wojen na sobie a na jednej się wzbogacił. Złoto króla które mieli i te które zyskali na handlu surowcami w czasach wojen służą im teraz za rekompensatę socjału. Kiedy złoto się skończy to kraj upadnie jak Grecja.

Lysander napisał/a:

Od państwa wymagam tego żebym wykonując swoja prostą prace nie musiał się martwic pierdołami,żebym idąc do lekarza do niego się dostał zanim umrę.Po prostu normalności.


urzędnik jest takim samym człowiekiem jak ty. Skoro ty się nie chcesz martwić to po co ona ma się martwić skoro i tak MUSISZ mu zapłacić a on może udawać że działa na twoją korzyść? Bądźmy szczerzy... Jesteśmy ludźmi. A ludzie są chciwi, przebiegli etc.


Lysander napisał/a:

Racja,ale niektórym jest do tego bliżej, a innym dalej . Zakładając ze Polska wejdzie do strefy euro,to będzie pierwsza do odstrzału.Ale czy to ważne?Nasi zidiociali politycy będą zarabiali w ojro i się ta myślą podjarali tak bardzo ze nie odpuszczą.


Jak spojrzysz na mapę świata to zobaczysz że najdalej jest tym którzy się obywatelami nie "opiekują" na za wielu płaszczyznach...


Lysander napisał/a:

raczej dzięki przekrętom,ustawianiu znajomych na stołkach i temu ze kazdy chce sobie jak najwiecej naskrobać z państwowej rzepki


Nie... To wszystko co oni robili było zgodne z opiekuńczym modelem państwa. Proletariat i kasta robotnicza dawała PRLowi demokratyczną legislację na dowolne działania jako swoich reprezentantów, to ci tworzyli prawa zgodnie z pozwoleniem.