18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Hamulec śmierci

~Polimaty • 2014-10-21, 19:16
Jaki wynalazek uratował ponad 1 milion istnień przez zaledwie 40 lat swojego funkcjonowania? O tym w najnowszym odcinku!



Bibliografia:
Wicher Jerzy, Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 2004.
Wicher Jerzy, Zagadnienia bezpieczeństwa samochodu, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1997.
William Ecenbarger, Buckle Up Your Seatbelt and Behave, 2009.
Technologies to Increase Seat Belt Use -- Special Report 278 (2004)
http://www.nsc.org/safety_road/DriverSafety/Pages/SeatBelts.aspx
http://dlakierowcow.policja.pl/dk/warto-wiedziec/44339,Pasy-bezpieczenstwa.html
Stosowanie pasów bezpieczeństwa w Polsce w 2013 roku, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, http://www.krbrd.gov.pl/images/Pasy%20bezpieczenstwa%20raport%20KRBRD2.pdf

Bladess

2014-10-21, 20:58
i jedyny youtuber którego nie mam w ignorowanych na sadolu...

Niedorozjebywalny

2014-10-21, 21:02
mnie tam ten typ wk***ia ostatnio w tv go widzialem i pie**olił od rzeczy

janusz2222

2014-10-21, 21:07
Szczerze mówiąc lubię go, myślałem że to taki samozwańczy talent, ale trochę inaczej teraz patrzę na niego jak dowiedziałem się kim był jego ojciec ;) Ale tak czy inaczej jest to genialny przykład na to że talent jest dziedziczny, i że nie musi być przez ojca na siłę wciskany do TVP. :D

MarcinWrc

2014-10-21, 21:08
@matik1993
Już w starszych konstrukcjach (mowa o autobusach turystycznych/międzymiastowych) można zauważyć pasy na siedzeniach na samym przodzie i na końcu. W nowszych pasy są przy każdym siedzeniu.

Urinal

2014-10-21, 21:13
pkh tyle, że on tak nie powiedział. Powiedział "masę uderzeniową na poziomie 4t", a to już jest termin poprawny.

zaba678

2014-10-21, 21:21
NikeR napisał/a:

Jeżeli chodzi o zapinanie pasów, to są wady i zalety. Zaletą jest wiadomo, ochrona przy kolizjach, czy wypadkach. Wada? Przykładowo, miałeś poważniejszy wypadek i zaczyna palić się pod maską... Stres weźmie w górę i zanim poradzisz sobie z odpięciem pasa minie z minuta... Minuta, podczas której zapewne się zatrujesz, bądź po prostu spłoniesz. Bądź co bądź mam szacunek do pasów, bo uratowały mi życie podczas wypadku. Dwójka pozostałych pasażerów (moja babcia i dziadek) nie przeżyli.



Minuta, której byś nie miał, gdybyś nie zapiał pasów.

Eleir

2014-10-21, 21:22
Tak się składa, że 11 dni temu dzięki zapiętym pasom skończyło się u mnie na złamanym obojczyku (od pasa zresztą). Przy prędkości około 60 km/h wj***liśmy się do rzeki z pionowego brzegu o wysokości ok. 2 metry, bo jakiś jełop ścinał zakręt. Tzn, rzeka ma głębokość ok. 0,5 metra także nie zamortyzowała impetu z jakim jebneliśmy. Kierowcy bez pasów nic się nie stało, trzymał się kierownicy, ja nie zdążyłem w sumie nic zrobić z przodu, a kumpel z tyłu bez pasów złamał przednie siedzenie głową i leżał minutę nieprzytomny na półce bagażnika. Też ma złamany obojczyk i trochę śniaków.

Yomoma

2014-10-21, 21:44
Gość prawi mądrze szkoda tylko że przez ten filmik będzie mniej treści na hardzie :-|

Leginek

2014-10-21, 22:04
"Czytam Wikipedię ładnie uczesany" :D

Loaloa

2014-10-21, 22:09
Cytat:

Jeżeli chodzi o zapinanie pasów, to są wady i zalety. Zaletą jest wiadomo, ochrona przy kolizjach, czy wypadkach. Wada? Przykładowo, miałeś poważniejszy wypadek i zaczyna palić się pod maską... Stres weźmie w górę i zanim poradzisz sobie z odpięciem pasa minie z minuta... Minuta, podczas której zapewne się zatrujesz, bądź po prostu spłoniesz.



Zakładasz zapewne, że ten pożar jest następstwem wypadku. Jeśli nie zapniesz pasów to jest spora szansa, że po zderzeniu będziesz nieprzytomny, albo tak połamany, że i tak nie zdołasz się o własnych siłach wydostać z pojazdu. Z dwojga złego wolę w szoku i stresie odpinać pas, niż otwierać drzwi połamanymi rękami.

Kardio_Error

2014-10-21, 22:20
NikeR napisał/a:

Dwójka pozostałych pasażerów (moja babcia i dziadek) nie przeżyli.


są na hardzie?

Adam1394

2014-10-21, 22:36
Szwagier miał odpięty pas, dachował i latał po aucie. W miejscu kierowcy dach wbity w fotel.
Szczęśliwie przeżył, ocknął się na fotelu pasażera.

Karo7

2014-10-21, 23:12
Moj ojciec wiele lat zasuwal w pomocy drogowej, widzial przynajmniej kilkaset wypadkow z pierwszej reki - z tego co mi opowiadal, uzytecznosc pasow zalezy od okolicznosci i szczescia...wiele bylo sytuacji gdzie pasy kogos dobily, uniemozliwily ucieczke z plonacego/tonacego samochodu, ale rownie duzo bylo przypadkow w ktorych gdyby nie pasy to nie byloby co zbierac. Najlepiej po prostu jezdzic rozsadnie i ostroznie, sam najczesciej uzywam pasow ale to raczej wyrobiony nawyk antymandatowy niz jakies poczucie wlasnego bezpieczenstwa.

co do autobusow/autokarow itp - generalnie od...2007? roku jesli dobrze pamietam jest obowiazek wyposazenia rejestrowanych po raz pierwszy autobusow w pasy bezpieczenstwa - z tym, ze prawnie jest to zagmatwana sprawa, bo dotyczy to chyba tylko tzw autobusow dalekobieznych, no i jak juz wspomnialem - rejestrowanych po raz pierwszy. Obowiazek zapinania pasow przez pasazerow jest - jesli sa pasy. Wybaczcie, nie pamietam dokladnie tego zagadnienia.