18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Georges Méliès - The Man With The Rubber Head (1901)

Be...........oo • 2012-10-07, 08:26
Georges Méliès - The Man With The Rubber Head (1901)
(oryginalnie "L'homme à la tête de caoutchouc")

Krótkometrażowy, niemy filmik, a właściwie sztuczka filmowa pochodząca z roku - uwaga - 1901.



Jej autorem jest Georges Méliès:



najbardziej znany z "Podróży na Księżyc" (1902):



Georges Méliès był francuskim iluzjonistą, reżyserem i producentem filmowym, pionierem kina, karykaturzystą. Nazywany "magiem kina" i "czarodziejem ekranu". Prekursor kina wyłącznie rozrywkowego, wizjoner, geniusz, wyprzedzający swoją epokę o dekady.

Za wiki: "Filmy Méliès oparte są na cudowności, zawierają liczne triki filmowe, tematykę baśniową. Reżyser tworzył też rekonstruowane aktualności (np. film Koronacja Edwarda VII) oraz adaptacje literackie. Własnoręcznie projektował i tworzył kostiumy i dekoracje do swoich produkcji. Część filmów sam ręcznie kolorował."

W swoim życiu wyprodukował i nakręcił około 500 krótkometrażowych filmów jak "Człowiek z Gumową Głową" ale większość została zniszczona. Do naszych czasów zachowało się zaledwie kilkadziesiąt. Ponieważ życie jest kurewsko niesprawiedliwe, Méliès koniec końców zbankrutował i umarł w przytułku bez grosza przy duszy.

Według mnie pan Méliès zasługuje na to, aby szerzyć jego twórczość gdyż nawet przy dzisiejszych standardach większość jego sztuczek robi wrażenie. (Pomyśleć, jak działały na wyobraźnię na początku XX wieku, kiedy nawet fotografia była w powijakach. Dla lepszego odniesienia dodam, że słynne "Wyjście Robotników z Fabryki" braci Lumiere datowane jest na 1895 rok).

Dla zainteresowanych, kilka innych sztuczek, które udało mi się znaleźć:

1. The Four Troublesome Heads (1898):


2. One Man Band (1900):


3. The Music Lover (1903):


Na koniec najdłuższy "A Trip to the Moon" (1902):
(Zignorować komentarze po francusku, no chyba że ktoś rozumie - to świetnie :mrgreen: Komentuje wnuczka Meliesa):

Pa...........an

2012-10-07, 09:12
Facet był geniuszem. Miał wizję na kino i mnóstwo zajebistych pomysłów. Wyprzedzał swoje czasy, to pewne.

honecker

2012-10-07, 10:46
A ja ze swojej strony polecam film "Hugo i jego wynalazek" (2011) w którym jednym z bohaterów jest wspomniany Pan.

li53cz3k

2012-10-07, 11:25
@up Dokladnie. Film wart obejrzenia. Mozna w nim zobaczyc wiecej sztuczek Georga Melies.

grot

2012-10-07, 14:27
Efekty lepsze jak w polskich filmach po dziś dzień.

tomekjah

2012-10-09, 16:34
Jeśli już siedzimy w takim "klimacie" polecam film "Pies andaluzyjski".
A ten ostatni filmik, to z tego co mi wiadomo to pierwszy film sajens fikszyn :)
Bardzo fajny artykuł, filmiki świetne, piwko dla autora !

Be...........oo

2012-10-09, 17:38
"Pies Andaluzyjski", proszę bardzo:

Rhox napisał/a:

1929 - Un Chien andalou

Pierwszy w historii film który zapoczątkował kino surrealistyczne. Reżyseria Salvador Dali i Luis Buñuel.

Ciekawy filmik ;-)



Przepraszam za zwolnienia ale nie mogłem upnąć filmiku na wrzutę i musiałem dać to co znalazłem :-/


SeezSQ

2012-10-09, 18:03
Historia tego pana jest poniekad opisana w filmie hugo i jego wynalazek a fragmenty z filmu "podroz na ksiezyc" sa tam uzyte kilka razy!

stalowyszczur

2012-10-09, 18:17
Fajny temat. Ja polece od siebie "Metropolis " Fritza Langa z 1927.
Obejrzyjcie trailer, rozwala banie, ze ten film zostal nakrecony jak po ziemi stapali jeszcze nasi praprapra-dziadkowie



Tu caly film.
/watch?v=ekL3VBD00W0

PS
Sa cycki.

wójek

2012-10-09, 18:45
to ja podbijam "begotten" to jest surrealistyczny koszmar, a zaczyna się od tego, że bóg popełnia samobójstwo, na youtubie jest cały /watch?v=455ohZRdbY8
a co do głównego wątku, oczywiście pywko się należy, zimny kasztelanik conajmniej;)

muadipwar

2012-10-10, 23:19
Jestem studentem w szkole filmowej. Rok temu na wykładach pokazano nam twórczosc tego człowieka, chociaż 300 osob na auli interesują efekty specjalne i zajmujemy się głownie ich tworzeniem nie moglismy wyjsc z podziwy geniuszu jego osoby. Jak na swoje czasy jest mi nawet trudno powiedzieć ze je wyprzedzał, ludzie sie go bali. Nawet moj profesor powiedział ze nie jest w stanie powiedziec w 100% w jaki sposob były wykonane tamte uzyskane przez niego efekty i jest ponad na 100% pewien ze nikt inny nie jest w stanie ich uzyskac za pomocą samej tylko kamery. Osiągnął limit jaki jest mozliwy podczas uzywania taśmy 35mm z srednią światłoczułością i efekty chodz dzisiaj śmieszą prostotą, kiedyś wśród ludzi obeznanych wywoływały pokłony.