18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Figury Chladiego

Sanitarjusz • 2013-04-17, 18:55
Z serii sadol uczy, sadol bawi:

Figury Chladiego są to figury geometryczne które reprezentują fale dźwięku. Prezentowane są przez piasek lub inne opiłki na płycie zamontowanej nad głośnikiem. W miejscach gdzie płyta nie drga gromadzi się piasek.



Zainteresowanych odsyłam do yt, wikipedii

mars0015

2013-06-06, 23:05
@Maderfakermen
Powstało by wielkie gówno :)

Vandahl

2013-06-06, 23:07
Za próbę przebicia się z nauką na tym zdegenerowanym portalu zawsze piwko się należy.

Meril

2013-06-06, 23:10
To nie jest rezonans, tylko to jest fala stojąca! Wróccie do gimnazjum a nie głupoty gadacie.

luqisz

2013-06-06, 23:12
I to nie piasek tylko sól. Kto trzyma piasek w solniczce? :amused:

lepper

2013-06-06, 23:13
@Up luqisz
Łotysze.

luqisz

2013-06-06, 23:17
@lepper

Też prawda, zwracam honor autorowi.

Leginek

2013-06-06, 23:28
Ciekawe zjawisko, mi to pachnie trochę fraktalami :) na wyższych Hz wzory są bardziej złożone ale bazowymi elementami z moich amatorskich obserwacji są wzory z niższych częstotliwości. Fajna sprawa :)

Kris83

2013-06-06, 23:29
myślałem że na końcu pokaże się matka boska

tekkit

2013-06-06, 23:31
TESLA to byl gośc.. Niestety Edison zlecil otrucie go. Edison to byl tłuk i debil do potegi. Tesla przewyzszal go o 100 lat. Zobaczcie sobie film o historii tych 2 panow ;)

ander000

2013-06-06, 23:32
Meril napisał/a:

To nie jest rezonans, tylko to jest fala stojąca! Wróccie do gimnazjum a nie głupoty gadacie.


Można by mówić o interferencji fal, rezonansie również, fali stojącej, różnych naprężeniach wewnętrznych zwykłej blachy (bo każda płyta posiada swoją sprężystość - każda, winylowa i taka łazienkowa). Można mówić o sprężystości lokalnej a nawet oddziaływań drgań mikro cząsteczkowych.


Ale i tak pewnie żaden profesor, nawet ekspert z sadola czy elektrody, nie potrafił by opisać i przewidzieć danego kształtu dla odpowiedniej częstotliwości.

Dlatego zajebiście jest robić eksperymenty, choć by miały być najgłupsze, polegające na ustawieniu blachy nad głośnikiem i sypanie na nią piasku podczas słuchania jakichkolwiek dźwięków..

Wiele takich eksperymentów to jednak totalna lipa, ale wiele zajebistych rzeczy powstało z przypadku lub poj***nych pomysłów.

Dalias

2013-06-06, 23:42
A to nie są przypadkiem żelazne(stalowe) kulki?

Katoneo

2013-06-06, 23:48
Cytat:

So this experiment is the Chladni plate experiment. I used a tone generator, a wave driver (speaker) and a metal plate attached to the speaker. First add sand to the plate then begin playing a tone. Certain frequencies vibrate the metal plate in such a way that it creates areas where there is no vibration. The sand "falls" into those areas, creating beautiful geometric patterns. As the frequency increases in pitch the patterns become more complex.


Macie opis z pod filmiku, który powinien rozwiać wasze wątpliwości.

Guz-00

2013-06-06, 23:53
Tak właśnie wygląda dźwięk ;)

Kannibal992

2013-06-07, 00:01
Za samo przytoczenie słów Tesli piwo się należy!

jaro2005

2013-06-07, 00:17
Miałem wczoraj laboratorium na ten temat . Rysunki te przedstawiają postacie drgań tego przedmiotu . A tak bardziej fachowo to odsyłam do wiki :P

Figury Chladniego – figury tworzone przez piasek lub opiłki korka, gromadzące się w węzłach fali stojącej na drgającej sprężystej płytce. Kształt i ilość obszarów węzłów i strzałek zależy od częstotliwości siły wymuszającej drgania i od częstości drgań własnych płytki. Podczas tych drgań drobinki materiału stałego znajdującego się na płycie zsypują się do pozycji linii węzłowych fali, tworząc figury Chladniego o niepowtarzalnych kształtach.