18+
Ta strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich.
Zapamiętaj mój wybór i zastosuj na pozostałych stronach
topic

Fanatyk ( Believer )

mrrr... rrrr... rrrr... • 2010-09-15, 15:53
Filmweb napisał/a:

Bohaterem filmu jest Danny, młody amerykański nazista (świetny, absolutnie przekonujący Gosling), paradujący po ulicach Nowego Jorku z wygoloną głową i w koszulce ze swastyką. Danny lubi bijać napotkanych żydowskich chłopaków, regularnie uczęszcza na zebrania faszystowskiej partii, w snach widzi siebie jako żołnierza Wehrmachtu itd. Na pierwszy rzut oka - normalny przypadek patologicznego antysemity. Ale jest jeden drobny szczegół - Danny sam jest Żydem. I to Żydem wychowywanym w ortodoksyjnym środowisku, kształconym w jesziwie, gdzie - od kontrowersji z nauczycielem na temat Boga - zaczyna się jego bunt przeciwko sobie. Bunt ten przybiera formy krzykliwe i odrażające, ale naznaczony jest od początku pewną ambiwalencją: Danny deklaruje nienawiść wobec Żydów (jego polityczną mantrą jest "Zabić ich wszystkich! Niech żyją Niemcy!"), ale na "donacyjnym" zebraniu swojej partii radzi Żydów pokochać ("Nasza nienawiść ich tylko wzmacnia. Miłość ich unicestwi"); potem instaluje bombę w synagodze, ale chroni torę przed zbezczeszczeniem jej przez kolegów-skinów itd. Człowiek targany tak sprzecznymi uczuciami nie może dobrze skończyć...





Jak dla mnie gdyby nie było tego romansu, rozwiązanego w typowy amerykański sposób, film byłby świetny.

ziutek11113

2010-12-19, 17:04
oglodalem kiedys i tez moge polecic

Wilku94

2011-06-01, 23:06
Też kiedyś oglądałem.Osobiście upchnął bym typa kolbą karabinu do wypełnionej żydkami komory.Żyd to żyd.Ale gość świetnie oddaje ich dwulicowość,jest żydem i podszywa się pod aryjczyka i narodowego-socjalistę,jak by był taki wierny idei,podsadził by tą bombę a potem sam został w tej synagodze i się unicestwił,wtedy,miałbym do niego szacunek a jego istnienie nabrało by wartości,bo zrobił co słuszne.

Tasior

2011-06-02, 19:09
świetny film, naprawdę warto :ok:

Rh...........ox

2011-06-02, 23:07
O, miałem oglądać ;-)

Scarlet

2011-06-07, 22:08
taki sobie. true jest tylko Romper Stomper.

djana

2011-06-08, 19:03
Też oglądałam i polecam!

Kaśka

2011-06-10, 21:21
Fajny podobał mi się. Fajny też jest w klimacie nienawiści do żydów i murzynów American History X(więzień nienawiści) z Edwardem Nortonem